Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Islámský stát míří k vlastní ekonomické sebevraždě

Islámský stát míří k vlastní ekonomické sebevraždě

20.12.2015 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Teroristické útoky v Paříži ukázaly na dvě slabá místo, z nichž jedno leží na naší straně, druhé na straně ISIS. Hrozba ze strany sebevražedných útočníků je reálná. Dokud bude pokračovat konflikt v Sýrii a Iráku, bude mít ISIS dostatečné množství lidí k tomu, aby zaútočili přímo na Západě a zejména v Evropě. ISIS ale mohl podobné útoky provádět už léta, k posunu v jeho strategii ovšem došlo až nedávno. Došlo tak ke změně, ale nová strategie je odsouzena k neúspěchu. Přináší totiž další náklady pro systém, který už tak zápasí o zdroje. ISIS má totiž nefunkční podnikatelský model, který se spoléhá na tři základní zdroje peněz: Na ropu, ukradené cenné předměty a vykořisťování místní populace.

Problém ISIS tedy spočívá v tom, že ropné vrty přestanou bez řádné údržby fungovat. Vydrancovat města jde jen jednou a ukradené věci nelze prodávat dostatečně rychle, protože trh je příliš malý a poptávka není elastická. Objem lidského a reálného kapitálu, který podporuje ISIS, je velmi malý a nadále se zmenšuje, protože lidé utíkají. Jde o obecný problém skupin rebelů, kdy lidé pod jejich správou postupně opouštějí své domovy a přesouvají se jinam.

Je možno nějak kvantifikovat dobu, po kterou může ISIS z ekonomického hlediska přežít? Mohli bychom odhadnout jeho celkové příjmy z jednotlivých aktivit. Některé odhady hovoří o ročních příjmech ve výši 400 milionů dolarů až jedné miliardy dolarů. Předválečná populace v oblastech kontrolovaných ISIS dosahuje asi 2,8 – 5,3 milionu lidí. Předválečný produkt na hlavu dosahoval přibližně 4 700 dolarů. Pokud bychom předpokládali, že nikdo neodešel, dosahovaly by příjmy ISIS asi 3 – 7,5 % HDP celé kontrolované oblasti. To by ukazovalo na velmi špatnou schopnost zdanit populaci, protože světový standard je na 17,2 %.

ISIS má příjmy zhruba stejné jako Izrael. Tedy bohatá země, která má velké výdaje na obranu a vládní příjmy odpovídají 23 % HDP. I tento pohled ukazuje, že ISIS není schopen efektivně vybírat daně, populace mu uniká mezi prsty, či dochází k prudkému propadu ekonomické aktivity (nebo vše dohromady). Některé zprávy ale hovoří o tom, že ISIS dovede generovat velké příjmy z prodeje ropy. Byly například zaznamenány 4 míle dlouhé kolony nákladních automobilů. To by ukazovalo na neschopnost uspokojit poptávku po ropě a tudíž velké ušlé zisky. ISIS tedy buď není schopen dostat ze svých vrtů dost ropy, nebo není schopen touto ropou dostatečně rychle plnit cisterny. V každém případě se zdá, že lidé z ISIS nemají potřebné zkušenosti s touto prací a tudíž pravděpodobně nebudou ani schopni vrty správně udržovat.

Problém udržitelnosti se ovšem netýká jen oblasti finanční. ISIS totiž bude mít problémy i s ukradenými vozy a zbraněmi, protože ty rovněž potřebují údržbu a ani zde nemají teroristé dostatečnou odbornost a zdroje. Pro vedení ISIS to vše znamená, že zmenšující se zdroje jej donutí k omezení operací. V současné době ale probíhá pravý opak a ISIS útočí na Francii, Rusko i Hizballáh. Celá strategie ISIS tak připomíná postup jejích sebevražedných atentátníků: Vystřílejte rychle všechny náboje, protože stejně zemřete.

Autory jsou Eli Berman & Jacob N. Shapiro.

Zdroj: Bloomberg

 


Čtěte více:

Andrew Wells: Rok 2016 bude přát hybridním investicím
19.12.2015 14:00
Rok 2015 nebyl pro investory do produktů s pevnými výnosy nijak zvlášť...
Čtyři věci, které by investoři měli v Číně sledovat v roce 2016
18.12.2015 11:25
„Výplach“ čínských akcií během roku 2015 doslova vyučil světové trhy v...
Proč Američané jednoduše neudělají z ISIS sekanou?
19.12.2015 7:00
Předpokládejme, že se ve Spojených státech prosadí jestřábi, dojde k v...

Váš názor
 •  
  25.12.2015 8:40

  V jednom odstavci píšete o odhadovaném ročním příjmu ISIL 400 mil dolarů. V následujícím pak prohlašujete, že příjem ISIS je stejný, jako příjem Izraele. Člověk nemusí být ekonom, aby poznal, že je to nesmysl. Rozpočet Izraele na 2016 činí přibližně 92mld USD s deficitem 2,9 %. Prosím modré, kteří už vědí, aby nelenili a v článku chybu opravili.
  mazic666
 • Proto ani nebude potřeba pozemní válka
  21.12.2015 11:26

  Proto ani nebude potřeba pozemní válka.
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data