Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko zhoršilo prognózu vývoje HDP na roky 2015 a 2016

Rusko zhoršilo prognózu vývoje HDP na roky 2015 a 2016

25.08.2015 11:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruské ministerstvo hospodářství zhoršilo odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP) na letošní a příští rok. Oznámil to dnes ministr hospodářství Alexej Uljukajev a současně zopakoval, že podle posledních signálů se ekonomika stabilizuje. Na letošní rok ministerstvo předpovídá pokles HDP o 3,3 procenta, příští rok už počítá s návratem k růstu, který se bude pohybovat v rozmezí jednoho až dvou procent.

Ministerstvo dosud očekávalo na letošní rok pokles o 2,8 procenta a na příští rok vzestup o 2,3 procenta. Po revizi se tak prognóza ministerstva přiblížila k prognózám jiných subjektů a zdůrazňuje, jak obavy o vývoj globální ekonomiky a obnovení poklesu cen ropy komplikují zotavení ruské ekonomiky.

Uljukajev dodal, že ekonomika v červenci meziročně klesla o 4,6 procenta. Upozornila však, že proti předchozímu měsíci a podle sezonně upravených údajů o 0,1 procenta vzrostla, což je důkazem, že hospodářský pokles je u konce.

"Dostali jsme se už někam na dno. Myslím, že níž už určitě nepůjdeme, ale zda zřetelně oživíme, to je těžké (říct)," prohlásil Uljukajev, jehož citovala agentura Reuters. Ekonomové ale varují, že oživení by mohl bránit zhoršující se výhled globální ekonomiky.

Ministerstvo očekává, že průměrný kurz ruské měny bude letos činit 61 rublů za dolar, zatímco ropa by se měla v průměru prodávat za 52 dolarů za barel. Čistý odliv kapitálu by měl letos činit 93 miliard USD (2,2 bilionu Kč) a příští rok se sníží na 70 miliard USD.

Zdroj: ČTK, RTRS


Čtěte více:

Německý index Ifo pokračuje v růstu, rizikem je vývoj v Číně
25.08.2015 10:12
Německý index podnikatelského klimatu Ifo v srpnu roste na 108,3 bodu ...
Hike FEDu?
25.08.2015 10:27
Včerejší projev člena FED z Atlanty Dennise Lockharta v Berkeley v Kal...
Panický výprodej čínských akcií pokračuje největším propadem od roku 1996
25.08.2015 10:44
Kolaps čínského akciového trhu pokračoval i dnes, akcie prohloubily zt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2025
17:22Na trhu se neodměňuje za dosažené, ale za nedosažené. A odměnou je pokles valuací
17:05PODCAST Týdenní výhled: Inflace, bankovní nervozita a výsledky Tesly i Netflixu  
16:05Klíčové výsledky týdne: Netflix sází na obsah, Tesla čelí tlaku, GM mění strategii  
13:02Ponorková divize Thyssenkruppu se oddělila a vyplula na burzu, akcie prudce vzrostly
12:01Vstup do nového týdne je pozitivní, Francii ale kazí den horší rating  
11:58Investice do DIP nabírají na tempu. Letos podle AKAT překoná 200 tisíc smluv
11:46BNP Paribas (-10 procent) může čelit až miliardovým nárokům kvůli její roli v genocidě v Súdánu
11:44Cloud od Amazonu měl výpadek. Nefungovala řada webů a aplikací
10:33Kering snižuje zadlužení, kosmetickou divizi prodá L´Oréalu za 4 miliardy eur
10:13Bilionová AI bublina? Investoři se neshodnou na budoucnosti této technologie
10:05Růst čínské ekonomiky byl ve třetím čtvrtletí nejpomalejší za rok
8:48Výkup ČEZ jako strategická priorita, snížený rating Francie a prodej kosmetiky Keringu do L'Orealu  
8:44Rozbřesk: O zalezlých švábech, výpadcích amerických dat a nižším ratingu Francie
6:09Kdy vstoupí OpenAI jako největší neobchodovaná firma na akciový trh?
19.10.2025
15:36Růst poptávky po energiích v čele s datacentry zajistí, že fosilní paliva budou ještě dlouho dominovat, předpovídá McKinsey
8:57Víkendář: AI, technofeudalismus a už ne tak dobrá rada pro studium
18.10.2025
14:51Datacentra žízní po vodě. To je problém pro třetinu Evropy
8:52Víkendář: Pokaždé si lidé říkali, že pracovní místa budou zničena novými technologiemi…
17.10.2025
22:02Wall Street rostla poté, co Trump mírnil svůj postoj vůči Číně  
17:36Ztráta zodpovědnosti je na dluhopisech vidět. Jak je na tom Čína?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y