Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Tesco urovnalo spor a lehce předčilo očekávání, trápí ho však obsluha dluhu

    Tesco urovnalo spor a lehce předčilo očekávání, trápí ho však obsluha dluhu

    12.04.2017 11:02
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Největší britská maloobchodní společnost Tesco v uplynulém fiskálním roce zvýšila provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 30 procent na 1,28 miliardy liber. Hrubý zisk jí ale kvůli pokutě za účetní podvod klesl o 28 procent na 145 milionů liber. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

    Provozní zisk mírně překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,26 miliardy liber. Celkové tržby podniku se ve fiskálním roce, který skončil 25. února, zvýšily o téměř čtyři procenta na 55,9 miliardy liber.

    „Vykřičníkem však nadále zůstává nízká návratnost volného cashflow, jež byla na úrovni 2,3 % a tedy výrazně pod 4,6% úrovní sektoru. Důvodem byly vyšší náklady na úroky, daně a kapitálové výdaje,“ varuje analytik Patria Finance Ján Hladký. Řetězec se navíc v Británii i nadále potýká s levnou konkurencí Aldi a Lidl, ale také s nižší hodnotou libry, která způsobuje tlak na ceny importovaných výrobků, s čímž se zákazníci neradi smiřují.

    Společnost Tesco se minulý měsíc dohodla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných podvodů (SFO), že zaplatí pokutu 129 milionů liber, aby se vyhnula stíhání kvůli svému účetnímu skandálu. Firma dnes uvedla, že v souvislosti s touto dohodou zaúčtovala mimořádné náklady v objemu 235 milionů liber. Jedná se o spor táhnoucí se už delší dobu – společnost už na podzim 2014 přiznala, že nadhodnotila své zisky o více než 260 milionů liber. Později byla navíc tato částka zvýšena na 326 milionů liber.

    Tesco je třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Management společnosti se nyní pokusí přesvědčit akcionáře o akvizici britského řetězce Booker v transakci, která by mohla mít objem až 3,7 miliardy liber. Na českém trhu Tesco působí od roku 1996, v zemi provozuje přes 200 obchodů a zaměstnává asi 13 500 lidí. V loňském roce se firma v Česku vymanila z vysokých ztrát a vykázala rekordní zisk 3,3 miliardy .

    I přes lepší než očekávané výsledky však dnes akcie společnosti Tesco i ostatních britských maloobchodních řetězců klesají. Tesco odepisuje 3 procenta na zhruba 190 GBp za akcii.

    Zdroj: ČTK

     

    Čtěte více:

    Wal-Mart: E-tržby razantně rostou. Bude ofenziva?
    21.02.2017 14:54
    Po letech nadvlády Amazonu v internetovém prodeji se globální maloobch...
    Chuť nakupovat spotřebitelům nechybí
    15.03.2017 9:54
    Obchodníky možná Vánoce tak trochu zklamaly, avšak ukázalo se, že slab...
    Maloobchod v Británii konečně začal růst
    23.03.2017 10:38
    Přelom roku byl z pohledu britských maloobchodníků slabý. Předvánoční ...
    Průzkum GfK: Češi stále vedou v nákupech potravin nebo drogerie ve slevách
    28.03.2017 13:46
    Růst podílu potravin a drogerie, které Češi kupují ve slevách, se loni...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    15:01Moneta by měla pokračovat v růstu. Klíčovým tématem bude kapitál a výplata akcionářům  
    13:29Autonomní agent AI se při bezpečnostním testu vymkl kontrole, uvedla OpenAI
    13:15Za Starmera vedl obranu, nyní bude Healey šéfem britské státní kasy. Investoři tak sází na vyšší výdaje na obranu
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování
    11:10Zatímco se čeká na Google, ropa poskočila výš a opatrnost se vrací  
    8:56Rozbřesk: O neudržitelnosti nízkých cen potravin v ČR
    8:50Babiš otevřel debatu o cukrové dani. Trhy sledují také Írán, léky a energetiku  
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)