Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových trzích

Souhrn včerejšího vývoje na světových trzích

30.12.2015 8:54
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza včera na malém objemu rostla +0,58 % a navázala tak na dobrou pondělní seanci, kterou také provázela nízká aktivita obchodníků.

Finanční sektor obchodoval smíšeně. Komerční banka odpočívala po návratu nad 5000 a mírně odepsala na 5 014 (-0,18 %). Erste Bank převzala otěže a stala se nejvýkonnější akcií včerejšího dne. VIG přidal +0,34 % na 686 .

ČEZ věru nepřestává růst a tak potřetí v řadě posiloval. Tentokrát přidal +1,42 % na 436,60 . Unipetrol odepsal -0,62 % na 160 .

Výrobce známé Kofoly posiloval +0,2 % na 491 . Stock Spirits zůstal na svých 51 a podobně se zachovaly pivovary Lobkowicz, které nepředvedly žádnou aktivitu.

Defenzivní Tabák přidal až na 12 000 růstem +1,52 %. Stal se tak druhou nejvýkonnější akcií pražského indexu (nepočítáme-li +11 % NWR). Pegas Nonwovens byl také v zeleném teritoriu, když přidal +0,87 % na 731,40 .

CETV rostla +2,37 % na 67 . Fortuna přidala +0,31 % na 80,25 . O2 CR se téměř dostalo na 250 ziskem +0,4 %.

USA

Americké akciové trhy po pondělním poklesu opět zamířily výše, když úterní seanci zakončily přibližně o procento výše. Akcie se tak dostávají na nejvyšší hodnoty za poslední tři týdny a snaží se tak snížit roční ztrátu, kterou zaznamenají poprvé od roku 2011. Na vině je zejména výrazný propad ceny ropy, ale i obavy z dalšího vývoje v Číně.

S rostoucí cenou ropy se dařilo energetickým titulům, když především společnost Chesapeake Energy posílila o 12,5 %. Consol Energy pak přidala 4,6 %, Transocean 3 % a například Ensco 2,1 %. Kromě toho se podobně dařilo farmaceutickému sektoru, kde Illumina zpevnila o 3,3 %, Biogen o 1,9 % a Allergan o 1,8 %.

Společnost Qualcomm posílila o 2,6 % po zprávě, že v Číně uzavřela licenční dohodu týkající se sítí 3G 4G s firmou Haier.

Index Dow Jones posílil o stejně jako S&P 500 o 1,1 % a technologický Nasdaq o 1,3 %.

Asie


Na asijských akciových trzích se dnes obchodovalo smíšeně poté, co některé akcie obnovily zisky z počátku obchodní seance. Zatímco jihokorejský Kospi se propadl do červených čísel a skončil se ztrátou 0,25 procenta, australský trh skončil v zelených číslech a procento přidal. Dnešní obchodní den byl letos tím posledním pro japonský akciový trh a index Nikkei poslední seanci roku 2015 ukončil v zeleném a za letošek si tak připsal více než 9 procent. Ceny ropy včera směřovaly vzhůru, tyto zisky nicméně ropa neudržela a během dnešního asijského obchodování opět ztrácela.

Největší zisk si dnes v Asii suverénně připsal australský ASX, který získal procento a skončil tak na dvouměsíčním maximu se všemi sektory v zelených číslech. Ačkoliv se vzhledem ke zprávám o snížení produkce mědi v Číně, které vedlo k růstu ceny červeného kovu, dalo očekávat, že porostou i velikáni komoditního sektoru jako jsou Rio Tinto a BHP Billiton, tyto tituly nakonec zavřely téměř beze změny.


Čtěte více:

Hlavní události, které letos hýbaly trhy aneb černá „hvězda“ roku
29.12.2015 16:00
V letošním roce nebyla o zásadní události, které hýbaly trhy rozhodně ...
Největší boháči světa letos trochu zchudli
29.12.2015 15:59
Největší světoví boháči letos nepatrně zchudli. Nejbohatších 400 lidí ...
O pronásledování akciových trendů v roce 2016
29.12.2015 17:45
Pohled na nejlépe a nejhůře si vedoucí akcie může mít čistě zábavný zá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.