Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Praha by měla zahajovat růstově

Praha by měla zahajovat růstově

18.12.2014 8:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Ani polovina týdne nenabídla obrátku a pražská burza po poklesu o 0,53 % protáhla včera svou sérii ztrát již na pět dnů. Index PX tak prohloubil propad letošního roku, který činí už 5,5 %.

Slabou výkonnost opět předvedly finanční tituly. Těm se celkově nedaří na vlně negativního sentimentu plynoucího ze současných hospodářských potíží Ruska. Pro banky s vyšší expozicí na tamějším trhu, především pak Raiffeisen Bank International či Unicredit, může eskalace potíží znamenat výraznou hrozbu pro jejich činnost. V bezpečí se pak nenachází ani Societe Generale, mateřská společnost Komerční banky, která na ruském trhu operuje skrze Rosbank s celkovou expozicí 25 mld. EUR. Napětí spojené s možným odpisem části této hodnoty se včera projevilo na pojištění proti nesplacení u juniorních dluhopisů Societe Generale, když jejich cena vystoupala na nejvyšší hodnotu za více než rok. Komerční banka odepsala necelé procento, VIG propadl dokonce o 1,47 %. Nevedlo se ani Erste, která ztratila 0,66 % a zavřela na 525,5 , když se ji přes několik pokusů nepodařilo v postupu dolů prorazit úroveň 521 .

Sílu k obratu naopak našel ČEZ. Ten v úterý ztratil 2,6 %, aby včera po útoku na hranici 580 zvrátil pohyb směrem vzhůru a vyšplhal až na 597 . Akcie tak překonaly výkonnost většiny ostatních evropských energetiků.

Tabáková společnost Philip Morris pak včera rychle smazala úterní ztráty a vyšplhala na 10300 . Zařadila se tak po bok ČEZu, a také CETV, která si připsala 2,5 % a zavřela na 61,3 .

Akcionáři O2 CR včera schválili půjčku mateřské PPF až do výše 24,8 mld. . Splatnost půjčky pro PPF má být maximálně sedm let s tím, že ji firma bude moci splatit kdykoliv předčasně.

"Pražská burza otevře dnešní seanci růstem. Důvodem je hned několik faktorů. Kromě postupního uklidňování situace kolem Ruska, je to také komentář FEDu, který investoři vnímají pozitivně. České akcie tak by měly umazat ztráty z předchozích dnů. Již včera jsme viděli kupce především na KB, ale v odpoledních hodinách také na ČEZu. Otázkou zůstává O2 ČR, jehož akcie již nepoptává silný lokální hráč, a tak se cena ustálila pod hranicí 250 Kč," uvedl k dnešnímu otevření Viktor Reischig z Patria Finance.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.12.2025
12:16Šéf Anthropicu: Některé firmy to s investicemi do AI přehánějí
10:58Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem dnes od 15:00!
10:39Koruna slábne po inflačním překvapení, zatímco akcie se sunou dál vzhůru  
10:27J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
10:07Jan Bureš: Průměrná mzda zvolnila, stále však bude živit rychlý růst spotřeby
9:33Inflace v listopadu zvolnila, meziměsíčně ceny klesly
9:26Karo Leather klesl ve 3. čtvrtletí provozní zisk, mírně vzrostly tržby. Firma se připravuje na Prime Market a zpětný odkup akcií
8:47Rozbřesk: NBP snižuje sazby na 4 procenta, ale konec cyklu to být ještě nemusí
8:41Výsledky Karo Leather, velký zájem o japonské dluhopisy, evropské futures v zeleném  
6:10Morgan Stanley: Trhy budou Fedu diktovat, co má dělat. Akcie míří k novým rekordům
03.12.2025
15:58Traders Talk: O Santa Rally rozhodne Fed, technologie se drží a zlato má prostor růst
15:07Je zahraniční kapitál do USA nasáván nebo je tam tlačen?
13:01Paměťové čipy zdražují o desítky procent a jejich výrobci nestíhají
11:59Evropské trhy pokračují vzhůru podobně jako krypto  
11:06Anthropic plánuje v příštím roce IPO
10:33Airbus kvůli vadě trupových panelů snížil cíl dodávek na letošní rok
8:50EU ukončí dovoz ruského plynu do roku 2027. Maďarsko a Slovensko přehlasovány
8:45Rozbřesk: Čína chce bojovat s průmyslovou deflací. Co to znamená pro Evropu a Česko?
8:43Nový AI čip od Amazonu, úvěrové riziko Oraclu na maximu od krize a zákaz dovozu ruského plynu do EU  
6:00Google se veze na AI vlně, pro Apple je umělá inteligence stále hrozbou?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Docusign Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/25 Q3, Bef-mkt)
Hewlett Packard Enterprise Co (10/25 Q4, Aft-mkt)
Kroger Co/The (10/25 Q3, Aft-mkt)
SentinelOne Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Ulta Beauty Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)