Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Christine Lagardeová pro Project Syndicate: Správná cena za ochranu klimatu

Christine Lagardeová pro Project Syndicate: Správná cena za ochranu klimatu

02.12.2015 14:00

Až se v tomto týdnu sejdou v Paříži světoví lídři na Konferenci OSN o změně klimatu, bude jejich úkolem dosáhnout globální dohody o omezení emisí skleníkových plynů. Zdárný výsledek, dokládající, že země dokážou pro dobro planety spolupracovat, by se pro svět – a pro Pařížany, kteří po nedávných teroristických útocích zůstávají nezlomeni – stal zřetelným poselstvím naděje.

Klimatické závazky se budou zakládat na zamýšlených příspěvcích, jak si je určily jednotlivé země, anebo na příslibech k celosvětovému snížení emisí. Mám za to, že by se tyto závazky měly opírat o cenu emisí.

K dosažení poklesu emisí skleníkových plynů při nejnižších možných nákladech je nezbytná revoluce ve spotřebě a výrobě energie. Postupné, předvídatelné a spolehlivé zvyšování cen energií by zajistilo silné pobídky pro spotřebitele, aby snižovali své účty za energie. Správná cena uhlíku by zároveň povzbuzením investic do technologických inovací umožnila hladký odklon od fosilních paliv.

Tým Mezinárodního měnového fondu proto navrhuje třísložkovou strategii přístupu k uhlíkovým palivům: „správná cena, promyšlené zdanění, bezodkladný postup“. Všechny tři složky jsou podstatné.

Zaprvé, stanovit správnou cenu fosilních paliv znamená zohlednit jejich skutečné environmentální náklady. Ceny by na spotřebitele měly přenášet celkovou sumu jak nákladů na výrobu a dodání, tak i škod – včetně znečištění vzduchu a změny klimatu – zapříčiněných silnou závislostí na fosilních palivech. Spravedlivější cena uhlíku bude motorem úspor energií a posílí poptávku po čistějších palivech a „zelenějších“ investicích.

Zadruhé, nezbytné změny cen by se dosáhlo zdaněním energií, pomocí nástrojů, které jsou praktické a účinné. Nejlepší možností je zapracovat uhlíkový poplatek do stávajících daní z paliv a podobné poplatky uplatnit také u uhlí, zemního plynu a dalších ropných produktů.

Dopady do daňových výnosů by byly podstatné. Kdyby země, které jsou velkými producenty emisí, zavedly uhlíkový poplatek ve výši 30 dolarů za tunu CO2, mohly by si zajistit fiskální příjmy dosahující zhruba 1 % jejich HDP. Takové příjmy by bylo možné využít ke zvládnutí celkové fiskální zátěže klimatického úsilí a dále k financování škrtů v daních z práce a kapitálu, které pokřivují ekonomickou aktivitu a poškozují růst, anebo tam, kde je to nutné, ke snižování schodků.

Krátce, zpoplatnění uhlíku není otázkou vyšších daní, nýbrž daní „chytrých“. Klimaticky promyšlené daně by se měly zavádět postupně, aby domácnostem a firmám daly čas se přizpůsobit a novým technologiím umožnily rozjezd. Povlovná a propracovaná korekce je obzvlášť důležitá v rozvíjejících se ekonomikách, z nichž mnohé přispívají ke globálním emisím jen málo. V mnoha případech může být zapotřebí čas, aby se nachystaly záchranné sítě pro domácnosti s nízkými příjmy a zavedly rekvalifikační programy pro pracující v energeticky náročných odvětvích. Takový přístup by udělal prostor pro financování klimatických investic skrze soukromé kapitálové toky.

Zatřetí, není času nazbyt: tvůrci politik musí jednat bezodkladně. Vzhledem k poklesu cen energií nastala vhodná doba k uskutečnění přechodu na důmyslné, věrohodné a účinné zpoplatnění uhlíku. Země by neměly otálet a čekat, kdo se pohne první. Práce v MMF ukazuje, že spravedlivá výše zpoplatnění uhlíku je v národním zájmu mnoha zemí, i při odhlédnutí od negativních klimatických dopadů na jiné země, protože by pomohla řešit zásadní domácí problémy v oblasti životního prostředí. Podle Světové zdravotnické organizace znečištěné ovzduší v otevřených prostorách způsobuje víc než tři miliony předčasných úmrtí ročně. Včasná reakce je nezbytná, abychom předešli mnohem drastičtějším – a nákladnějším – opatřením v budoucnu.

V předstihu před pařížským summitem víc než 160 zemí předložilo své závazky k potlačování emisí. Uskutečněním těchto závazků země významně sníží předpokládané budoucí globální oteplení.

Nesnadným úkolem je teď tyto závazky dodržet. Právě proto potřebujeme soustředěný tlak na zpoplatnění uhlíku. Vybraná skupina lídrů, opravdových zastánců zpoplatnění uhlíku, vyzve v Paříži k jednání. Politický elán na národních, regionálních a obecních úrovních dále posílí Panel pro zpoplatnění uhlíku, vedený MMF a Světovou bankou.

Vedle úsilí veřejného sektoru potřebujeme také robustní zapojení finančních institucí a trhů. Hedžové nástroje jako takzvané katastrofické dluhopisy mohou pomoci pojištěním sílících rizik plynoucích z živelních pohrom. Jiné finanční nástroje, například „zelené“ indexy akcií a „zelené“ dluhopisy, mohou přispět změnou alokací investic do sektorů podporujících environmentálně udržitelný růst. I tady budou zásadní předvídatelné a dostatečně vysoké ceny uhlíku, jimiž se budou řídit investiční rozhodnutí.

V Městě světla je tento týden v sázce mnohé. Nedávno Paříž zažila nejhorší projev lidství. Summit o klimatu bude příležitostí projevit to nejlepší.

Christine Lagardeová je výkonnou ředitelkou MMF.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Jak se vloudit k SDR
23.11.2015 14:30
Zdá se, že kampaň čínské vlády za zařazení jüanu mezi rezervní aktiva ...
Project Syndicate: Dolarové odvádění pozornosti Fedem
25.11.2015 14:00
V zářijovém prohlášení o své politice zohlednil americký Federální rez...
Project Syndicate: Multilaterální finanční mobilizace Číny
30.11.2015 16:30
Představenstvo Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) nedávno schvá...

Váš názor
  •  
    02.12.2015 17:19

    Clé to bolo o ničom. Je to len téma pre požeračov ktrý si na tom postavili svoje živobitie a ohlupujú ľudí! "Mezi déletrvající kauzy, které přitahují pozornost médií jistě patří tzv. globální otepljavaování, či klimatické změny, chcete-li. Nejčastěji popisovaným viníkem je lidmi produkovaný oxid uhličitý. Ano, lidská činnost ho skutečně vytváří v nemalém množství a skutečně má vliv na klima, ale je jeho vliv skutečně tak velký, když jeho současné zastoupení v atmosféře je kolem 385 ppm (0,0385%)? Media vůbec neinformují o ostatních skleníkových plynech, jako např. N20, methan, ozón, či vodní pára. Právě vodní pára je vůbec nejúčinnější skleníkový plyn, který má spoustu přirozených zdrojů... Mezi velmi důležitý faktor ovlivňující zemské klima patří sopečná činnost. Při sopečných erupcích se do atmosféry dostává obrovské množství sopečného popílku, prachu, oxidů uhlíku, síry a dalších plynu. Sopky ovlivňují klima mnoho způsoby, některé mají ochlazovací (saze, popílek) , jiné naopak otepovací efekt (metan, CO2)."
    Jářku
Aktuální komentáře
05.07.2022
22:20Úterní obchodování zachráněno Nasdaqem  
18:24Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 %. Trh se ale více bojí recese, cena suroviny se propadla
17:54Zlato a očekávaná inflace
17:22Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Rozjezd inflace změnil pravidla hry  
15:49Vysoké ceny a nejistota zpomalí růst poptávky po zemním plynu, říká IEA
14:47Euro vůči dolaru sestoupilo nejníže za 20 let a americké futures se po sváteční pauze červenají  
13:22Marks: Nechcete kupovat, když panuje euforie. Nechcete prodávat, když vládne skepse. Drahá kvalita není dobrá investice
9:33Skandinávské aerolinky SAS požádaly v USA o ochranu před věřiteli
9:22Bizarní situace na evropském trhu práce podle hlavního ekonoma Natixis
9:14Austrálie zvýšila hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
04.07.2022
17:29ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech  
16:56Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
16:52Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Zhodnocení prvního pololetí  
16:38ECB chce při nákupu firemních dluhopisů zvýhodňovat ekologické firmy
15:15Učebnicový akciový cyklus a aktuální vývoj
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m