Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dvanácté kolo v řeckém boxerském ringu – Atény dnes musí představit reformní balíček

Dvanácté kolo v řeckém boxerském ringu – Atény dnes musí představit reformní balíček

23.02.2015 7:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Ministři financí zemí eurozóny v pátek dosáhli dohody o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci hluboce zadluženému Řecku. Jeho působnost měla vypršet již 28. února. Výměnou za peněžní podporu Atény musejí již během dnešního dne představit seznam reformních opatření. Mezinárodní věřitelé je poté posoudí a rozhodnou, zda jsou nabízené kroky dostatečné.

Na první pohled se tak zdá, že především eurozóna dosáhla svého. Řecko musí nadále plnit reformní kroky a měnová oblast nebude destabilizována jeho vystoupením. Nicméně problémy přetrvávají. Tím hlavním je skutečnost, že levicová Syriza ovládla parlamentní volby s jasným programem cílícím na vymanění se z područí rozpočtových nároků věřitelů. Nástrojem má být opuštění úsporných opatření, které dle řeckých představitelů podvazují hospodářský růst. Syriza se tak dostává do klinče mezi svými volebními sliby a kroky, které musí učinit ve snaze zajistit si nezbytné finance. I proto je pochopitelná rétorika samotné řecké levicové vlády, která interpretovala páteční dohodu s eurozónou o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci jako konec úsporných opatření. Jedná se o snahu odvrátit pozornost od prostého faktu – „svou předvolební rétoriku jsme poprvé porušili“. Podle radikálně levicového křídla Syriza se vláda dokonce svými avizovanými ústupky zpronevěřuje předvolebním slibům o ukončení úsporné politiky a revizi strukturálních reforem. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble celou situaci komentoval slovy, že řecká vláda zažije nyní těžké chvíle při vysvětlování dosažené dohody svým voličům. Zároveň Řecko varoval, že pokud úspěšně nezavrší svůj program, další výplaty peněz se nedočká.

I proto pozornost směřuje na dnešní pravděpodobně poslední kolo v řčeckém boxerském ringu. Do něj se obě jednající strany postaví již během dnešního dne. Řecká vláda totiž představí  seznam reforem, na nichž bude během příštích čtyř měsíců pracovat. Podle dostupných zdrojů by návrh měl cílit především na boj proti daňovým únikům a korupci a na celkové zefektivnění státní správy. Jestliže věřitelé posoudí program jako dostatečný, měli by ministři financí eurozóny potvrdit páteční dohodu o prodloužení pomoci zadlužené zemi. V opačném případě by se pravděpodobně rozhořela ostrá debata a dohoda z konce minulého týdne by v nejhorším scénáři mohla vzít za své.

Dnešní den tak může přinést definitivní rozuzlení. Páteční ujednání ve svém důsledku sice odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku příští měsíc dojdou peníze, bez dnešního potvrzení její platnosti však zůstává bezcennou. Atény musí předložit dostatečně reformní návrh, aby ministři financí eurozóny dali úvěrové pomoci zelenou. V opačném případě se páteční křehká dohoda může sesypat jako domeček z karet.

Zdroje: ČTK, Reuters


Čtěte více:

Sázky jsou vysoko, napětí roste - Řecko se prý blíží dohodě
20.02.2015 12:51
Před dnešním klíčovým jednáním o finanční pomoci zadluženému Řecku, kt...
Americké trhy pod vlivem kusých informací o jednání s Řeckem
20.02.2015 22:00
Dnešní vývoj amerických trhů byl plně pod vlivem prosakujících polozpr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.04.2026
22:00Americké akciové indexy útočí na nová historická maxima  
17:47Co a jakým směrem potáhne dolar
16:09AI přebíjí geopolitiku. Analytici masivně zvyšují odhady zisků firem z rozvíjejících se trhů  
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029
13:29BlackRock překonal odhady a zaznamenal rekordní příliv do ETF
13:14JPMorgan překonala rekordy v tradingu, přesto snížila výhled
11:35Šance na dohodu USA - Írán drží optimismus na trzích. Důsledky války poodhalí PPI  
11:30Novo Nordisk spojuje síly s OpenAI. Doufá v urychlení vývoje nových léků
11:00Poptávka po ropě letos klesne, IEA kvůli Íránu výrazně přehodnotila prognózu
10:36Jan Bureš: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, intenzita energetického šoku rozhodne
10:03Rozbřesk: Trhy věří brzkému konci íránského konfliktu. Ale co když se pletou?
9:48Příliš drahá a roztříštěná? Investoři zpochybňují strategii i valuaci OpenAI
9:21Tržby LVMH nesplnily očekávání. Oživení luxusu brzdí válka na Blízkém východě
8:43Nejistota kolem Hormuzu pokračuje, OpenAI čelí otázkám ohledně valuace a Rolls-Royce SMR má kontrakt na tři reaktory  
6:05Block: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost se znatelně projeví na akciovém trhu
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index