Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ztrácíme čas a peníze honbou za zbytečným vzděláním?

Ztrácíme čas a peníze honbou za zbytečným vzděláním?

3.12.2014 11:00

Říká se, že nejlepší investicí je vzdělání. Hovořím a budu hovořit o čistě finanční stránce věci, protože je také relevantní úvaha, že i finančně nerentabilní vzdělání kultivuje společnost a zvyšuje celkový blahobyt. A pokud do uvedeného rčení propašujeme namísto „vzdělání“ výraz „správné vzdělání“, máme myslím velkou část problému s úvodní tezí vyřešenou. Ale přece jen to není tak jednoduché.

Následující graf ukazuje vývoj hodinových mezd v USA a významných evropských ekonomikách. Hezké je na něm to, že je rozdělen na lidi s vysokoškolským vzděláním (modré křivky), středním (červené) a nižším vzděláním/kvalifikací (zelené křivky). V budoucnu může být vývoj jiný (opět se dost otíráme o téma „roboti vs. globalizace“), ale vidíme celkem jasné trendy. Problém je v tom, že se země od země dost liší.

Klasickým vývojem prochází USA: Vše roste, nejvíce mzdy vysokoškoláků (poslední roky ale narazily na určitý strop), nejméně odměny pracovníků s nejnižší kvalifikací. Podobný je vývoj v UK, ale tam jsou růsty mnohem blíže u sebe (a i zde je v posledních letech patrná stagnace u nejkvalifikovanějších profesí). Ani zdaleka ale nejde o standard, protože třeba Francie a Španělsko si dlouhodobě prošly úplně opačným vývojem. Tedy v tom smyslu, že od poloviny devadesátých let tam nejvíce rostou mzdy těch s nejmenší kvalifikací. Nejmenšímu růstu naopak čelí ti nejvzdělanější a do současné doby je rozdíl v obou zemích cca 30 procentních bodů. Neznamená to ale, že by se v těchto zemích vzdělání nevyplatilo – jde o růst a ne o absolutní částky, které jednotlivé skupiny obvykle vydělávají. Jinak řečeno, uzavírají se vzdělanostní mzdové prémie.

vzdelani

Zdroj: Globalisation and the rise of the robots

Rakousko a Itálie jsou mezi popsanými extrémy určitými hybridy. Samostatnou kapitolou je pak Německo. V první řadě co se týče samotného tempa růstu. V jiných zemích se odměny za uvedené období zvedaly obvykle o desítky procent, Němci byli ale mnohem umírněnější a to ve všech kategoriích. Když se tak dnes dávají za příklad ostatním, mají být skutečně na co pyšní. Ale i zde všeho s mírou a s oběma stranami mince:

Na té druhé straně německé mince je to, že před popsaným obdobím byly německé (jednotkové) náklady práce mnohem výše, než v konkurenčních zemích. Němci tak nepředháněli, ale doháněli. A pokud podobnými grafy (a jen jimi) operujeme v rámci současné ekonomické politiky eurozóny, ignorujeme řadu dalších relevantních faktorů. Třeba to, že pokud se uskromňuji a spořím, musím pak dát šanci dlužníkům svůj dluh splatit (tj. musím se přestat uskromňovat a nadměrně spořit). Jinak jsem nespořil, ale daroval a je to stejně tak moje dílo jako toho, kdo si peníze bral.

Zpět k jádru dnešního tématu. Na všeobecné úrovni se tak nějak předpokládá, že vzdělání nás zaštítí před roboty i globalizací. Staneme se díky němu těmi, kteří jsou potřeba na provoz robotů a těmi, které neohrožuje konkurence levnější pracovní síly z rozvíjejících se ekonomik. Jak ukazují grafy, ne všude to funguje – mzdová prémie, kterou si užívají nositelé vyššího vzdělání, někde klesá. Studie „Globalisation and the rise of the robots“ (Dalia Marin, 2014) v této souvislosti hovoří o Tzv. Goldin-Katz efektu:

Intenzivnější využívání technologií obvykle vyžaduje neustále rostoucí vzdělávání a tudíž generuje poptávku po lidech s vyšším vzděláním (tlačí nahoru jejich mzdy). Pokud někde vidíme opačný pohyb mezd v tomto segmentu, je to tím, že vzdělání „předběhlo“ technologie. Jinak řečeno, v zemích, kde se mzdová prémie nejvzdělanějších zmenšuje (tedy většina zemí Evropy) je převzdělanost.

A takové vysvětlení ještě stále předpokládá, že technologie a vzdělání se v principu doplňují – první vyžaduje druhé, druhé žene nahoru první, atd. Je ale možné, že jde spíše o vztah konkurence – roboti vytlačují z výroby (a možná i služeb) i ty nejvzdělanější. Celkově jsou to vše relevantní úvahy i přesto, že v podstatě nelze nevyvratitelně dokázat, jestli pravdivé. Jinak řečeno, i v takové klíčové oblasti, jako je vzdělání, dost tápeme. Při pohledu na grafy a uzavírající se mezeru mezi odměnami jednotlivých skupin mě ale napadá ještě jeden, dosud nevyřčený faktor, který bychom mohli shrnout pod rčení „řemeslo má zlaté dno“:

Rozdělme si skupinu s nejnižším vzděláním na dvě kategorie – tu, která je vystavena mezinárodní konkurenci, a tu, která z větší části není – zedníky, topenáře, truhláře, tesaře, atd. Čtenář asi tuší, kam mířím. Možná žiji v atypické oblasti, ale dobrého řemeslníka není jednoduché najít. A takového, který by neměl dlouhou čekací dobu, jeden nepohledá. Řešení na úrovni jednotlivců je jednoduché: „Čekej, nebo se to nauč dělat sám“. Řešení ničím nesvázané ruky trhu je takové, že porostou mzdy (dobrých) řemeslníků (v některých uvedených grafech se děje možná právě to). Jejich odměny porostou absolutně, či alespoň relativně k odměnám těch vysoce vzdělaných. Já jim to přeju a sobě přeju, aby to za čas opět posílilo rčení o řemeslu a zlatém dnu. A následně počet lidí, kteří toho využijí.
Čtěte více:

Rozbřesk - Městskou dopravu a ruský rubl potkala černá labuť
3.12.2014 9:10
Co mají společného pražská tramvajová doprava a ruský rubl? Jen pár dn...
Free float na rublu nevydržel ani měsíc, centrální banka obnovila intervence
3.12.2014 9:50
Před necelým měsícem, konkrétně 10. listopadu, ruská centrální banka v...
Eurodolar dál padá před americkými čísly a ECB
3.12.2014 10:31
Společná evropská měna vůči té americká dál rychle ztrácí. Dnes ráno ...

Váš názor
 • Technická
  3.12.2014 12:45

  jestli by šlo (obecně) dávat grafy jako odkaz na obrázek s větším rozlišením. Tady nepoznám, co modře a co zeleně.
  sgt.Mike
  • Re: Technická
   3.12.2014 14:26

   Přesně tohle stejné mě taky napadlo :)
   Baba Jaga
  • Re: Technická
   3.12.2014 12:59

   Buď rád, ještě bys byl sveden na zcestí TA :-))
   Jesse
Aktuální komentáře
18.6.2018
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu
18:01Akcie Erste a CETV si drobně pomohou v regionálním indexu, naopak u ČEZ  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y