Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V české ekonomice vládne optimismus

V české ekonomice vládne optimismus

24.06.2015 9:24
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Opět pozitivně vyznívá nálada v české ekonomice. Oproti květnu se zvýšila míra optimismu jak v podnikatelském sektoru, tak i u spotřebitelů.

Nekonečné tance kolem řeckého dluhu nenalomily důvěru v pozitivní vývoj českého hospodářství. Ostatně podobně vyzněly i včera zveřejněné indexy nákupních manažerů (PMI) v eurozóně, které i v době vrcholících jednání o budoucnosti Řecka, dopadly velmi slušně.

Náladu v ČR podporuje především optimismus na straně průmyslu. Tuzemské firmy zažívají období rostoucího zájmu o jejich produkci a nejde samozřejmě pouze o automobilky. Jak už řadu měsíců indikují nové zakázky v průmyslu, pozitivní data můžeme očekávat i v dalším období. Aktuální průzkum důvěry navíc naznačují, že tempo výroby nepoleví ani v následujícím půlroce a stejně tak firmy předpokládají další nabírání nových zaměstnanců.

Mírné ochlazení nálady je naproti tomu vidět ve stavebnictví. První polovina roku byla ve znamení velmi silného růstu stavební výroby, i když velkou měrou podpořeného masivními rekonstrukcemi napříč celou zemí, nicméně z pohledu dalších měsíců je otázkou, zda se k růstu vrátí i nové zakázky pro stavební firmy. Z tohoto pohledu jsou stavebníci v tuto chvíli přece jen opatrnější.

Stejně jako v průmyslu sílí optimismus i u spotřebitelů. Lidé se méně bojí budoucnosti tedy případného zhoršení ekonomické situace nebo nezaměstnanosti. A o nic více se nebojí ani inflace. Pozitivní nálada spotřebitelů se tak bude dále zrcadlit v současné vyšší ochotě utrácet i investovat do bydlení.

Celkově se dá říct, že měkká data z ekonomiky podporují pozitivní výhled i pro druhou polovinu roku. Obavy polevují a optimismus z nadcházejících měsíců nevyprchá. Čekáme proto další růst spotřeby domácnost, tedy i maloobchodních tržeb včetně vyššího zájmu o nová auta. Na straně firem bude pokračovat investiční vlna zaměřená na výstavbu nových areálů i nákupy strojního vybavení.


Čtěte více:

Řecká krize: soudný den
24.06.2015 10:45
Dnešní večerní schůzka ministrů financí eurozóny by mohla konečně přin...
Praha otevře bez výraznějších změn
24.06.2015 8:46
Pražská burza pokračovala v růstu i v úterý, když index PX přidal 0,7...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.02.2026
17:06Bitcoin směřuje k největšímu měsíčnímu propadu od roku 2022  
15:41Citrini Research: AI nahradí kancelářské pozice. To oslabí spotřebu i akciové indexy
14:07Novo Nordisk sníží v USA ceny léků Wegovy a Ozempic až o polovinu
14:06Meta podepsala miliardový kontrakt s AMD. Získá technologie, vliv i možnost stát se velkým akcionářem
12:24Vyhlídky pro německý export se dál zlepšují, panuje ale nejistota kolem cel
12:14Dimon: Část trhu znovu dělá „hlouposti“. Rizika připomínají období před finanční krizí
10:48ČNB schválila prospekt KARO Leather pro přestup na hlavní trh pražské burzy
10:01Nejhorší den za čtvrt století. Akcie IBM potopil nový nástroj Anthropicu
8:57KARO míří na Prime Market, černý AI scénář od Citrini Research otřásl trhy a PayPal centrem zájmu kupců  
8:50Rozbřesk: Úskalí nové hospodářské strategie. Staneme se zemí pro „budoucnost“?
6:04Krugman: Zrušení cel je dobrá zpráva, ale Trump pravděpodobně najde cesty, jak to dobré eliminovat
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57PODCAST Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  
9:01Rozbřesk: Obchodní chaos nekončí. Nejvyšší soud zrušil Trumpova reciproční cla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/25 Q4)
Axon Enterprise Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
CCC Intelligent Solutions Holdings Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Constellation Energy Corp (12/25 Q4)
Corcept Therapeutics Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Edenred SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
First Solar Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Home Depot Inc/The (01/26 Q4, Bef-mkt)
HP Inc (01/26 Q1, Aft-mkt)
IPSOS SA (12/25 Q4)
Lucid Group Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Mosaic Co/The (12/25 Q4, Aft-mkt)
Realty Income Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)
Saipem SpA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Solaris Energy Infrastructure Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Temenos AG (12/25 Q4, Aft-mkt)
Tempus AI Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Workday Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Zeta Global Holdings Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)