Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německá energetika je možná „největším globálním podvodem“

Německá energetika je možná „největším globálním podvodem“

5.4.2018 13:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Německo se už řadu let pokouší o přechod na zelené energie, ale Kalina Oroschakoff na stránkách Politico hodnotí jeho snahy se skepsí. Čísla totiž ukazují, že celý program je sice velmi nákladný, nicméně kýžené výsledky nepřináší. Německo tak pravděpodobně nedosáhne naprosté většiny cílů stanovených do roku 2020 v oblasti čistých energií a emisí.

Politico zmiňuje studii poradenské společnosti McKinsey, která v souvislosti s Německem hovoří o vysokých cenách elektrické energie, pokračující závislosti na uhlí a slabém pokroku ve snižování emisí. V Evropě si podle takzvaného Energy Transition Index vede, co se týče přechodu na nový energetický model, lépe jedenáct zemí včetně Švédska, Rakouska, Dánska, Velké Británie a Francie. Těm se více daří ve snižování závislosti na uhlí a v intenzivnějším využívání zelených zdrojů energie.

Obnovitelné zdroje generovaly v minulém roce v Německu 36 % elektrické energie, ale nepodařilo se jim prosadit v oblasti vytápění domů a na celkové spotřebě energie se tak stále podílí jen asi 13 %. Patrick Graichen z Agora Energiewende proto tvrdí, že Německo je sice v oblasti alternativních energií pionýrem, ale zároveň mu hrozí obrovský neúspěch. Pokud by se mu nakonec skutečně nepodařilo splnit cíle stanovené Evropskou unií, hrozily by mu vysoké pokuty.

Podle současných odhadů se zdá, že Německu by se do roku 2020 mohlo podařit zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě energie na 18 %, ovšem cíl je stanoven na 20 %. Německu se zatím nedaří dosáhnout potřebného pokroku ve snaze snížit do roku 2020 emise o 40 %. Nová koaliční vláda od tohoto cíle v podstatě upustila a chce se zaměřovat jen na rok 2030, kdy by emise měly být nižší o 55 %.

Nejmenovaný zástupce EU hovoří o tom, že německá energetická politika je největším globálním podvodem, protože se tváří velmi zeleně, ale realita je úplně jiná. Německé peníze již roky financují výzkum a vývoj v oblastech využívání solární a větrné energie, ale spotřebitelé za to platí vysokou cenu. Lobbista Klaus Mueller ze spotřebitelské organizace Verbraucherzentrale Bundesverband tvrdí, že na jedné straně domácnosti čelí vysokým cenám elektřiny a na straně druhé se ptají, proč ochrana klimatu nepokračuje tak, jak bylo plánováno.

Emise skleníkových plynů v Německu již tři roky zhruba stagnují namísto toho, aby začal jejich pokles. Do značné míry je to dáno rostoucími emisemi v oblasti dopravy a neschopností snížit emise ve stavebnictví, kterému svědčí ekonomický boom. Ve výrobě elektřiny došlo v roce 2017 k mírnému poklesu emisí, ale to na jejich celkový pokles nestačilo.

Počet automobilů na silnicích navíc stále roste a nedá se tudíž čekat, že se situace v dopravě v dohledné době změní. Negativně bude působit i tlak na dieselové motory, které jsou z hlediska skleníkových plynů výhodnější než benzínové. Právě proto Němci vnímali naftové motory jako jedno z řešení globálního oteplování, ale veřejnost k nim má nyní stále zápornější postoj. Příčinou jsou jednak skandály a také obavy z toho, jak naftové motory přispívají k tvorbě smogu. Německu přitom utekla první vlna posunu k elektromobilům a ke změně v plnění celkových energetických cílů nepřispívá ani to, že uhelná lobby je v některých částech země stále velmi mocnou silou, uzavírá Politico.

Zdroj: Politico


 
 
 

Čtěte více:

Trh s firemními dluhopisy na cestě z pravěku?
2.4.2018 7:19
Na trzích s akcemi jsou elektronické obchody už skoro všeplatnou normo...
Pracoviště prý zabíjejí a všem je to jedno
31.3.2018 18:44
Místo, kde si vyděláváme na živobytí, nás může přivést do hrobu. Praco...
Má zdravotnictví problémy? Počkejte, až dorazí Amazon
31.3.2018 12:41
Amazon se zatím v americkém systému zdravotní péče spíše jen rozkoukáv...
Nezaměstnanost v Německu klesla na nové minimum od roku 1990
29.3.2018 11:21
Míra nezaměstnanosti v Německu v březnu klesla na 5,3 procenta z únor...

Váš názor
 • To by se ...
  6.4.2018 7:16

  To by se za Rakouska nestalo.
 •  
  5.4.2018 16:05

  Dej bůh , aby ten globální podvod vykázala "pouze" energetika . Když soudný , selským rozumem přemýšlející občan sleduje Německo v současném období , neubrání se dojmu , že to bude Anželína , která zatáhne Německo do nového politického průs eru . Když se k němu budeme nesoudně tulit coby k našemu příteli a ochránci , budeme tam zataženi také . Snad se nebude opakovat doba , kdy čecháčci na náměstích budou vítat moskevské Ivany a Amíky , kteří nám opět pomohou .
  karel IV
  • ano, dej Bůh
   5.4.2018 17:59

   bohužel se však zdá, že vše jede podle plánu a neomezí se to jen na energetiku....VYSPĚLÁ EVROPA,je dle všeho odsouzena k obrovským problémům, jen pár hlupáků si myslí že bojují hlavně proti Rusko...OMYL, hlavním cílem je rozvrácení Evropy!!
   mira s
Aktuální komentáře
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data