Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Zisk Samsungu kvůli polovodičům a telefonům klesl o 40 procent

    Zisk Samsungu kvůli polovodičům a telefonům klesl o 40 procent

    28.01.2016 8:09
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics klesl v posledním loňském čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 3,2 bilionu wonů (65,8 miliardy Kč). Mohly za to hlavně slabší výsledky v divizích telefonů a polovodičů způsobené nízkou globální poptávkou po spotřební elektronice. Za celý rok pak zisk klesl o 19 procent na 19,1 bilionu wonů, nejníže za čtyři roky. Firma současně v prohlášení varovala, že oživení v první polovině letošního roku není kvůli obtížnému podnikatelskému prostředí pravděpodobné.

    Výsledky zaostaly za odhady analytiků, a to i po započtení negativního dopadu vývoje směnných kurzů. Analytici v anketě agentury FactSet čekali v průměru čistý zisk 5,1 bilionu wonů. Vývoj směnných kurzů podle odhadů snížil zisk o 400 miliard wonů.

    Tržby se ve čtvrtletí zvýšily o jedno procento na 53,3 bilionu wonů. Provozní zisk stoupl o 16 procent na 6,1 bilionu wonů, v souladu s předběžnou zprávou, kterou firma zveřejnila tento měsíc.

    Výsledky upozorňují na novou hrozbu, které musí čelit divize polovodičů. Ta od poloviny roku 2014 byla tahounem zisku a pomáhala vykompenzovat pokles zisku divize chytrých telefonů. Nyní však stejně jako mobilní divize vykázala pokles.

    Samsung je největším světovým výrobcem paměťových čipů, které se používají v osobních počítačích a mobilních přístrojích. Dodává čipy i pro konkurenční přístroje firmy Apple. Je také největších světovým výrobcem chytrých telefonů a televizorů.

    Divize polovodičů vykázala provozní zisk 2,8 bilionu wonů. Meziročně se sice zisk divize nepatrně zvýšil, proti předchozímu čtvrtletí však klesl o 25 procent a zaznamenal první propad za více než rok. Kromě slabší poptávky po mobilních přístrojích a osobních počítačích k tomu přispěly i nadměrné dodávky paměťových čipů na trhy, které snížily ceny.

    Divize mobilních telefonů vykázala již druhé čtvrtletí za sebou mezičtvrtletní pokles provozního zisku, přestože firma představila své nové vyspělé chytré přístroje dříve, než je obvyklé. Nepodařilo se jí však zvýšit prodej svých dražších přístrojů, protože spotřebitelé měli zájem spíše o levnější. Pokles prodeje dražších telefonů trápí i konkurenční firmu Apple.

    Firma současně dodala, že v nejbližší době nečeká oživení zisku a bude obtížné udržet provozní zisk na stejné úrovni jako v loňském roce. Podmínky na trhu by se mohly zlepšit v druhé polovině roku díky silnější sezonní poptávce po mobilních přístrojích, domácích spotřebičích a televizorech, napsala agentura AP.

    Zdroj: ČTK


    Čtěte více:

    El-Erian: Pravá podstata a řešení současných problémů na akciových trzích
    28.01.2016 6:00
    Akciové trhy za sebou mají jeden z nejhorších začátků roku v historii....
    Výsledky Unipetrol - růst zisku zároveň s jednorázovými vysokými náklady kvůli Záluží (+komentář analytika)
    28.01.2016 8:05
    Společnost Unipetrol obchodovaná na pražské burze dnes oznámila svoje ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00EMU - HDP, q/q
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university