Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed se v březnu shodl, že úroky v dubnu ještě nezvýší

Fed se v březnu shodl, že úroky v dubnu ještě nezvýší

07.04.2016 8:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Na březnovém zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed) se debatovalo o možnosti dalšího zvýšení úrokových sazeb už v dubnu. Vzhledem k rizikům vycházejícím z globální ekonomiky ale mezi účastníky schůzky převládl opatrný přístup a většina se shodla na pozdějším zásahu. Plyne to ze zápisu z jednání, který Fed dnes zveřejnil.

"Mnozí účastníci byli toho názoru, že globální ekonomická a finanční situace stále představuje znatelná rizika," píše se v zápisu z jednání, které se konalo 15.-16. března. Guvernéři se v závěru schůzky vesměs shodovali, že v letošním roce se základní sazba zvýší nejspíše dvakrát, ohledně načasování si ale nebyli jisti.

Měnový výbor Fedu v březnu podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 0,25-0,50 procenta, kam ji poprvé zvýšil v prosinci z rekordního minima 0,0-0,25 procenta. V nejnovějších odhadech Fed vzhledem k pomalejšímu růstu inflace předpověděl, že letos se sazba zvýší jen dvakrát namísto čtyř kroků, které předpovídal v prosinci. Minulý týden pak šéfka Fedu Janet Yellenová prohlásila, že v dalším zvyšování úrokových sazeb se bude postupovat opatrně.

Někteří účastníci poukázali podle zápisu na to, že kvůli stále značným rizikům by dubnové zvýšení hlavní úrokové sazby "signalizovalo pocit naléhavosti", který podle nich neodpovídá skutečnosti. Někteří jiní naopak naznačovali, že situace vhodná pro další zvýšení úvěrových nákladů by mohla nastat už příští měsíc.

Fed v prosinci poprvé za devět a půl roku zvýšil svou základní úrokovou sazbu z minima, na němž byla sedm let. Už na lednovém zasedání ale zaujal opatrný postoj a dal najevo obavy z potenciálních hrozeb pro americkou ekonomiku, včetně turbulencí na finančních trzích, propadu cen ropy a zpomalení růstu v Číně a dalších zemích. V poslední době se ale ekonomické ukazatele i situace na trzích zlepšují.

Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 1,4 procenta z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala růst o 2,4 procenta.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Technická analýza - Britská libra bude v jasné defenzivě bránit hodnotu 1,4000 GBPUSD
06.04.2016 14:03
GBPUSD: Měnový pár se dnes pohybuje hluboko pod hladinou denního pivo...
Dolaru se před zápisem z Fedu přestalo dařit, rubl dál profituje z dražší ropy
06.04.2016 17:29
Silný růst cen ropy byl pro dnešní poptávku po riziku pozitivní, ale ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2026
9:38Japonská automobilka Honda vykázala první celoroční ztrátu za téměř 70 let
9:35Novým šéfem centrální banky USA bude Kevin Warsh, potvrdil ho Senát
9:14Největší letošní burzovní debut v USA: výrobce AI čipů Cerebras Systems získal 5,55 miliardy dolarů
8:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2026
8:44Rozbřesk: Vláda si otevírá dveře k dluhovému eldorádu
8:29Čína varovala ohledně Tchaj-wanu, Warsh potvrzen Senátem, Evropa otevře růstem  
7:29ČEZ zvyšuje celoroční výhled na krizi v Zálivu a růstu tržních cen. Zisk podpořil konec windfall daně
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem
15:15Výrobní inflace v zámoří vyskočila na 6 procent, posílí spekulace na růst sazeb  
14:52Rychlejší růst, lepší marže, větší ambice. Nebius svými výsledky potvrzuje hlad po výpočetní kapacitě  
14:17CSG chce získat podíl ve výrobci tanků Leopard
13:35Traders Talk: Našponovaní čipaři, levné čínské techy a očekávání od výsledků ČEZ
12:53BYD jedná s evropskými automobilkami o převzetí nevytížených továren
12:04Íránská kontrola Hormuzu a Čína by mohly pomáhat k vyřešení krize
11:07Agentura IEA: Nabídka ropy letos kvůli válce s Íránem nepokryje poptávku
10:59Akcie se odrážejí vzhůru při soustředění na jednání Trump - Si  
10:19Výhled na výsledky: ČEZ čeká slabší kvartál, čistému zisku pomůže konec windfall tax  
8:58Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů čelí faktu, že americká inflace bude opět nad čtyřmi procenty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m