Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Řekové se nedohodli, na čem se chtějí dohodnout

Rozbřesk - Řekové se nedohodli, na čem se chtějí dohodnout

12.02.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Řecké drama pokračuje. Řecký ministr financí se po šesti hodinách jednání se svými evropskými protějšky nezvládl dohodnout ani na tom, o čem konkrétně budou v nadcházejících týdnech jednat. Podle Financial Times byla dohoda na cestovní mapě vpřed již ujednána a podepsána částí řecké delegace. Ta však ještě jednou celou věc konzultovala s Athénami a ministr Varoufakis nakonec od dohody couvl. Nové setkání, je v plánu v pondělí. Do té doby budou práce na nové dohodě s Řeckem stát.

Včerejší jednání znovu potvrdilo, jak vzdálené jsou pozice Athén a zbytku eurozóny. Ty v uplynulém týdnu prohloubila agresivní vystoupení premiéra Tsiprase a jeho ministra financí Varoufakise. Výroky typu “eurozóna je jako domeček z karet” nebo “italský dluh je nesplatitelný” si proti sobě postavily nejen Berlín, ale i značnou část evropského jihu. Včerejší kolaps jednání vzájemnou nedůvěru pravděpodobně ještě prohloubí. Podle agenturních informací někteří evropští politici považovali dohodu na cestovní mapě vpřed za uzavřenou a německý ministr financí Wolfgang Schauble dokonce opustil jednací místnost - až poté si to řecká delegace rozmyslela.

Trhy po včerejším krachu jednání pravděpodobně začnou ve svých cenách více kalkulovat s možností Grexitu. Počítáme s tím, že euro zůstane v defenzivě. Na dluhopisových trzích pravděpodobně budou pokračovat výprodeje řeckých dluhopisů. Včerejší aukce pokladničních poukázek zaznamenala jen velice slabou poptávku a řecký stát si půjčuje nejdráž za poslední rok.

Forex - region
Obavy z vývoje kolem řeckého dluhu se včera s výjimkou koruny projevilo i na regionálních měnách. Nejvýrazněji oslaboval polský zlotý, který tím pádem odmazal značnou část předchozího posílení. Forintu navíc nepomáhal ani údaj o velmi nízké inflaci (dosáhla -1,4 % meziročně). Obdobný příběh lze přitom očekávat i v Polsku, kde je podle nás z tohoto důvodu pravděpodobný pokles sazeb na příštím zasedání na začátku března. Polská inflace bude zveřejněna zítra.

Dnes se v regionu čeká pouze na zveřejnění maďarské průmyslové výroby za loňský prosinec. Zajímavější než dění v regionu proto asi bude další vývoj jednání ohledně řeckého dluhu a výsledky debat o situaci na Ukrajině, z nichž prozatím není známo mnoho detailů.

EUR/USD
Kurz eurodolaru zažil zajímavou seanci, která byla do značné míry ovlivněna včerejší schůzkou ministrů financí eurozóny, kteří poprvé jednali s novým řeckým ministrem. Nervózní euro před schůzkou nejprve oslabovalo (až pod 1,13), aby v noci hned po skončení schůzky na velmi krátký okamžik posílilo. Výsledek schůzky je však zklamáním (viz úvod) a tak minimálně do pondělka zůstane kurz eurodolaru pod tlakem, přičemž technicky vzato může poklesnout až k hranici podpory na úrovni 1,11. Dnes mohou být sledovány také výsledky jednání o Ukrajině.


Čtěte více:

Preview Tesla Motors - ocenění může být přestřelené kvůli “hypu” kolem elektromobilů
11.02.2015 17:50
To, že tlak na vývoj nových čistších energetických zdrojů bude stále s...
Summary: ING, Heineken, Time Warner, PepsiCo, aj.
11.02.2015 18:00
Evropa:Poté, co nizozemská ING (DIP) splatila vládní pomoc poskytnutou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.12.2025
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
6:03Investiční výhled 2026: Shrnutí  
18.12.2025
17:21Jakou logikou se nyní řídí trh, odkupy a IPO?
16:55Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, ale mírní jestřábí rétoriku
16:31Německo v roce 2026: Pomalý růst a tlak na konkurenceschopnost
15:57Dominik Rusinko: ECB stále „in a good place“. V roce 2026 sazby zřejmě měnit nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje starších domů