Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trump si k sobě vybral dalšího bankéře od Goldmanů

Trump si k sobě vybral dalšího bankéře od Goldmanů

30.11.2016 12:43, aktualizováno: 30.11. 13:35
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Aktualizováno

Bývalý bankéř a filmový producent Steven Mnuchin dnes potvrdil včerejší spekulace, když televizní stanici CNBC uvedl, že si ho zvolený americký prezident Donald Trump vybral za svého ministra financí. V průběhu volebního klání se Mnuchin staral o financování Trumpovy kampaně, kterého už od začátku vnitrostranických primárek podporoval.

Budoucí Trumpův ministr pro CNBC dále uvedl, že růst americké ekonomiky o 3 až 4 procenta HDP ročně považuje za dosažitelný, a že se chystá na největší daňovou reformu od dob Ronalda Reagana. Snížení daní z příjmu podle něj bude kompenzovat menší počet výjimek. Také pozitivně zhodnotil práci předsedkyně Fedu Janet Yellenové.

Mnuchin pracoval 17 let u investiční banky Goldman Sachs a v průběhu tzv. „savings and loan crisis“ v osmdesátých letech se zabýval nakupováním krachujících spořitelních a úvěrních družstev a jejich restrukturalizací. Podobný kousek mu mimo jiné vyšel o po velké finanční krizi, když v roce 2009 společně se Soros Fund Management koupil hypoteční banku IndyMac, aby jí přejmenoval, reorganizoval a v roce 2015 dál prodal.

Po svém odchodu od Goldman Sachs Mnuchin založil producentskou společnost RatPac-Dune Entertainment, jež financovala například film Avatar. V roce 2004 také založil hedgeový fond Dune Capital Management, který spolupracoval s Trumpem.

Média upozorňují především na Mnuchinovu kariéru v investiční bance, kde byl partnerem jeho otec a kde pracoval i šéf Trumpových poradců Steve Bannon, který bude v Bílém domě vykonávat funkci „hlavního stratéga“. Jmenování dalšího bývalého bankéře z Goldman Sachs působí podle některých ironicky, neboť Trump se celou kampaň do své soupeřky Clintonové opíral kvůli tomu, že je údajně napojená na zájmy finančního sektoru a kapitálu.

Je však nutné podotknout, že muži jako Mnuchin a Bannon svou kariéru v jedné z největších investičních bank na světě ukončili už před lety. Například Robert Rubin, který byl poradcem a ministrem v administrativě Billa Clintona, se na rozdíl od výše jmenovaných dostal do okruhu tehdejšího amerického prezidenta přímo z vedoucí funkce u Goldman Sachs.

Očekává se, že nový americký ministr financí bude muset financovat Trumpův megalomanský fiskální stimul, který má mít podobu masivní investice do infrastruktury. Také by měl, alespoň podle Trumpových předvolebních slibů, dohlédnout na finanční deregulaci a snížení daní, což už Mnuchin ve svém výstupu připomenul. Součástí agendy ministra však jsou i více zahraničně-politická témata, jako mezinárodní sankce nebo možný střet s Čínou kvůli jejich měnové politice.


Čtěte více:

Project Syndicate: Bude dolar trumpovat?
26.11.2016 16:00
Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států vyšrouboval příl...
Trump chce zvednout cla, bojí se i Německo
29.11.2016 11:00
Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách zatím trh...
Americká ekonomika rostla rychleji, než ukazoval odhad
29.11.2016 14:45
První odhad amerického HDP ve třetím čtvrtletí hovořil o růstu o 2,9 p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.01.2026
6:07Nejvýnosnější sázka trhu pokračuje, ale varování přibývá  
08.01.2026
22:22Akciové indexy v USA vyhlíží výsledkovou sezónu.  
17:18Trhy odtržené od ekonomiky?
16:39Deficit zahraničního obchodu USA byl v říjnu nejnižší od roku 2009, dovoz klesl
16:27Počet firemních insolvencí v Německu loni dosáhl 20letého maxima
15:39Průzkum Reuters: Rally středoevropským měn ochladne, lídrem bude koruna  
13:36USA otevírá dveře venezuelské ropě, rafinéři a obchodníci zrychlují krok
13:23Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
12:00Trump požaduje vyšší výdaje na obranu, zároveň ale dodavatelům vyhrožuje
11:17Dopolední obchodování je pro akcie převážně červené, zisky koriguje také zlato  
10:58Český průmysl lehce nad naším očekáváním, HDP pro rok 2026 může být revidováno lehce vzhůru
10:48Největší trh světa pootevírá dveře: Čína zvažuje návrat čipů H200 od Nvidie
10:04Samsung ztrojnásobil čtvrtletní zisk na nový rekord
8:55Rozbřesk: Koruna po slabší inflaci pod tlakem, dolar zpevňuje, ale venezuelská zápletka může mít i čínskou dohru
8:52Trump oznamuje rozsáhlé návrhy a chce kontrolovat venezuelskou ropu, Exxon se slabšími výsledky  
07.01.2026
22:00Akciové indexy v USA zaváhaly kolem historických maxim  
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university