Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské QE dostává dluhopisy a euro pod tlak

Evropské QE dostává dluhopisy a euro pod tlak

11.03.2015 14:37
Autor: Michal Putna, Patria Online

Evropská centrální banka nakupuje v rámci programu kvantitativního uvolňování státní dluhopisy teprve třetí den, avšak výnosy bondů klesají již nyní na rekordní minima. Například výnos francouzského dluhopisu s desetiletou splatností se dnes poprvé v historii podíval pod úroveň 0,5 % a také v ostatních státech EMU jsou výnosy velmi nízké, někde i záporné. Výjimkou je Řecko, kde výnosy rostou kvůli nekonečným vyjednáváním o mezinárodní pomoci a latentně přítomnému strachu z Grexitu.

ECB již dříve prohlásila, že bude kupovat i bondy se záporným výnosem a to do výše své depositní sazby, která aktuálně činí minus 0,2 %. Německý 5Y bund nese aktuálně negativní kupón 0,114 % a záporný výnos mají všechny německé dluhopisy až do splatnosti sedmi roků. Pokud by růst cen dluhopisů pokračoval, mohla by ECB čelit nedostatku bondů vhodných pro QE.

Šéf ECB Mario Draghi dnes na konferenci ve Frankfurtu řekl, že nákupy státních a dalších dluhopisů by mohly chránit země eurozóny před nákazou nové řecké krize. "I přes obnovenou řeckou krizi jsme zaznamenali další pokles výnosů u státních dluhopisů Portugalska a jiných zemí, které byly dříve v dluhové krizi. To naznačuje, že program nákupů aktiv by mohl ochránit země eurozóny před nákazou," řekl konkrétně Draghi.

Po vypuknutí řecké krize v roce 2010 začaly výrazně růst výnosy státních dluhopisů (a tedy také náklady na dluhovou službu) vysoce zadlužených zemí eurozóny, jako bylo Portugalsko, Irsko, Španělsko a Itálie. Portugalsko a Irsko to přimělo požádat eurozónu a Mezinárodní měnový fond o záchranný program, finanční pomoc pro banky pak dostalo i Španělsko.

ECB hodlá prostřednictvím QE pumpovat do ekonomiky eurozóny nejméně do září 2016 zhruba 60 miliard eur měsíčně. Doufá, že zvýšením objemu peněz ve finančním systému přiměje komerční banky k větší úvěrové aktivitě, která podpoří ekonomiku a zvýší tlak na růst cen a stabilizuje inflační očekávání.

Kromě dluhopisů dopadá program QE i na euro, které oslabuje. Na páru s dolarem se měna eurozóny obchoduje na svém 12letém minimu, od začátku roku kurz eurodolaru odepsal přes 12 %. Z USA navíc přišla minulý pátek skvělá data z trhu práce, která zvýšila pravděpodobnost dřívějšího utažení měnové politiky ze strany Fedu. Vývoj páru EURUSD od začátku roku zachycuje graf níže.

stret


Čtěte více:

O2 vyplatí dividendu 13 Kč/akcii (komentář analytika)
11.03.2015 8:37
Společnost O2 CR dnes ráno oznámila návrh výše dividendy z loňského zi...
Dolar pokračuje v rally
11.03.2015 10:56
Nezadržitelný dolar dnes rozšiřuje své zisky a mílovými kroky se blíž...
USA - Zájem o hypotéky klesá
11.03.2015 12:58
Počet žádostí o hypotéku v USA se t/t v týdnu končícím 6. března sníži...

Váš názor
  •  
    11.03.2015 16:57

    CO TAKHLE TISKNOUT PRO LIDI, ...LOL NECHÁPU TEDY V DOBĚ KDY SI MŮŽE KDEJAKÁ CENTRÁLNÍ BANKA NATISKNOUT CO CHCE, PROČ STÁTY BANKROTUJÍ, KDYŽ SI MŮŽOU NATISKNOUT CO CHTĚJÍ, STAČÍ PAPÍR A STROJE, PENÍZE DNES NEJSOU PODLOŽENÝ VŮBEC NIČÍM..TO ŽE STÁTY UŽ SI NA SEBE NEVYDĚLAJÍ VYBÍRÁNÍM DANÍ JE SNAD UŽ JASNÝ LÉTA, DEBILITA
    idoscon
    •  
      11.03.2015 17:02

      to neni mozne z duvodu, ze by lidi ziskali svobodu a nezavislost.. to proste neni pripustne. na to maji narok jen bankeri.
      Azb
Aktuální komentáře
10.12.2025
17:55Trh a společnosti nyní a před 25 lety…
17:06Inflace v listopadu zvolnila, stál za tím vývoj cen potravin
16:31Malý krok pro člověka, velký skok pro AI? Start-up podporovaný Nvidií vytrénoval první model přímo ve vesmíru
15:09Nová studie: Brexit má skutečně znatelné negativní dopady na britskou ekonomiku
13:16Snižování sazeb se chýlí ke konci, "obchod zklamání" posouvá výnosy na šestnáctiletá maxima
11:47Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled čínské ekonomiky, ale vyzval k reformám
11:36KKCG Financing a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
11:20Fed dnes opět sníží sazby, ale co bude dál? Evropské trhy dopoledne většinou v červeném  
11:15Fed míří ke snížení sazeb. Trhy čekají na akciích největší pohyb od března  
9:50SpaceX se chystá na na burzu. Cílí na největší IPO v historii, od investorů chce vybrat přes 30 miliard dolarů
9:41Cena stříbra pro okamžité dodání je na rekordu, přesáhla 61 dolarů za unci
9:38Americká centrální banka dnes zřejmě znovu sníží úrokové sazby
9:25Čína zvažuje omezení přístupu k čipům Nvidie navzdory Trumpovu povolení
8:55Rozbřesk: Po šesti letech německé stagnace přijde v roce 2026 opatrné cyklické oživení
8:53Trhy očekávají rozhodnutí americké centrální banky o sazbách. Evropské indexy pod tlakem  
8:50NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
6:08Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
09.12.2025
22:03Wall Street bez jasného směru: Trhy vyčkávají na rozhodnutí a prognózu Fedu, novinky k exportním omezením Nvidie  
17:28Valuace amerického trhu a jedno „skoro nic“, které se za pár let stává významnou věcí
16:09Bitcoinové ETF od BlackRocku má vysoký roční výnos, většina investorů ale na něj zatím nedosáhla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba