Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zrušení zákazu exportu ropy by přineslo tisíce pracovních míst mimo ropný sektor

Zrušení zákazu exportu ropy by přineslo tisíce pracovních míst mimo ropný sektor

18.03.2015 14:30
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Zrušení 40 let starého zákazu exportu ropy z USA by potenciálně vytvořilo hodně pozic pro obsluhu obchodního řetězce mezi těžaři v USA a jejich zahraničními partnery. Pomoci by to mohlo i státům USA, které ani dokonce žádnou ropu netěží, alespoň podle reportu IHS, který byl zveřejněn včera.

IHS odhaduje, že v letech 2016 až 2030 by mohlo být vytvořeno 394 až 859 tisíc pracovních míst díky zrušení zákazu. Pouze 10 % pozic by přitom vzniklo přímo v těžařském průmyslu. 30 % by vzniklo mezi producentem a zákazníkem a další 60 % by mohlo vzniknout v širší ekonomice. Zmíněných 30 % by vzniklo v odvětvích podporující frakování jako stavebnictví, informační technologie nebo doprava.

Mnoho pracovních míst by mohlo vzniknout i mimo oblasti těžící ropu přímo ve Floridě, Washingtonu, New Yorku, Massachusetts a další, kteří nejsou známí ve spojení s ropou.

Rekordní zásoby ropy USA způsobené ropným boomem na starých nalezištích během posledních pěti let tlačí na Obamovu administrativu a kongres, aby odstranili starý zákaz na export ropy. Amerika zavedla tento zákaz po ropném embargu v 70. letech, které ukázalo strach Američanů před nedostatkem této strategické suroviny. Bohužel strach mezi zákonodárci přetrvává a zrušení podporuje jenom hrstka členů.

Například ve státě New York, kde bylo hydraulické frakování a rozrušování hornin za účelem uvolňování zemního plynu zakázáno, by pracovní pozice vznikly nejspíše v oblastech jako jsou datové analýzy nebo správa velkých objemu dat a o těžbě a vzájemném obchodu. V Illinois by novou práci nalezli lidé ve výrobě motorů a jiných strojů používaných pro těžbu na břidlicových píscích.

Celý report sponzorují energetické společnosti jako ConocoPhillips, Exxon Mobil nebo Pioneer Natural Resources, kteří neočekávají, že by eventuální proces odstraňování zákazu byl zdržován nebo „sabotován“ ekologickými nebo jinými zájmovými

Zdroj: BI


Čtěte více:

Asie: Před zasedáním FED jsou kapitálové trhy nervózní
18.03.2015 8:16
Asijský akciový benchmark index podle hodnocení agentury Bloomberg pře...
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách
18.03.2015 8:22
ČRPražská burza včera odepsala 0,37 % na 1032 bodů. Finanční sektor v ...
Rozbřesk - koruna provokuje ČNB k intervenci a tak jdou korunové úrokové sazby dolů
18.03.2015 9:10
Mnoho firem, ale i jednotlivců v ČR trápí silný dolar a lamentují nad...

Váš názor
  • hezké...
    23.03.2015 10:34

    ...a už taky někdo řekl, kdo tu amickou ropu bude kupovat, když jí hadrohlavci uměj vytěžit levnějš než amrloci. Zatim je to tak, že arabáši prodávaj ropu všude ve světě a amici si s nima nehrajou a snažej se jim rozšlapat bábovičky, protože maj vlastní bláto. Ale nemužou konkurovat prodejům po Evropě a Asii. Tam si hadrohlavci (popřípadě Norci nebo Ivani) píseček oplotěj a každýho plácnou přes ručičky.
    marrtt
Aktuální komentáře
02.01.2026
9:04Polovodičová divize čínské firmy Baidu chce na hongkongskou burzu
8:51BYD předjel Teslu, SpaceX mění výšku tisíců satelitů a Bulharsko vítá euro  
7:25Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
01.01.2026
17:11Obchod a mír – od jihoamerických kmenů přes Keynese po dnešek
11:06Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
6:08Ve snaze eliminovat krize můžeme jejich pravděpodobnost zvyšovat
31.12.2025
22:02Wall Street uzavírá rok 2025 v klidném režimu  
17:25Bude dolar snižovat atraktivitu amerických investičních aktiv?
16:37Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
16:35ČNB: Dluhy domácností v ČR u bank v listopadu stouply na 2,565 bilionu Kč
16:02Martin Kupka: Česko jako premiant regionu, Bulharsko míří do eurozóny
14:44Buffett oficiálně odchází, Berkshire Hathaway vstupuje do nové éry pod Abelem. Změní se něco?
13:04Nejvýkonnější hlavní trh v Evropě: španělské akcie zažívají nejlepší rok od 1993
12:54Hlavní index evropských akcií je blízko rekordu, letos přidává kolem 17 procent
11:13Ceny drahých kovů poslední den roku klesají, za rok ale vykazují vysoké zisky
11:01Trump rozpoutal celní války po celém světě. Jak vypadala jeho obchodní ofenziva v roce 2025?
9:17Rozbřesk: Co čekat od centrálních bank v roce 2026?
8:49WBD znovu odmítne Paramount, Fed zveřejnil záznam z prosincového jednání, v Evropě se obchoduje jen půl dne  
6:11Moody’s Analytics: Křehký růst kolem 2 % moc pracovních míst nevytvoří
30.12.2025
22:01Zápis z jednání Fedu podporuje sázky na snížení sazeb, trhy zůstaly klidné  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data