Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

22.01.2015 8:30
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza ve středeční obchodní seanci připsala mírný zisk, když index PX přidal 0,4 %.

Elektrárenské společnosti ČEZ pomohla k zisku rostoucí cena elektřiny a také mírné zvýšení cílové ceny od Goldman Sachs z 651 na 669 . Titul přidal 1,5 % a středu zakončil na úrovni 586 .

Finanční sektor si vedl smíšeně – Erste bank klesla o 0,2 % na 543,80 , VIG propadl o 1,4 % na 1035 a sektor zachraňovala Komerční banka, která mocně doháněla zisky konkurentů z posledních dnů, když na slušném objemu přidala 1,6 % na 4789 .

Defenzivním titulům se dařilo – O2 rostlo o 0,4 % na 229 , výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vylétl o 1,2 % na 658 a tabáková společnost Philip Morris přidala 0,1 % na 10863 .

Velmi solidní 2,9% zisk až na 140 zaznamenal Unipetrol, 0,5% růst na 64,10 připsalo CETV a likérka Stock navázala na úterní propad, když včera titul ztratil dalších 1,6 % na 78,35 .

Evropa

Pátý den v řadě zakončily evropské akciové trhy v kladných hodnotách, kdy indexy přes vysokou volatilitu uzavřely obchodování přibližně půl procenta nad úterním závěrem. Velké výkyvy způsobila především zpráva dvou zástupců ECB, že centrální banka spustí QE v objemu 50 mld. EUR měsíčně, a to do konce roku 2016. Panevropský index Stoxx 600 tak za poslední dny zpevnil o téměř pět procent a dostal se na nejvyšší hodnoty od ledna 2008.

Zisky si připsaly zejména ropné společnosti, které v průměru přidaly 2,4 %. Tahounem byly akcie Seadrill se ziskem 7,6 %, které následovala společnost Technip, jejíž akcie posílily o 5,5 % nebo Premier Oil a BG Group, které ukončily obchodování 4,4 %, resp. 4,2 % nad včerejším závěrem.

Pivovarnická skupina SABMiller přidala 2,6 % poté, co firma zvýšila meziročně své čisté tržby o 4 %, zatímco trh počítal se 4,5 %. Lepší výsledky pomohly i francouzskému Alstomu, jehož akcie přidaly 4 % díky vyšším tržbám a potvrzenému výhledu tržeb a provozní marže.

Celoevropský Euro Stoxx 50 posílil o 0,6 %, britský FTSE 100 o 1,4 %, francouzský CAC 40 o 0,7 % a německý DAX o 0,4 %.

USA

Akciové indexy na Wall Street prodloužily svoji sérii růstu na tři po sobě jdoucí seance, když včerejší růst obstaraly akcie z energetického sektoru. Růst cen ropy a zemního plynu posunul do popředí akcie společností Chesapeake (19,84 USD, 3,98%) Energy, Halliburton (40,65 USD, 2,06%) a Newfield Exploration (28,05 USD, 6,74%). Po několika dnech se také zastavil pokles akcií ocelářských společností v čele s US Steel (22,02 USD, 2,02%) a Vale. Po zveřejněných výsledcích ztrácely akcie IBM (152,33 USD, -2,94%) a akcie Microsoftu (45,93 USD, -1,00%) , klesly o 1% přes zveřejnění novinek z jejich dílny. Naopak lepší než očekávané výsledky pomohly k růstu akciím společnosti Cree. Do obchodování na Wall Street také vstoupily informace z Evropy, když evropské trhy pozitivně reagovaly na zveřejněné informace v předvečer zasedání ECB. Celkově index Dow Jones rostl o 0,22%, index S&P přidal 0,47% a Nasdaq posílil o 0,27%.

Asie

Asijské akciové trhy před zasedáním Evropské centrální banky (ECB), od kterého se čeká ohlášení stimulačního programu, většinou oslabovaly. Agentura Bloomberg uvedla, že podle dvou zástupců evropských centrálních bank, kteří dokument o stimulačním programu viděli, se počítá s tím, že by ECB do konce roku 2016 odkoupila aktiva ve výši až 1,3 bilionu euro. Objevují se ale i hlasy, že na záchranu eurozóny nemusí stačit ani balíček ve výši 1 bilionu euro.

MSCI Asia Pacific Index ztratil 0,1 procenta na 134,46 bodu. Japonský index Topix odepsal 0,1 procenta na 1 389,43 bodu a index Nikkei 225 posílil o 0,3 procenta na 17 329,02 bodu. Japonský jen vůči Americkému dolaru oslabil o 0,2 procenta na 118,21 jenu za dolar.



Čtěte více:

Inflace v Rusku stále roste + výměna ve vedení Bank Rossii
21.01.2015 16:02
Index spotřebitelských cen v Rusku se v týdnu končícím 19. ledna v mez...
Holomajzna ECB - prozradíme QE, nebo neprozradíme?
21.01.2015 17:59
"Komunikace a transparentnost se v minulých dekádách staly výrazně důl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2026
17:19Jaký dopad by mohla mít umělá inteligence na dolar?
15:34OpenAI nesplnila dílčí cíle a stáhla dolů akcie svých partnerů
15:14Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
15:09Spojené arabské emiráty opouštějí OPEC
14:43Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 18 procent, zlepšila i výhled na celý rok
14:00Spotify zklamala výhledem zisku, akcie míří dolů až o 12 procent
13:42General Motors zvýšil zisk a zlepšil výhled, pomáhá silná poptávka v USA
13:40TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva společnosti TOMA, a.s. za rok 2025
13:30TESLA KARLÍN, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:16Bloomberg: Změny klimatu a extrémní počasí zdražují potraviny i pojištění
11:58Evropské akcie stoupají i přes zdražující ropu a lehce nervózní techy  
11:26KKCG Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:24Komentář analytika: Výsledky i dividenda Philip Morris ČR zaostaly za očekáváními, oporou pro akcie může být výroba ZYN v Kutné Hoře  
11:15BP více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
11:03KKCG Real Estate Financing a.s. : Zveřejnění výroční zprávy za rok 2025
11:02NET4GAS, s.r.o.: Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2025
9:15Rozbřesk: Jay Powell může teoreticky zůstat ve vedení Fedu až do ledna 2028
8:50ČEZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
8:48Evropa mírně pozitivní, výsledky zveřejnily BP a Philip Morris ČR  
8:26Philip Morris ČR hlásí mírný nárůst tržeb, čistý zisk ale klesl o 9 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board