Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Čínská komunistická totalita dostává nové rozměry

Víkendář: Čínská komunistická totalita dostává nové rozměry

13.10.2018 11:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Letos v létě se do OSN dostala zpráva o porušování lidských práv v čínské provincii Sin-ťiang. Podle ní byly asi dva miliony lidí předmětem intenzivní politické indoktrinace. The American Conservative tvrdí, že většina kritiky, kterou tyto zprávy vyvolaly, se zaměřuje na náboženský aspekt věci, ale ve skutečnosti jde o „útok na základní svobody“ a „expanzi totalitní tyranie“. „Nejde o nic jiného než o kulturní genocidu. Pokud víme, vláda se nesnaží o počínštění těchto lidí, protože to jsou muslimové či etničtí Turci. Činí tak, protože je vnímá jako hrozbu komunistické straně,“ píše TAC.

Podle TAC je v Číně patrná sílící intenzivní represe, která „posiluje moc komunistické strany ve všech částech společnosti“. Objevuje se řada zpráv o politické indoktrinaci, vytváření státu digitální policie, neustálých kontrolách. Do indoktrinace můžeme zahrnout tábory, kde jsou vybraní lidé podrobení programům politického vzdělávání, ale i změny ve významných vzdělávacích institucích. V médiích je stále více ideologického obsahu a stát intenzivně omezuje přístup k zahraničním zdrojům informací.

„Komunistická strana plánuje změnit univerzitní systém a vybudovat z něj stroj na ideologické vzdělávání. Studenti budou předmětem intenzivní indoktrinace, profesoři budou muset vyučovat propagandu. Podle nedávno zveřejněných informací budou univerzitní fakulty v první řadě hodnoceny podle politických a ideologických kritérií,“ píše TAC.

Podle organizací bojujících za lidská práva funguje již nyní v provincii Sin-ťiang digitální policejní stát, který využívá umělou inteligenci a další digitální systémy k co největší kontrole obyvatel. Podle TAC ale nejde o výjimku, naopak. Takové systémy jsou již rozšířeny po celé zemi a mimo jiné k tomu využívají chytré telefony. Jejich významným prvkem jsou sítě videokamer, které používají umělou inteligenci a sbírají informace o každém jedinci. „Objevuje se stále více zpráv o tom, že občané a jejich rodinní příslušníci jsou už zatýkáni i za to, že kamarádovi napíšou zdánlivě nevinnou zprávu,“ tvrdí TAC.

Navíc se také množí případy zatýkání, které mají jen velmi nejasnou příčinu. K tomu vláda využívá vágní zákony a právní normy, které umožňují zatknout v podstatě každého, kdo je podezřelý z podvratné činnosti. Mimo jiné je tak patrný rostoucí počet zatčených novinářů a právníků. Podle TAC rostou obavy, že vláda používá zatýkání jako nástroj pro šíření strachu ve společnosti, který má omezit případné protesty a projevy nesouhlasu. Útlak se projevuje i rostoucím počtem témat a slov, které se nesmí objevovat na internetu. Přístup k zahraničním médiím je téměř úplně zakázán.

„Čína by velmi ráda zastínila globální vliv Spojených států a stále více se také vzdaluje tomu, co Američané považují za klíčové hodnoty. Američtí politici dlouho předpokládali, že s tím, jak Čína ekonomicky poroste, bude se přiklánět k západním hodnotám včetně respektování lidských práv a vlády práva a nakonec se možná vydá cestou demokracie. Tyto předpoklady byly mylné. Od roku 2012 se Čína začíná v některých ohledech podobat spíše Severní Koreji než Spojeným státům a vytváří sofistikovaný neototalitářský systém. Americký Kongres jedná správně, když uvalil sankce na ty, kdo jsou zodpovědní za krizi v Sin-ťiangu. V delším období je ale třeba víc. Potřebujeme strategii, jak naložit rychlým čínským postupem proti liberalismu,“ tvrdí TAC.

Zdroj: The American Conservative

 

Čtěte více:

Čína představila grandiózní plán, ale jeho implementace vyznívá už trochu jinak
17.09.2018 14:43
Čínský projekt Nové hedvábné stezky byl poprvé ohlášen před pěti lety....
Víkendář: Život bez „Made in China“ možná není zase tak špatný nápad
22.09.2018 8:18
Nové kolo amerických cel uvalených na čínské zboží je podle komentátor...
Tvrdá hra s Čínou začala, nemá smysl si nalhávat opak
27.09.2018 6:37
Například k takové výrobě triček není třeba moc kapitálu či specializo...
Čína sklízí, co zasela
04.10.2018 12:36
Známý investor Ed Yardeni je dlouholetým býkem, ovšem ve svém poslední...
Čína by v Evropě ráda „rozdělila a panovala“
09.10.2018 5:45
The Economist se domnívá, že „Evropa se Číně zalíbila“, a důkazem je v...

Váš názor
  •  
    15.10.2018 8:12

    Přijde mi humorné, když o kulturní genocidě mluví lidé z národa McDonald.
    Eurus
    •  
      15.10.2018 9:38

      Já myslím, že název toho časopisu hovoří za vše.
      FZ
Aktuální komentáře
10.06.2026
14:07Státy vydávají dluhopisy rekordním tempem. Výnosy se vrací na úrovně z roku 2008  
12:20Brzdou jsou pro ekonomiku dražší nemovitosti. Proč?
12:03ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu
11:32Technologie zůstávají pod tlakem před rizikovým inflačním reportem  
11:19ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:31ASML na maximech, ale s otazníky: valuace vůči konkurenci je nejnižší za několik let  
10:11Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta, potvrdil ČSÚ
10:10UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404
8:50Rozbřesk: Paradoxy tuzemského trhu práce
8:37USA provedly odvetné údery na Írán, trh čeká na americkou inflaci. Evropa otevře v plusu  
6:04Siegel: Fed nechce zopakovat svou předchozí inflační chybu
09.06.2026
18:10Setrvačné akcie jsou opět v kurzu. Jak se chovají během nafukování a vyfukování bubliny?
16:49KKCG Financing a.s.: Oznámení o osmé výplatě úrokového výnosu
15:49Analytický radar: AI rally nekončí. Hardware bere vše, software krvácí a lano se začíná napínat
14:43Silná data z trhu práce mění očekávání. Trh začíná počítat s růstem sazeb  
12:05Banka of America vidí na trhu mnoho varovných signálů. Je čas vybírat zisky, tvrdí
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y