Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Asijské akcie 2015: Shanghai Composite přes všechny peripetie 9 % v plusu

Asijské akcie 2015: Shanghai Composite přes všechny peripetie 9 % v plusu

31.12.2015 8:45
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Poslední obchodní den letošního roku se asijské akcie nedočkaly výraznějších výkyvů. Po pro akcie volatilním a divokém roce 2015 investoři sledovali hlavně ceny ropy a hledali vodítka, jak by se mohl akciový trh vyvíjet v roce příštím. Ropa včera opět prohloubila ztráty nejprve v reakci na vyjádření saudského ministra pro ropu, že království nehodlá měnit svou politiku produkce černého zlata a později ropě další ránu zasadila pravidelná data o amerických zásobách, které oproti očekávání v minulém týdnu znovu zaznamenaly nárůst a ropa se tak opět propadla a to o více než 3 procenta. Během asijského obchodování se černé zlato mírně přehouplo do plusu.

Japonské trhy již dnes zůstaly zavřené, za letošní rok referenční Nikkei připsal více než 9 procent. Zavřený dnes byl i akciový trh v Jižní Koreji. Australský trh měl v posledním dni tohoto roku zkrácené obchodní hodiny a hlavní index odepsal necelého půl procenta. V roce 2015 ztratily australské akcie více než 2 procenta a to hlavně vlivem propadu cen komodit, který dolehl na mnoho titulů hlavního tamního akciového indexu. Akcie dvou největších těžařů v zemi Rio Tinto a BHP Billiton za letošek odepsaly 25 a 49 procent. Výkonnost australského ASX tak byla velkým zklamáním i v letošním roce, za posledních pět let index získal pouze 1,5 procenta. Zkrácené obchodní seance dnes ovlivnily obchodování i v Singapuru nebo Hongkongu.

V červeném zakončily dnešní obchodování čínské akciové indexy Shanghai i Shenzhen Composite. Referenční Shanghai Composite ztratil necelé procento a rok tak končí na úrovni 3539,18 bodu. Shenzhen Composite odepsal téměř 2 procenta. Navzdory nepříliš pozitivnímu závěru roku se Shenzhen Composite, mezi jehož konstituenty se řadí menší společnosti ze sektoru nové ekonomiky, stal nejvýkonnějším indexem letošního roku v celém regionu a od jeho počátku si připsal více než 60 procent. Hlavní čínský akciový index Shanghai Composite zakončil přes všechny letošní dramatické růsty a ještě dramatičtější letní kolaps rok 2015 se ziskem 9,4 procenta.


Čtěte více:

Kalendář trhů a burzovních hodin na přelomu roku
31.12.2015 8:18
Konec roku se blíží a s ním také nestandardní obchodní hodiny na hlavn...
Praha letos procento v plusu, dnešním tahounem opět ČEZ
30.12.2015 17:03
Pražská burza v rámci vůbec poslední obchodní seance letošního roku ig...
Wall Street směřuje k celoroční ztrátě, nedařilo se ropným titulům
30.12.2015 22:01
Americké akciové trhy po včerejším procentním růstu dnes zamířily dolů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago