Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká Británie: míra inflace poprvé od roku 1960 pod nulou

Velká Británie: míra inflace poprvé od roku 1960 pod nulou

19.05.2015 11:26
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Inflace ve Velké Británii poklesla do záporných hodnot poprvé za více než půl století primárně v důsledku nižších cen potravin a energií, které potlačily vysokou úroveň nákladů na bydlení. Spotřebitelské ceny ve Velké Británii v dubnu klesly meziročně o 0,1 procenta, přitom ekonomové předpokládali, že v dubnu zůstane míra inflace na nule. Jádrová inflace poklesla na úroveň 0,8 procenta, což je zdaleka nejnižší hodnota od roku 2001.

Dubnové spotřebitelské ceny byly ovlivněny letošním načasováním velikonočních svátků. Ceny lodní i letecké dopravy tlačily roční míru inflace dolů nejvíce, následovány 3% meziročním dubnovým poklesem cen potravin a propadem cen paliv o 12,3 %. Jedná se tak o první pokles cen od počátku sběru oficiálních dat v roce 1996. Na základě historických údajů lze ovšem konstatovat, že se jedná o první pokles cenové hladiny do záporných hodnot od roku 1960.

Maloobchodní inflace zůstala v dubnu na úrovni 0,9 %, výrobní ceny vzrostly o 0,1 %. Růst cen domů zrychlil v březnu na 9,6 % ročně oproti březnovým 7,4 %.

Inflace tak dalece zaostává za cílem ve výši 2 %, který si stanovila britská centrální banka. Tvůrci měnové politiky jsou tak v současnosti sotva pod tlakem na zvýšení klíčové úrokové sazby z rekordně nízkých 0,5 %. Podle vyjádřeni guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho z minulého týdne, bude jakékoliv období poklesu cen pouze dočasné a očekává se oživení inflace ke konci tohoto roku.

Podle ekonoma IHS Global Insight Howarda Archera britská inflace pravděpodobně v krátkodobém horizontu zůstane blízko nule a ke vzestupnému trendu by mohlo dojít od třetího čtvrtletí. Nicméně dle jeho slov míra inflace pravděpodobně nepřekročí do konce tohoto roku 1 %. Zveřejněná data o britské inflaci ovlivnila i kurz britské libry, která okamžitě po uveřejnění oslabila vůči americkému dolaru a propadla se o 0,7 % na úroveň 1,5539 dolarů.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Zájem o nová auta nabírá v Evropě na síle
19.05.2015 10:00
I dubnové údaje o nových registracích aut v EU potvrzují, že apetit sp...
Řecko vyhlíží dohodu v co nejkratším čase; ideálně před summitem EU
19.05.2015 11:00
Řecký ministr financí Janis Varoufakis očekává uzavření dohody s věřit...
Další zhoršení nálady v Německu - index ZEW na letošním minimu
19.05.2015 11:16
Index očekávání publikovaný německým institutem ZEW v květnu spadl na ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  
14:02Traders Talk: Tech ustupuje, otěže přebírá defenziva a Stellantis těžce krvácí
14:01Investoři znejistěli. Čínské výrobce elektromobilů brzdí drahé suroviny i slábnoucí poptávka  
12:28Reddit zasadil medvědům tvrdou ránu. Tržby rostly o 70 procent, výhled zůstává optimistický  
10:58Amazon sentimentu přitížil, ale propad trhů opět láká kupce  
10:52Průmysl ke konci roku rostl, dočkáme se v roce 2026 zrychlení
10:47Komerční banka: Pokles jádrových výnosů i poplatků částečně vyvažuje atraktivní dividenda  
10:28Stellantis couvá od elektromobility. Za restrukturalizaci zaplatí 22 mld. eur a nevyplatí dividendu. Akcie klesají o 22 procent
8:49Novo Nordisk čelí levnější napodobenině Wegovy, Anthropic vydává novou verzi Clauda, evropské futures v záporu  
8:48Rozbřesk: ČNB zůstává jednotná a kolabující bitcoin pomáhá dolaru
8:45Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 4Q 2025
8:25Komerční banka oznámila slabší závěr roku, ale optimistický výhled na 2026
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data