Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    EasyJet si po rekordní zimní ztrátě objednal nová letadla

    EasyJet si po rekordní zimní ztrátě objednal nová letadla

    16.05.2017 11:36
    Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

    Třicítku nových airbusů s katalogovou cenou 3,8 miliardy dolarů si objednaly britské nízkonákladové aerolinky easyJet poté, co za zimu vykázaly rekordní ztráty. Výnos na sedadlo, což je jeden z jejich klíčových ukazatelů, klesl za půl roku do konce března o skoro desetinu. Pro stávající čtvrtletí ale aerolinky předpokládají zmírnění a pokles o nízké jednotky procent. Akcie easyJet dnes v Londýně klesaly až o více než 6 procent.

    Objednáno je 30 dopravních letadel A321neo, což je největší verze vylepšeného modelu s jednou uličkou. První stroje by měly aerolinky obdržet příští rok v červenci. EasyJetu tímto nákupem (v podstatě šlo o konverzi opce na nákup 30 letadel A320neo v rámci staršího kontraktu) zvýší počet sedadel na let, prohlásila generální ředitelka aerolinek Carolyn McCallová. Znát by to mělo být v jednotkových nákladech, které by měly být lepší až o 9 procent než v největších letadlech, které easyJet v současnosti provozuje - strojích A320neo se 186 sedadly. Kupované stroje mají konfigurací 235 sedadel. 

    „Poptávka po létání zůstává silná a odráží narůstající důkazy o tom, že zákazníci dávají výdajům na létání a dovolenou přednost před jinými položkami z těch, které nejsou primárně nutné,“ uvedla také McCallová.

    Druhý největší nízkonákladový přepravce v Evropě čerpá optimismus ze stavu rezervací, které se vyvíjejí lépe než před rokem. Na stávající čtvrtletí prodal 77 procent míst. Konkurence mezitím omezuje kapacity, takže převis nabídky přestává být tak výrazný.

    Výsledky za první pololetí finančního roku tak slavné nejsou. Celkový výnos na sedadlo klesl o 4,9 procenta (o 9,7 procenta při neměnných směnných kurzech) na 48,80 GBP (46,32 GBP respektive). Svou daň si vybral pokles kurzu britské libry po hlasování o brexitu loni v červnu, který si z pololetního zisku sebral 82 milionů GBP. Dalším negativním faktorem byly Velikonoce, které letos připadly na druhé pololetí, což aerolinky připravilo o zhruba 45 milionů liber. Ztráta před zdaněním za první pololetí finančního roku do 31. března tak při započítání obou těchto nepříznivých faktorů dosáhla 212 milionů liber. Bez nich by byla zhruba o tři pětiny nižší.

    Vývoj akcií easyJet za poslední dva roky (modře) v porovnání s akciemi Ryanair (červeně). Akcie easyJet v Londýně naposledy klesaly o 5,27 procenta.

    easy

    Zdroje: easyJet, BBG, Patria.cz

     

    Čtěte více:

    Ryanair zklamal investory: Letenky zlevňují víc, než jsme čekali
    06.02.2017 12:42
    Zisk Ryanair Holdings v závěru loňského roku zaostal za očekáváním, př...
    Nová nejvzácnější komodita na světě dává firmám nepoznanou moc
    16.05.2017 11:17
    Před sto lety byla ropa hlavní světovou komoditou, díky níž vznikalo ...
    Evropa mírně ztrácí, EasyJet po výsledcích -6 %
    16.05.2017 10:51
    Evropské akciové trhy se na počátku dnešní seance pohybují mírně v čer...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.07.2026
    17:03Umělá inteligence, nebo budovatelský boom v Číně: Kolik by to vlastně mělo vynášet?
    15:14Balistické rakety mění podobu válek. Nové zbrojní závody otevírají příležitosti i pro obranný průmysl
    14:48De Beers za zlomek původní hodnoty. Anglo American jedná o prodeji diamantového impéria
    13:32SK Hynix roste rekordním tempem, ale trhu to nestačí. AI lídr doplatil na přehnaná očekávání  
    12:37Klid na Blízkém východě skončil a SK Hynix nepřesvědčil. Čeká se na Fed a velký tech  
    11:23Morgan Stanley radí vsadit na kombinaci kvality a dividendy
    9:33Rozbřesk: Rozhodnutí Fedu v mlze, aneb dokáže Warsh zpacifikovat ostatní, aby sazby nezvedli?
    8:49Erste výrazně zvyšuje ambice, Íránský konflikt se znovu vyhrotil a SK Hynix zklamal  
    6:04Je Musk zodpovědný vůči AI, ale hovoří nezodpovědné nesmysly o Evropě?
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba