Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nové IPO na pražské burze! (+názor analytika)

Nové IPO na pražské burze! (+názor analytika)

21.04.2015 13:00
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Burza cenných papírů Praha zahájí dne 12. května 2015 obchodování s novou emisí společnosti Slovak Telekom, pod zkráceným názvem STX (ISIN SK1110017722). Cena za akcii bude oznámena bezprostředně po jejím stanovení v rámci úpisu. Na pražské burze budou akcie obchodovány na trhu Free Market v českých korunách. Pokud emise splní všechny podmínky pro zařazení do báze indexu PX , počítá burza s tímto krokem v rámci nejbližší možné aktualizace báze indexu, která bude platná od 22. 6. 2015.

"Slovenský Telekom je přesně ten typ duálního listingu, který pro nás a naše investory dává smysl. Je zajištěna distribuce emise na lokální úrovni a likvidita bude podporována tvůrci trhu. Pokud vše půjde tak jak předpokládáme, bude emise zařazena do indexu PX , což bude dalším impulsem pro posílení likvidity. Na základě doposud známých informací o cenovém rozpětí emise a její velikosti, předpokládáme její zařazení do indexu PX s váhou mezi 6 % a 9 %“, říká Petr Koblic, generální ředitel skupiny CEE Stock Exchange Group a BCPP.

Akcie společnosti Slovak Telekom prodává slovenský stát prostřednictvím Fondu národního majetku. V rámci privatizace 49% podílu státu, který reprezentuje celkem 42 341 537 kusů akcií, je až 10% podílu určeno k nabídce drobným investorům z České a Slovenské republiky. Obchodování s emisí bude současně probíhat na burzách v Praze, Londýně a Bratislavě. Rozpětí pro cenu IPO bylo stanoveno na 17,7 euro až 23,6 euro za jednu akcii.

Názor Patria

Slovenská vláda již 8. dubna oznámila záměr nabídnout 49% podíl ve společnosti Slovak Telekom (51% vlastní Deutsche Telekom) formou primárního úpisu akcií. Vláda SR si dříve od prodeje podílu slibovala zhruba 1 mld. EUR. Dnes je však situace na slovenském telekomunikačním trhu odlišná. Na rozdíl od západní Evropy, kde probíhá konsolidace sektoru, vstoupil nedávno na slovenský trh čtvrtý hráč, což na malém trhu, jakým je Slovensko, bude tlačit na další pokles marží. K stabilizaci zisků tak zřejmě dojde se zpožděním proti západní Evropě. Na druhé straně však Slovak Telekom disponuje cennými aktivy (např. fixní infrastruktura), z čehož by mohla společnost v budoucnu těžit.

Na základě našich odhadů by se hodnota 49% podílu v Slovak Telekomu mohla pohybovat v rozmezí 700 -750 mil. EUR, což je na spodní hranici indikovaného pásma IPO ceny v rozmezí 17,7 až 23,6  EUR/akcie. Tržní kapitalizace celé firmy by tak mohla činit, dle našeho odhadu, až 1,5 mld. EUR, což by velikostí (ve srovnání s PX tituly) řadilo společnost někde mezi Philip Morris CR a současné O2 CR.
V rámci regionu by tak akcie Slovak Telekomu mohly být pro investory zajímavé, také s ohledem na chystané dělení O2 CR, kdy akcie odštěpené části firmy nebudou obchodované na burze. Zůstatková hodnota „staré“ O2 se tak dle našich odhadů propadne pod 20 mld. (ze současných 65 mld. Kč).

Hodnota Slovak Telekomu pro budoucí minoritní akcionáře spočívá především v silné rozvaze. Společnost nemá žádný dluh a disponuje slušným přebytkem hotovosti, který nyní firma ukládá na termínované účty nebo část také půjčuje mateřské Deutsche Telekom. Zároveň společnost generuje solidní cash-flow a společnost by tak mohla vyplácet zajímavé dividendy, potenciálně výrazně nad 100% zisku. Navíc, na vyplácení slušných dividend má firma dostatek kapitálu (resp. zadržených zisků z minulých období), který může pro účely vyplácení dividend rozpouštět. Otázkou zůstává, jak se firma k dividendové politice postaví. V posledních letech mateřská Deutsche Telekom blokovala výplaty dividend. Memorandový dokument tuto situaci už do budoucna řeší – německá strana přislíbila, že pokud dojde k prodeji akcií přes burzu, ze zisku bude ročně vyplácaný podíl ve výši aspoň od 50 až 80 %. To by podle nás však bylo stále pod dividendovým potenciálem firmy, a dividendový výnos by při našem odhadu ceny činil jen 2,5 %.

 


Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – Sektor telekomunikací
02.04.2015 13:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Jak se zachovat při hlasování o rozdělení O2 CR radí analytik Patria Finance
15.04.2015 13:26
Ještě týden mají akcionáři společnosti O2 Czech Republic možnost zúčas...
Štěpení O2 CR – Současná cena vybízí k prodeji akcií, nejlépe do tohoto pátku!
16.04.2015 8:12
S blížícím se datem konání valné hromady pro držitele akcií O2 CR vyvs...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – Aerolinky
17.04.2015 11:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...

Váš názor
 • Nové IPO
  21.04.2015 13:19

  Nové IPO na BCCP... to zase bude nějaká kulišárna :-)
  Scipio
  • Re: Nové IPO
   21.04.2015 13:38

   To nám asi posílají náhradu za Au tů.
   Berounskej
   •  
    24.04.2015 13:10

    Je to tak. Kredit BCPP je v tahu. Po té co nový majitelé O2 obrali menšinové akcionáře a nikdo neřekl ani popel se BCPP vyhýbám jako čert kříži. A kdyby mi někdo říkal, že tentokrát to bude jinak. Prosím vemte mne kovovou tyčí po zádech.
    pruduska
Aktuální komentáře
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  
16:14Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
15:09Ceny za přepravu nákladu po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos, píše Bloomberg
14:31Dennisova strategie želv. Jak nechat emoce na břehu a skočit na trend. Staňte se mistry tradingu!
12:46Analytik k výsledkům Netflixu: Slabý plánovaný počet nových uživatelů strhává akcie dolů  
12:30Perly týdne: Konec strategie 60/40, Netflix má zlaté časy za sebou a realitní výjimečnost Itálie
11:14Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?  
10:51Dolar nahoru, Čína ve stále stejném kruhu. Co ještě říká stratég z BBH?
10:49Bitcoin zamířil hluboko pod 40 000 dolarů. Vzal mu Fed vítr z plachet?
10:26Intel plánuje utratit 20 miliard dolarů na 'Silicon Heartland'. Investovat velké sumy do výroby čip ale chce i gigant TSMC či Samsung
10:19Vlajkový projekt Rio Tinto u ledu. Srbsko stoplo největší lithný důl v Evropě
9:16Rozbřesk: Česko na konci roku asi překonalo očekávání ČNB, automotive má však k normálu daleko
8:57Netflix zklamal počtem nových uživatelů a varuje před zesilující konkurencí
8:54Evropské burzy mohou po rudé Wall Street zahajovat v záporu. Komárkova Allwyn míří do New Yorku a Erste má novou cílovku  
8:47Komárkova loterijní Allwyn vstoupí na newyorskou burzu ve spojení s další firmou. Hodnota má přesáhnout 9 miliard dolarů
5:54Čína by místo další stimulace R&D měla spíše provést reformy
20.01.2022
22:03Trhy v nervozitě před FEDem zisky neudržely, dařilo se ale Číně  
17:31Cyklické indikátory v USA a Evropě a hledání atraktivních akcií mimo americké trhy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data