Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky Unipetrol - růst zisku zároveň s jednorázovými vysokými náklady kvůli Záluží (+komentář analytika)

Výsledky Unipetrol - růst zisku zároveň s jednorázovými vysokými náklady kvůli Záluží (+komentář analytika)

28.01.2016 8:05, aktualizováno: 28.1. 8:58
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Aktualizováno

Společnost Unipetrol obchodovaná na pražské burze dnes oznámila svoje kvartální výsledky za 4Q15.

Společnost uvedla, že její zisk ve 4Q15 klesl na 182 mil. Kč z 598 mil. Kč ve 4Q14. A propadly se i tržby o 21 % na 22,957 mld. Kč z 28,915 mld. Kč. Důvodem pro propad tržeb byl nižší prodejní objem a nižší využití rafinérských kapacit.

EBITDA společnosti Unipetrol se ve 4Q15 dostala na 708 mil. Kč a poklesla tak meziročně o 393 mil. Kč Za celý rok 2015 dosáhla EBITDA dobrého výsledku 10,64 mld. Kč a prakticky se zdesetinásobila proti předchozímu roku.

Za celý rok 2015 poklesly firmě tržby o 12 % na 108,91 mld. Kč ze 123,938 mld. Kč, Pěkný skok zaznamenal čistý zisk, když dosáhl 7,04 mld. Kč proti ztrátě 0,56 mld. Kč v roce 2014.

Společnost zopakovala, že etylénová jednotka v Záluží bude zpět v provozu na minimální výkon (tj. 65 % výkonu) v červenci tohoto roku a na maximální výkon v říjnu 2016. Unipetrol uzavřel v průběhu 4Q15 kontrakt s Linde Engineering a Technip na rekonstrukční práce a dodání technologie do zničeného zařízení.

Náklady spojené se škodou v Záluží se vyšplhají na 4,1 mld. Kč a ušlý zisk pro rok 2015 činí 2,4 mld. Kč. Ostatní náklady provozního typu spojené s požárem se vyšplhaly na 156 mil. Kč. Unipetrol na polovinu března 2016 plánuje odstávku litvínovského chemického komplexu na 39 dní.

Unipetrol uvedl, že došlo také k podepsání kontraktu se společností MERO, tato smlouva upravuje podmínky pro přepravu ropy. Nadále se jedná o nových přepravních tarifech.

Segment Downstream – ve 4Q15 dosáhl tento segment významného poklesu EBITDA LIFO na 665 mil. Kč. Celkově za celý rok se dá říci, že tento segment byl hnacím motorem, který těžil z velmi dobré rafinérské i petrochemické marže. To plynulo z relativně strmého pádu cen ropy, avšak Unipetrol nemohl využít těchto v podstatě výjimečný podmínek na plno vzhledem k havárii etylénové jednotky společnosti v Záluží. Kapacity Unipetrolu byly jednoduše omezené. Pozitivně se na výsledcích také podepisoval kurz USDCZK. Propady v objemech petrochemických produktů byly částečně kompenzovány vyššími prodejními produkty rafinérských produktů prostřednictvím České rafinérské.

Prodejní objemy rafinérských produktů včetně maloobchodu vzrostly o 53 % na 1 609 tisíc tun. Prodejní objemy petrochemických produktů se meziročně ve 4Q15 propadly prakticky na polovinu na 225 tisíc tun. Míra využití etylénové jednotky se ve 4Q15 dostala na nulu.

Maloobchodní segment – ve 4Q15 EBITDA LIFO dosáhla na 288 mil. Kč. Meziročně tak byla nižší o 28 mil. Kč. Propad byl zaznamenán hlavně vlivem negativního přecenění zásob; pokles palivových marží byl plně kompenzován zvýšeným objemem prodávaných paliv. Pozitivní vliv na výsledek maloobchodního segmentu měly prodeje nepalivového zboží jako občerstvení nebo dalšího zboží či promo akce.

Tržní podíl Benziny neustále roste. V říjnu 2015 dosáhl 15,8 %. Utěšeně tak roste již od 2Q12, kdy byl tržní podíl Benziny 13,5 %. Podíl nadále poroste, protože značka Benzina zastupovaná firmou Unipetrol RPA získala 68 čerpacích stanic ze sítě OMV. Tato transakce významně posílí postavení značky Benzina na českém trhu, kde je jejím cílem dosáhnout 20 % tržního podílu v roce 2017. Dokončení akvizice 68 čerpacích stanic se očekává v průběhu následujících dvou let.

Provozní cash-flow Unipetrolu ve 4Q15 dosáhlo 1,8 mld. Kč. Volný peněžní tok dosáhl hodnoty – 1 mld. Kč vlivem CapEx -1,9 mld. Kč a ostatních investičních CF -993 Kč.

Ondřej Koňák, analytik Patria Finance k výsledkům uvedl: "Ačkoliv celý rok 2015 byl pro Unipetrol velice dobrý, kvartální výsledky byly pro trh zklamáním zejména z důvodu jednorázových položek spojených s uzavřením provozu ethylenové jednotky a revaluací zásob v důsledku propadu ceny ropy. Prostředí v segmentu zpracování ropy zůstává velice dobré. Rafinérská marže se meziročně bezmála zdvojnásobila. Ve výsledcích nás negativně překvapily celkové náklady spojené s opravou ethylenové jednotky ve výši 4,1 mld. Kč. Přestože je společně pojištěna jak proti materiálním škodám, tak proti ušlému zisku, máme obavy o časový soulad částky získané od pojišťoven a cílem opravit jednotku v následujících deseti měsících."

Zdroj: Unipetrol report


Čtěte více:

Výsledky VIG ve FY 2015 pod tlakem nízkých sazeb
26.01.2016 8:12
Pojišťovací společnost Vienna Insurance Group (VIG), působící v Rakous...
Zisk O2 vzrostl v roce 2015 o 45 % (+ Komentář analytika)
26.01.2016 8:15
Telekomunikační společnost O2 ČR dnes před otevřením trhu ohlásila své...
Stock Spirits předběžné hlásí zisk EBITDA v horní polovině odhadu
26.01.2016 8:56
Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits dnes před otevřením trhu zv...
Výsledková sezóna v ČR - firemní kalendář pro 4Q15
27.01.2016 11:00
Se začátkem roku nového přichází tradiční publikování hospodářských vý...
FED otočil Wall Street do ztráty
27.01.2016 22:12
Čekání na FED se ve středu americkým akciím moc nevydařilo. Nastavení ...

Váš názor
  • výsledky postavené komentářem na hlavu, že by manipillace s cenou jako dopručení prodávat původní nerozdělenou O2 :-).
    28.01.2016 9:18

    Tohle je zase ukázka jak pozitivní výsledky překroutit na negativní doporučuji si podrobně prostudovat zprávu na stránkách unipetrilu. Je to rozhodně pozitivní čtení a není důvod pro propad ceny. viz. http://www.unipetrol.cz/cs/Media/TiskoveZpravy/Stranky/Vysledky-4Q-2015.aspx
    • Re: výsledky postavené komentářem na hlavu, že by manipillace s cenou jako dopručení prodávat původní nerozdělenou O2 :-).
      28.01.2016 10:27

      7 giga zisku a 2 procenta dolů??? Tomu asi nikdy nebudu rozumět... :-(
      radim
    • Re: výsledky postavené komentářem na hlavu, že by manipillace s cenou jako dopručení prodávat původní nerozdělenou O2 :-).
      28.01.2016 9:30

      Příležitost k nákupu, nemyslíš? Vždyť o to blafování tady jde v první řadě.
      Jesse
      • nákup
        28.01.2016 10:11

        Jo. to je, ale momentálně již nemám hotovost. Dělám v Tescu - Praha a tam moc neplatí :-(. Navýšil jsem prozice na fortuně 90 ks, unipetrolu 40ks, Cetv 50 ks - vše z penízků za Cetin. Ještě čekám dorovnání - žaloby jsou připraveny a naši právníci se dají do práce :-) Prostě pustíme "psi ze řetězu" . Jediné kde si zatím nevím rady je to blbý "ORCO"
        • Re: nákup
          28.01.2016 11:17

          Nechci se ti do toho moc plést, nevím, přes koho nakupuješ, ale zamýšlel ses nad poplatky? Jestliže tu píšeš ty své příkupy, tak pokud bys třeba u toho Unipetrolu nakupoval těch 40 kusů za 160 Kč, tak to máš celkem za 6400 Kč, přičemž minimální poplatek u Patrie na české burze je 80+10, tedy 90 Kč. A těch 90 Kč z 6400 Kč dělá skoro 1,5%. A to je moc. Protože poplatek platíš i při prodeji. To už by byl možná lepší nějaký podílový fond, kde ti za obdobné poplatky zajistí pořádnou diverzifikaci portfolia. Neříkám, že teď je vhodná doba. (Jinak já už Unipetrol nemám a kdybych prodal až dnes, vydělal bych více a zaplatilo by mi to i případně vyšší poplatek, ale i tak je to šílené.) Kdybys byl hodně dobrej a udělal na tom třeba 10%, tak by ti poplatky požraly třeba i 3% z kapitálu, to jest třeba i 30% zisku (záleží, jak velký objem bys prodal). Každopádně poplatky u Patrie jsou do 100000 Kč 0,45% plus těch 10 Kč, takže aby se ti to vyplatilo, protože min. výše je 90 Kč, je třeba dělat jednotlivé obchody alespoň za 17000-18000 Kč. (Jinak já když koupil něco zahraničního, měl jsem taky poplatky vyšší, ale pak je z hlediska poplatků důležité držet dlouhodobě, aby se právě co nejvíce rozpustily ty poplatky v čase.)
          Vasek218
          • nákup
            28.01.2016 12:46

            Děkuji, ale vím .Patria je drahá. Mám učet u Fia a nakupuji i přes RMS
Aktuální komentáře
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory
11:56Honda sníží investice do elektromobilů o 30 procent, trh podle ní roste pomalu
11:42Průzkum ČSOB: Ceny energií a materiálů rostly v prvním čtvrtletí u více než poloviny firem
10:54Dluhopisům i evropským akciím se daří, Wall Street však zatím vypadá na pokles  
9:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
9:33Akcie CATL při debutu na hongkongské burze výrazně posílily
9:03Rozbřesk: Není downgrade jako downgrade
8:59Footshop a.s.: Informace pro investory
8:54Evropské trhy zamíří v úvodu výše, EDU II podala kasační stížnost  
6:27JP Morgan rozvojovým trhům věří. Černým koněm by mohla být Brazílie
19.05.2025
22:00Wall Street se nakonec sníženým ratingem USA nenechala rozhodit  
17:10Velký celní obrat a lepšící se cyklický výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y