Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

"Evropské QE hospodářskému růstu nepomůže," obávají se ekonomové

5.1.2015 8:00
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Případná snaha Evropské centrální banky nastartovat uvnitř měnového bloku hospodářský růst skrze masivní programy kvantitativního uvolňování bude neúspěšná. Alespoň to vyplývá z průzkumu mezi 32 ekonomy oslovenými listem Financial Times.

Z výzkumu vyplývá, že celkem 26 ekonomů počítá se spuštěním nákupu aktiv ECB v letošním roce, když autorita zareaguje na deflační tlaky, které se stupňují s prudkým poklesem v cenách ropy. Celkový objem nákupů by se podle průměrných odhadů měl vyšplhat na 500 mld. EUR. Peníze by pak měly být použity na nákupy vládních, ale také korporátních dluhopisů. Již dříve prezident ECB Draghi uvedl, že cílovou hodnotou při nafukování rozvahy je hodnota okolo 3 bilionů EUR. I přes masivní odhadovaný objem prostředků se většina respondentů obává, že růst a inflace zůstanou utlumené i v případě, že k další měnové podpoře dojde.

Ekonomové se však domnívají, že by QE mohlo přinést požadovaný vliv v případě, kdyby bylo zemím umožněno deficitní financování veřejných programů, proti kterým se však dlouhodobě ostře vyhrazuje hlavní evropský hráč Německo. S fiskálním uvolněním by mohla být stimulována investiční aktivita a také spotřeba, které v kombinaci se slabším eurem podporujícím hodnotu čistého exportu mohou matný růst v eurozóně rozhýbat.

Navzdory odhadům ekonomů by QE mohlo podpořit valuace vybraných akcií. Již dříve se spekulovalo, že by výrazná část prostředků mohla zamířit na nákupy dluhopisů zemí z periferie. Jedním z beneficientů by v takovém případě mohly být například zdejší bankovní domy, které by těžily z poklesu rizikové prémie a potažmo tedy diskontního faktoru. Stejně tak by se s největší pravděpodobností jednalo o podpůrný signál pro cílované dluhopisy.

Zdroj: FT
Čtěte více:

M. Draghi: ECB připravuje kroky na odvrácení deflačních tlaků
2.1.2015 9:19
Pravděpodobnost měnového zásahu Evropské centrální banky narůstá. Prez...

Váš názor
 • QE má jedno plus
  5.1.2015 10:29

  Zatím co v USA s tímto nástrojem zachází uvážlivě, v EU je tomu opačně. Americké ekonomice to pomáhá, Evropu to stahuje do bažin, protože s tímto instrumentem manipulují politici... o jejich ideologické náplni při jejich korytech bychom mohli s jistým sebezapřením a s vyvolávajícím nechutenstvím polemizovat dost dlouho:-)) Ono PLUS vidím pouze v tom, že až se ocitne EU na dně, islamisté pochopí, že jim tady zadarmo pšenka nepokvete a už do evropského prostoru imigrovat nebudou. Nebude totiž důvod, páč už nic nevysají :-)))
  Jesse
 •  
  5.1.2015 10:01

  to je technokrat a koník banky Zlatýmuž
  jojo
 •  
  5.1.2015 9:13

  Zase vidím jeho fotku a zase se mi dělá špatně.
  Juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů