Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecké tanečky s věřiteli zabraly; jednání se údajně o víkendu pohnula

Řecké tanečky s věřiteli zabraly; jednání se údajně o víkendu pohnula

04.05.2015 12:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Jednání mezi Řeckem a jeho zahraničními věřiteli o víkendu pokročila. Podle agentury AP se na tom shodují zástupci obou stran. Doufají prý také, že se podaří dosáhnout potřebné dohody o uvolnění dalších peněz pro Řecko do konce května. Mezinárodní měnový fond (MMF) jako klíčový věřitel ale trvá na dohodnutých reformách, hlavně pak v oblasti pracovního trhu.

Jednání mezi zástupci Řecka, Evropské unie a MMF o odvrácení státního bankrotu této zadlužené jihoevropské země mají pokračovat dnes. Jeden z řeckých činitelů prohlásil, že o víkendu se strany dohodly na mnoha důležitých krocích, které posunuly dohodu blíže k jejímu dokončení. Některé sporné body však přetrvávají, řekl činitel, který si nepřál být jmenován.

Řecký ministr práce Panos Skurletis uvedl, že MMF je neústupný ve svém požadavku na reformy pracovního trhu, včetně snížení důchodů, dalšího propouštění a zrušení plánovaného zvýšení minimální mzdy. "Oni (MMF) po nás požadují, abychom nesahali na nic (z těch úsporných opatření), co v posledních pěti letech Řekům ničilo život," řekl Skurletis v rozhovoru s televizní stanicí Mega TV.

Současná řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase vyhrála volby převážně díky slibům, že zvrátí úsporná opatření dohodnutá za minulých vlád. Snaží se zabránit dalšímu snižování penzí a schválení zákonů, které by umožnily masové propouštění. Nezaměstnanost v zemi zůstává na rekordu.

Skurletis také potvrdil, že Řecko hodlá tento měsíc dodržet závazky vůči MMF, jemuž má v květnu splatit téměř jednu miliardu eur. Peníze na splacení si země už půjčila od tamních státních podniků a dalších státních subjektů.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Pokud se dohodu o reformách nepodaří dokončit tento měsíc, hrozí Řecku už v červnu platební neschopnost.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

MMF: Čínská měna už nebude podhodnocená
04.05.2015 11:34
Mezinárodní měnový fond (MMF) se poprvé po více než deseti letech chy...
US ekonomika, britské volby, výsledky bank v ČR ... týdenní výhled
04.05.2015 11:10
Hlavní události tohoto týdne se z pohledu makra budou točit kolem amer...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2026
17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč
16:38Reuters: Vývoz ropných produktů z Ruska po moři klesl proti červnu na polovinu
16:33V německém průmyslu vloni zaniklo 177.000 pracovních míst, uvedl úřad práce
15:11Morgan Stanley se připojila ke konkurentům a svezla se na boomu obchodování s akciemi
15:01BlackRock hlásí silný kvartál. Výsledky táhly ETF a rekordní marže
14:57Z výsledků ASML nejvíce vyčnívá výrazně vylepšený výhled tržeb  
14:45Německá vláda do roku 2030 seškrtá z klimatického fondu přes 30 miliard eur
12:47Souboj platebních gigantů. Stripe chce ovládnout PayPal
10:27OpenAI zamíří do domácností s přenosným AI společníkem. Applu se to nelíbí
9:15Rozbřesk: Ceny v USA vykázaly v červnu největší pád od začátku covidu
8:44ASML překvapilo silnými výsledky, IBM doplatilo na přesun investic do AI hardwaru  
6:07Evropský automotive pod tlakem dvojího čínského šoku  
14.07.2026
22:04Wall Street povzbudila inflace, a tak technologie opět převzaly iniciativu  
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - PPI, y/y