Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ stopne provoz uhelné elektrárny v Bulharsku (+ komentář analytika)

ČEZ stopne provoz uhelné elektrárny v Bulharsku (+ komentář analytika)

03.11.2014 8:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Energetická společnost ČEZ chce od příštího roku pozastavit provoz své uhelné elektrárny v bulharské Varně. S bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding (BEH) se totiž nedohodla na financování její modernizace. Informovala o tom agentura Reuters.

Elektrárna musí od příštího roku splňovat normy Evropské unie v oblasti životního prostředí a k tomu je modernizace nutná. ČEZ proto chtěl s firmou BEH vytvořit projektovou společnost. Jednání ale zkrachovala, když analýza trhu ukázala, že investice by se za současných cen elektrické energie a emisních povolenek nevyplatila.

ČEZ prý nyní bude zvažovat další možnosti a ve hře je údajně jak prodej elektrárny, tak její pronájem.

„Jsme připraveni diskutovat o všech alternativách. V každém případě musíme 1. ledna 2015 provoz dočasně zastavit, protože elektrárna nemůže pracovat bez ekologické modernizace," uvedl ředitel elektrárny Minčo Minčev.

Elektrárna ve Varně má šest bloků o výkonu 210 megawattů, energii ale vyrábí jen v omezeném rozsahu, protože funguje jako záložní zdroj energie. Navíc je závislá na dovozu černého uhlí z Ukrajiny. Neplní limity pro emise oxidů dusíku a síry a tři ze šesti bloků jsou mimo provoz už nyní, další tři se odstaví začátkem roku 2015.

ČEZ koupil elektrárnu ve Varně v roce 2006 za 206 milionů eur a dalších 100 milionů eur vynaložil na zvýšení kapitálu.

ČEZ má v Bulharsku i další problémy. Místní energetický regulátor DKEVR nyní rozhoduje o odebrání licencí na prodej zahraničním distributorům energie ČEZ, Energo-Pro a EVN. Důvodem je spor o zaplacení údajného dluhu distributorů.

Dle analytika Patria Direct Tomáše Sýkory není důvodné očekávat žádný podstatný finanční dopad způsobený pozastavením provozu elektrárny ve Varně a zprávu proto hodnotí jako NEUTRÁLNÍ.


Zdroje: Reuters, ČTK


Váš názor
 •  
  03.11.2014 9:27

  To bylo slávy , když ČEZ vstoupil na bulharský trh. Teď by bylo dobré , poslat tam soudruhy Romana s Topolem , aby požádali bulharské soudruhy o pochopení .
  Karel
  •  
   03.11.2014 11:18

   Nebo Miloše , aby jim tam řekl,že to jsou bulharské kundy.
   Duben
   •  
    03.11.2014 12:57

    Dobrej nápad. Nevím zda-li tam létá PPF air , ale tam se dá i vlakem . Pokud by mu bulharští soudruzi rozuměli , už by se nám asi nevrátil.
    karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
12:00PepsiCo Inc (06/20 Q2)