Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
...aspoň že ten benzín zlevní!

...aspoň že ten benzín zlevní!

24.8.2015 15:38
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Jak jinak začít při pohledu na hroutící se trhy, než pokusem o černý humor. Pro investory trpící propady akcií či prudkými změnami měnových kurzů jsou levnější pohonné hmoty samozřejmě chabou náplastí. Pro spotřebitele - neinvestory je zlevnění dobrou zprávou, ovšem dokud se naplno neprojeví jeho příčina - slabá ekonomika.

Tak špatně zatím nebude, česká ekonomika by zatím měla obstát, ale je pravdou, že ceny ropy (a dalších komodit) po delší dobu tlačí k zemi dění na poptávkové straně a nikoli na té nabídkové. U nabídky se situace až tolik nemění, zůstává více než dostatečná a odnikud se neobjevují signály, že by někdo dodávky na trh chtěl snižovat. V USA lehce klesla produkce, ale počet aktivních vrtů za týden nepatrně narostl.

Nový tlak přichází z poptávkové strany, tedy kondice hlavních ekonomik. O ní panují čím dál větší obavy a jejich původ je většinou v Číně. Výraznější zpomalení tohoto klíčového dovozce komodit a globální obchodní velmoci nemůže zůstat bez odezvy. Větším problémem než evidence výrazných problémů v tvrdých datech je přitom strach z pomalejšího růstu a neschopnosti hospodářské politiky tomu nějak bránit, ať kvůli špatné koordinaci, či nedostatku účinných opatření.

S ropou se v posledních dnech obchoduje prakticky jednosměrně a ceny padají na 43,60 dolaru v případě Brentu, respektive 38,90 dolaru u WTI. Pokud se vrátíme k benzínu, tak jeho maloobchodní cena v ČR klesla zatím na 32,55 korun za litr, přičemž motorová nafta se prodává na 30,29 korun (CCS). Ze zlevňující ropy a dolaru mají na jednu stranu radost prodejci pohonných hmot, kteří tak jako při loňském propadu navyšují své marže. Ty jsou podle našeho odhadu nadprůměrné, ale zatím nejde o příliš vysoké hodnoty. Levnější vstupy se tak částečně promítají i do maloobchodních cen a ty by měly mířit ještě níž. V krátkém výhledu čekáme zlevnění benzínu zhruba na 32 korun. Pokud by však ropa v blízké době nezdražila a marže by se dostaly někam na průměr, mohlo by se teoreticky tankovat i za 30.


Čtěte více:

Proč Francie zaostává? Stačí pár hromad hnoje a hořící pneumatiky
24.8.2015 14:05
Celé se to dalo čekat. Francouzští zemědělci shodili ve městech hromad...
RMS Mezzanine, a.s. - Vnitřní informace o přijetí úvěrů
24.8.2015 14:10
RMS Mezzanine, a.s., Praha 8, Karlín, Sokolovská 394/17, PSČ 196DIČ:CZ...

Váš názor
 • Žádný důvod k radosti
  25.8.2015 14:31

  Upřímně bych se tedy moc neradoval! Propad cen ropy totiž nepřináší jenom levnější pohonné hmoty, jejichž efekt na ekonomiku je v posledních měsísích dost sporný, ale především špatné výsledky těžebních společností. Ty jsou přitom obřími zaměstnavateli a investory do reálné ekonomiky. Současná situace je nutí masivně propuštět a osekávat investice do průzkumu nových ložisek a vývoje technologií. To se výrazně projevuje na růstu HDP například v USA a Kanadě. Oslabování americké ekonomiky přitom vždy stojí na počátku špatných období pro zbytek světa. Přidejte současnou Čínu a nevychází vám pěkný obrázek! Více jsem o tom dříve psal na svém blogu: http://coffeebreaker.cz/ern-zlato-kolabuje-peij-ropn-tai-budoucnost/
  Jan Železný
 • Zeptejte se Kaluže
  25.8.2015 9:35

  ta ví o daních všechno a ráda si popovídá. Jinak v USA je DPH 12% a to je na konečné ceně znát. Mimochodem v USA se mění cena benzinu i několikrát za den - jak se mění situace.
  Samík
  • Re: Nastuduj si VAT v USA
   25.8.2015 9:58

   a neplácej nesmysly.
   AMN
  • Re: Zeptejte se Kaluže
   25.8.2015 9:42

   Když jsme projížděli letos západem USA tak tam byl na pumpách napsaný přesný rozbor cen a to přesně na centy, kolik stojí benzin od výrobce kolik má marži prodejce a kolik dělá dan'. Pokuste se něco podobnného najít u nás )).
   ..
 • Lešek
  25.8.2015 8:49

  má pravdu a nemusíme chodit daleko do minulosti. V lednu, únoru,(to byly daně stejné) se ropa Brent podívala na 49USD/barel. Dolar byl o 1,50Kč výše. A na TankOno,(jako takovém cenovém lídru) NATURAL za 26,90. A cenu měnili každých 5-7dní. Dneska... pořád jsou nejníž, ale kde:-(( Jsou schopný to držet 14 dní a potom dát padíka dolů. O těch ostatních ani nemluvím.
  ppeettrr
  • Re: Lešek
   25.8.2015 9:14

   Pravdu nemá. Počítá pohyb ropy a benzínu jedna ku jedné. Ale rooa se dopravuje, zpracovává přičemž nedílnou součástí ceny benzínu jsou různé danně.
   Velkamedvědice
 • Benzin za 30?
  24.8.2015 16:46

  Zdá se mi trpce úsměvné, těšit se na benzin za 30 k. Na počátku července stála ropa Brent 62 USD a v porovnání s dneškem tedy ztrácí cca 30%. Pokud benzin stál 33 K, v případě stejného poklesu, který by měla zajistit neviditelná ruka trhu, bychom se mohli těšit na cenu23-24 K. .... Kdo tomu věří?
  Lešek
  • Re: Benzin za 30?
   24.8.2015 17:02

   A jak si přišel na to, že cena ropy a benzínu stoupá a klesá jedna ku jedné?
   Velkamedvědice
   •  
    25.8.2015 0:20

    Lešek bohužel neví, že rozhodující podíl na celkové ceně pohonných hmot mají daně. Škoda že nejsme v USA...
    qwer
    • re Benzín za 30
     25.8.2015 8:22

     Sice nejsme v USA a 1/2 ceny u nás tvoří daně, ale i tak by měla být cena podstatně níž, cca 29 Kč.
     oh171
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data