Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
El-Erian: Pravá podstata a řešení současných problémů na akciových trzích

El-Erian: Pravá podstata a řešení současných problémů na akciových trzích

28.01.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Akciové trhy za sebou mají jeden z nejhorších začátků roku v historii. Někteří analytici to vysvětlují makroekonomickým vývojem, včetně situací v Číně a jejími chybami v oblasti ekonomické politiky. Jiní se zase zaměřují na efekt trhů, na kterých dochází k větším turbulencím, jako například na trhu s ropou. Nikdo se ale nevěnuje významným změnám v oblasti likvidity a volatility.

Negativní dopad vývoje v Číně byl ještě posílen tím, že tamní vláda se dopustila některých chyb v oblasti ekonomické politiky. Patří sem chyby v komunikaci, v intervencích na akciovém trhu a částečná ztráta vlivu nad měnovým trhem. Tyto faktory ale samy o sobě nevysvětlují propad akciových trhů, ke kterému došlo po celém světě včetně USA. Podobná dynamika funguje na trhu s ropou. Je pravda, že ceny na něm podkopává nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Výsledný dopad klesajících cen ropy na ostatní trhy ale není tak velký, jak se udává. Týká se to zejména dopadu na země a trhy, které jsou velkými spotřebiteli ropy a které z poklesu jejích cen těží.

Proč tedy dochází k plošným pohybům cen akcií nahoru i dolů? A proč nyní převažují na globálních akciových trzích poklesy? Finanční trhy procházejí dvěma výraznými změnami. Ty násobí dopad vývoje v Číně a na trhu s ropou, zároveň zvyšují averzi k riziku a vytvářejí podmínky pro nečekané změny.

První změnu představuje posun ze stavu utlumené finanční volatility do stavu zvýšené nestability. Primárním důvodem je menší ochota či snížená schopnost centrálních bank snižovat volatilitu na trzích. Krátkodobě to nevyhnutelně vede ke zmíněnému růstu averze k riziku. Ovlivněny jsou zejména investiční modely založené na vývoji volatility. Druhá změna se týká likvidity a posunu ve strukturách rozvah. Přísnější regulace a snížená chuť k rizikovým investicím vedou k tomu, že brokeři jsou méně ochotni jít proti trhu v případech, kdy trh výrazně přestřelí. Podobně se začaly chovat i jiné subjekty na trhu, včetně státních investičních fondů.

Pokud se budou popsané změny dále prohlubovat, začnou se živit navzájem a bude sílit obecný pocit finanční nestability a ohrožení. Čím déle bude tento stav trvat, tím více bude ohrožen ekonomický fundament a korporátní sektor. Mohla by se roztočit destabilizující spirála mezi ekonomikou a finančními trhy. Nakonec by tato spirála mohla udusit sama sebe, ale stalo by se tak s rizikem výrazné korekce a šířící se nákazy. Mnohem lepší by bylo, kdyby zlepšující se fundament ospravedlnil ceny aktiv na finančních trzích. Na to by ale muselo dojít ke změně ekonomické politiky a tentokrát nejen v oblasti politiky monetární.

I kdyby se Fed rozhodl, že rozjede další program nákupu aktiv (Q4), jeho efektivita by byla dána hlavně tím, zda by jej doprovázely strukturální reformy, odpovídající fiskální politika a eliminace nadbytečných dluhů. Další vývoj tak bude záviset zejména na tom, jaké kroky učiní politici. Jejich předchozí pasivita a malicherné dohadování jen přesunuly tíhu činu na centrální banky. Tento stav ale trvá už příliš dlouho.

Autorem je Mohamed A. El-Erian.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Krátkodobé investiční tipy - výběr z evropských akcií
26.01.2016 11:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...

Váš názor
  • BRIC a ti ostatní
    28.01.2016 9:04

    Co tady hvězda Erian píše jsou jako obyčejně samé nesmysly. Pozitivní efekty z nízké ceny ropy a zejména všech ostatních komodit se rychle stanou efekty negativními. Polovina světa je závislá na exportu surovin a tato polovina zanedlouho stáhne do recese či do velkých potíží tu půlku druhou. Jedná se tady z velké části o onu kdysi tak oslavovanou skupinu BRIC, která se měka stát tahounem světové ekonomiky. Snad někdy příště, páni výrobci takových akronymů. Protože se sesun cen komodit dotkne z velké části arabského světa, zaměnil bych ve skupině vcelku stabilní Indii (I) za Aráii (A). A už tu máme celkem pasující akronym "BRAC".
    jiri
Aktuální komentáře
08.12.2024
8:53Víkendář: Cesta Číny hodně připomíná tu japonskou
07.12.2024
8:24Víkendář: Tesla jako před 12, 13 lety?
06.12.2024
22:02Wall Street zakončila další úspěšný týden růstem; Tesla se přiblížila svým maximům  
17:28Wall Street v závěru týdne stoupá, data se jí do cesty nepostavila  
17:23Levné nelevné trhy mimo USA
15:31Tomáš Vlk: Trh práce v USA neukazuje přílišnou sílu. Od Fedu čekáme snížení a pak přestávku  
14:04"Velký den pro kryptoměny". Sněmovnou prošel zákon o digitalizaci finančního trhu
13:42Perly týdne: Přehnané úvahy o americké výjimečnosti
13:01Jan Bureš: Maloobchod ukazuje na další zrychlení spotřeby
11:01Náznak korekce na indexu S&P500?  
10:44Maloobchodní tržby v říjnu opět vzrostly, tahounem jsou e-shopy
10:40ASML – dlouhodobý tip, který se právě technicky odráží vzhůru  
10:16Průmyslová výroba v Německu nečekaně klesla pod vlivem energií i autoprůmyslu
9:03Rozbřesk: Ceny potravin potáhnou inflaci v nejbližších měsících směrem vzhůru
8:27Macron hodlá setrvat v úřadu po celé funkční období, Volkswagen se připravuje na další protesty. V USA nás dnes čekají klíčová makrodata z trhu práce  
6:56Klesnou v příštím roce vysoké valuace amerických akcií?
05.12.2024
18:12Rozdíl mezi novým a starým akciovým normálem
17:30Dnešní trhy: Evropský akciový růst a americká stagnace  
15:44Akcie, u kterých analytici věří v silný obrat v příštím roce  
13:35Akcie v roce 2025 podle Invesco  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data