Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst prodeje průmyslových robotů letos zpomalí na deset procent

Růst prodeje průmyslových robotů letos zpomalí na deset procent

18.10.2018 13:04
Autor: ČTK

Tempo růstu prodeje průmyslových robotů ve světě letos zpomalí na deset procent z loňských 30 procent. Přispěje k tomu hlavně prudké zvolnění prodeje robotů v Číně, která je jejich největším trhem. Uvedla to Mezinárodní federace robotiky (IFR).

V Číně se má prodej průmyslových robotů letos zvýšit jen o 15 až 20 procent, když loni vyskočil o 59 procent na 137.920 kusů. K prudkému zpomalení přispívá stupňující se čínsko-americká obchodní válka, která ohrožuje výdaje za vybavení, upozornila IFR. Čína má na globálním trhu s roboty podíl 36 procent a její objem prodeje je vyšší, než celkový objem prodeje Evropy a Ameriky dohromady.

Kvůli obchodní válce nyní mnoho světových výrobců zaujalo "vyčkávací" pozici a zvažuje, zda přesunout výrobu z Číny do jiných zemí, jako Vietnamu nebo USA, řekl agentuře Reuters prezident IFR Džundži Cuda.

Čínský trh s roboty loni těžil z urychlení automatizace v továrnách na chytré telefony a automobily. Na prodeji robotů v Číně měli loni podíl 75 procent zahraniční dodavatelé, hlavně z Evropy a Japonska.

Cuda se domnívá, že ke konci roku by výrobci mohli změnit svůj postoj. Obchodní válka se sice zřejmě do té doby nevyřeší, globální poptávka po chytrých telefonech, polovodičích a automobilech je však solidní a firmy budou muset obnovit investice, aby uspokojily poptávku. Do roku 2021 očekává IFR růst prodeje robotů v průměru o 14 procent ročně.

IFR má přes 50 členů ve více než 20 zemích. Byla založena v roce 1987 jako nezisková organizace. Mezi její členy patří výrobci robotů, ale také národní nebo mezinárodní průmyslové svazy a výzkumné a vývojové instituty.


Čtěte více:

Avast (+1,8 %) ve čtvrtletí zvedl výnosy o desetinu, potvrzuje výhled
18.10.2018 10:17
Původem česká antivirová společnost Avast zvýšila očištěné výnosy ve t...
Po výsledcích se daří Avastu i CETV, německé automobilky se vzpamatovaly z propadů
18.10.2018 10:04
Pražská burza v úvodu dnešního dne roste a index PX posiluje o téměř ...
Novartis koupí výrobce léků na rakovinu Endocyte za 2,1 mld. USD
18.10.2018 10:55
Švýcarská farmaceutická společnost Novartis koupí za 2,1 miliardy USD...
Francouzská OVH ztrojnásobí výdaje, postaví se Googlu a Amazonu
18.10.2018 12:39
Francouzský poskytovatel webhostingu a cloudových služeb OVH hodlá v p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.11.2025
9:04Rozbřesk: Koruna sleduje vývoj za hranicemi, dolar drží pozice navzdory holubičí rétorice Fedu
9:02Doosan Škoda Power (-8 %) poklesly tržby i zisk, podepsala ale nejvýznamnější zakázku za poslední dekádu
9:00Amazon plánuje posílit AI infrastrukturu pro vládu USA za 50 miliard dolarů
8:43Americké akcie ožily, Doosanu klesly tržby i zisk, evropské futures jsou smíšené  
6:07AI tituly ztrácí dech. Technický ukazatel naznačuje u těchto akcií šanci na obrat
24.11.2025
17:22Zlato, akcie a důvěra ve finanční aktiva
16:41Dominik Rusinko: Rozpočtové patálie aneb co čekat od nové vlády  
14:46PODCAST Týdenní výhled: O číslech Nvidie, korekci na AI i gigantovi, který jí vzdoruje  
13:13Ranní růst postupně uvadá, evropské akcie obchodují smíšeně  
13:06Sázka Novo Nordisku na Alzheimera nevyšla
11:31Alibaba slaví úspěch. Qwen má za týden přes 10 milionů stažení
10:49Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu zhoršila, uvedl institut Ifo
10:07Rusinko: Česká spotřebitelská důvěra je nejvyšší za šest let
10:02Výsledky experimentálního léku v sekundární prevenci mrtvice posílají akcie Bayeru nahoru o 12 procent
9:43Rozbřesk: Češi hodně spoří, úspory však domácí ekonomice příliš nepomáhají
9:07Nokia zainvestuje 4 miliardy dolarů do AI v USA
9:02Itálie poprvé po 23 letech získává vyšší rating Moody's díky stabilitě a fiskální disciplíně
8:53Moody’s zvedá rating Itálie, BHP vzdává boj o Anglo American a Alibaba boduje s AI aplikací  
8:34Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
23.11.2025
10:06Víkendář: EU propadla regulačnímu šílenství, zanedbává prosté fungování volného trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board