Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podle ADP je na tom americký trh práce dobře, potvrdí to i vládní data?

Podle ADP je na tom americký trh práce dobře, potvrdí to i vládní data?

02.12.2015 14:32, aktualizováno: 2.12. 14:43
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Zpráva institutu ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru americké ekonomiky přinesla lepší čísla, než se čekalo. Pracovních míst ve firmách přibylo za listopad 217 tisíc, zatímco trh počítal se 190 tisíci. Říjen byl navíc revidován vzhůru na 196 tisíc.

Tvorba nových míst byla tentokrát rovnoměrněji rozložena podle velikosti firem. Nejvíce míst vznikalo v těch nejmenších do 50 zaměstnanců a v závěsu se drží velké korporace s 500 a více pracovníky. Střední firmy o něco zaostávaly. Šance nalézt práci rostla napříč sektory. Nejvíce pracovních míst tvořily firmy působící ve specializovaných službách (59 tis.), následoval obchod a doprava (30 tis.). Stále solidní ale zůstává tvorba míst také ve stavebnictví (13 tis.) a rovněž průmysl přispěl mírně pozitivně (6 tisíc míst).

Nové údaje ADP překonávají očekávání. Podporují předpoklad, že trend amerického trhu práce je stále pozitivní a že některé slabé měsíce nebyly signálem ohroženého oživení. V pátek vyjdou oficiální vládní data, která by měla mít podobné vyznění. Už za říjen se vládní čísla výrazně zlepšila, čímž přinesla úlevu nejen trhům, ale určitě i Fedu. Také listopad by měl být slušný. Podle nás má oficiální údaj o růstu zaměstnanosti šanci překonat 200tisícový konsensus zhruba o 10 až 20 tisíc. To by samozřejmě dál utlumilo pochybnosti o oživení a s tím také o budoucích krocích Fedu. Ten směřuje k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za řadu let. Měl by ho provést v půlce prosince a k odložení této akce by ho zřejmě odradilo jen opravdu výrazné zklamání z ekonomiky. Americké výnosy na data ADP zareagovaly růstem, dolar posílil.

adp


Čtěte více:

Christine Lagardeová pro Project Syndicate: Správná cena za ochranu klimatu
02.12.2015 14:00
Až se v tomto týdnu sejdou v Paříži světoví lídři na Konferenci OSN o ...
Renminbi vs. jüan a co jste o čínské lidové měně možná nevěděli
02.12.2015 14:37
Čínský jüan byl v pondělí 30. listopadu Mezinárodním měnovým fondem za...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2026
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  
11:57RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady společnosti písemnou formou mimo zasedání
11:27Zatímco nadšení v Evropě opadlo, Amerika bude růstem dohánět sváteční pauzu  
10:11Berkshire Hathaway ztrácí náskok. Relativní výkonnost je vůči S&P 500 zpět na úrovních z roku 2007
9:03Ferrari odhalilo svůj první elektromobil: 310 kilometrů v hodině a dojezd 530 kilometrů
8:45Rozbřesk: V Hormuzu znovu nejasno, což limituje zisky eura, v Polsku se sazby asi nezmění
8:44Americké údery v Íránu tlumí naděje na mírovou dohodu a Ferrari představilo první elektromobil  
8:29Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
6:05AI boom přináší trendovým investorům rekordní výnosy  
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36PODCAST Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?
13:07Akcie Delivery Hero vystřelily nad nabídku Uberu, ve hře je i rozprodej aktiv  
12:05Opravdu nastal u paměťových čipů konec cykličnosti? Manažeři fondů vyzývají k opatrnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board