Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ani Jobs nebyl svatoušek; iPody uzamkl před konkurencí

Ani Jobs nebyl svatoušek; iPody uzamkl před konkurencí

03.12.2014 15:32
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Advokáti žalující strany říkají, že emaily bývalého a dnes už zesnulého CEO Steva Jobse ukazují na snahu ochránit platformu iPodů před hudbou z konkurenčních obchodů.

Dnes už legenda Steve Jobs měl pro své podřízené pouze sedm slov, když zjistil, že se konkurenční firma připravuje představit program, který by umožnil, aby si uživatelé iPodů mohli kupovat hudbu na svá zařízení právě u konkurence a přehrávat je na iPodech - “We may need to change things here” zaznělo v emailu v minulosti v roce 2005.

Ten byl ukázán i porotcům u soudu, kde je žalovanou stranou Apple právě kvůli zamezení přístupu na jejich platformu konkurenci. Tento miliardový proces ve kterém je Apple obviněn z užívání nefér praktik k zajištění své dominance na trhu s hudbou.

Advokáti uvedli, že Apple poté co se dozvěděl o novém rivalovi, upravil software iPodů tak, že znemožnil přehrávání hudby z jiných obchodů. Takže odhadem osm milionů uživatelů bylo nuceno nakupovat hudbu jenom v obchodu Apple v iTunes.

Na druhé straně uživatelé ostatních zařízení nemohli nakupovat v iTunes. Tím doslova zamrzl trh s malými kompaktními přehrávači a Apple tak mohl svoje zařízení prodávat za přemrštěnou cenu, protože konkurence prakticky nebyla.

U soudu se objevil i další email Steva Jobse ještě z roku 2003, kde přímo šéf firmy potvrzuje, že Apple musí zajistit to, aby zákazníci nového konkurenčního obchodu s hudbou nemohli používat iPody. V emailu doslova stálo “We need to make sure that when Music Match ( zmiňovaná konkurence - pozn. red.) launches, they cannot use iPod.”.

Steve Jobs zesnul v roce 2011, ale i za jeho života dokázal rozvířit vody kolem ochranářských praktik dostatečně, když během jedné výměny názorů s advokáty se projevila jeho netrpělivost a v podstatě přiznal, že pomáhal napsat tiskovou zprávu, která obviňovala RealNetworks z “přejímání praktik hackerů, když se jim povedlo obejít ochranu iPodů”.

RealNetworks je společnost, která stojí za vývojem Real Playeru a také stála za online prodejem hudby. Mimoto v roce 2004 vyvinula technologii zvanou “Harmony”. Ta umožnila konvertovat jeden typ ochrany DRM (používaný v obchodu RealNetworks) na další typ ochrany DRM užívaný právě Applem na iPodech. Od té doby se říká, že tato technologie “osvobodila” uživatele Applu od nákupů pouze z iTunes. Pochopitelně Apple to vidí jinak.

Tyhle bojůvky nejsou jedinými eskapádami Apple. Dalším příkladem, může být tajná dohoda mezi Apple a vydavatelem elektronických knih o cenách. Nebo dalším prohřeškem byla dohoda hlavních vedoucích společností o nenajímání zaměstnanců konkurenčních firem.

V aktuální patálii kolem iPodů se jedná také o přeplácení za iPody. Stanfordský ekonom potvrdí později během procesu, že Apple si tak přišel na extra 350 mil. USD.

Podle federálního antimonopolního práva může být požadován po Apple až trojnásobek částky na které se shodnou porotci, že si Apple přilepšil díky výhodě, kterou neprávem získal.

Advokáti Apple chtějí na druhou stranu ukázat, že společnost měla legitimní důvody pro aktualizaci software kvůli novým službám pro zákazníky stejně tak jako kvůli nasazení blokovacího softwaru.

Dalším argumentem je bezpečnost. Podle Apple by jeho produkty nebyly tak bezpečné jako jsou a software třetích stran by představoval bezpečnostní riziko. Tudíž tak úzká provázanost iTunes a iPodů má své opodstatnění v bezpečnosti a jednoduchosti použití.

Zdroj: Yahoo Finance


Čtěte více:

Ztrácíme čas a peníze honbou za zbytečným vzděláním?
03.12.2014 11:00
Říká se, že nejlepší investicí je vzdělání. Hovořím a budu hovořit o č...
Zlato je jen 6 000 let trvající bublinou
03.12.2014 13:02
„Zlato je to samé jako blyštící se bitcoin. Ten je také těžké vytvořit...
Aktivní investoři si zaslouží odměnu, i když prodělají. Někdy
03.12.2014 15:00
Podle New York Times dají Američané každý rok 600 miliard na poplatcíc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.08.2025
9:44Reuters: Nvidia a AMD budou Washingtonu platit 15 procent z prodejů čipů v Číně
8:46Rozbřesk: Trh nemovitostí znervózňuje ČNB. Jaké má centrální banka možnosti?
8:39Soud zrušil pokuty pro UniCredit a Komerční banku, Nvidia a AMD zaplatí za vývoz čipů do Číny a futures jsou zelené  
6:48Eigen z JPMorgan: Investoři se nyní opravdu nebojí
10.08.2025
16:23Přínosy umělé inteligence v praxi: zkušenosti z Národní banky Slovenska
9:30Víkendář: Investiční bubliny, dluhy a krize
09.08.2025
16:11Goldman Sachs: Recese je mimo zorné pole investorů, sázet proti tržnímu momentu je téměř iracionální
9:32Víkendář: Mohou datová centra poškodit ekonomiku?
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
GoPro Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Plug Power Inc (06/25 Q2)