Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda zřejmě ustojí páteční hlasování o nedůvěře. Pokud ne, ČSSD podpoří předčasné volby

Vláda zřejmě ustojí páteční hlasování o nedůvěře. Pokud ne, ČSSD podpoří předčasné volby

21.11.2018 17:43
Autor: ČTK

Poslanci sociální demokracie se nezúčastní pátečního hlasování Sněmovny o nedůvěře vládě. V době závěrečného hlasování opustí sál. Novinářům to po dnešním jednání širšího vedení ČSSD řekl předseda ČSSD Jan Hamáček. Kabinet absence poslanců ČSSD při hlasování neohrozí, protože pro vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů. ANO ani komunisté přitom návrh 92 opozičních poslanců nepodpoří. ČSSD podle místopředsedy Martina Netolického počítá také s otevřením programových debat s ANO, ve kterých chce prosadit část svých předvolebních návrhů.

ČSSD podle Hamáčka nepovažuje za řešení současné situace demisi celého kabinetu, ale ani vyslovení nedůvěry vládě. "Jediné, co může věci vyřešit, je, když voliči znovu rozdají karty," uvedl. Pokud se ve Sněmovně spolu s hlasy ČSSD najde potřebných 120 hlasů pro rozpuštění komory, bude podle Hamáčka sociální demokracie pro.

Současná vládní sestava ANO a ČSSD nemá podle Hamáčka alternativu, když prezident Miloš Zeman dopředu avizuje, že i po pádu vlády by pověřil skládáním nového kabinetu Babiše. "Měli bychom tu buď ústavní krizi a chaos, nebo menšinovou vládu opřenou o SPD," uvedl. Řešením tak jsou jen předčasné volby.

Opoziční strany, které vyvolaly hlasování o nedůvěře, podle Hamáčka nenabídly plán, co by dělaly po případném úspěchu svého návrhu. Hrozilo by, že ANO bude místo ČSSD spolupracovat s SPD, kterou Hamáček považuje za extrémní. "Naše republika si nezaslouží, aby naši občané k tomu stoletému výročí dostali takovýto dárek," uvedl Hamáček.

Předseda ČSSD zdůraznil, že vládnímu projektu nadále věří, protože Babišovy problémy kolem Čapího hnízda jsou pouze Babišovy. "Nemůže to být kauza ČSSD. ČSSD nešla do vlády proto, aby řešila kauzy Andreje Babiše," řekl Hamáček. Místopředseda Roman Onderka doplnil, že sociální demokraté neprodávali akcie Čapího hnízda. Vzkaz pro opozici podle sociálních demokratů zní "přesvědčte další, jsme připraveni se připojit".

"Necháme ho v tom vykoupat a sociální demokracie u toho nebude," shrnul před novináři výsledek jednání Netolický. Klub podle něj bude jednotný a usnesení odpovídá názoru členské základny. "Názory samozřejmě jsou bohaté, ale není to po týdnu o tom, že by ČSSD za sebou třískla dveřmi, je to spíš naopak. Prostě necháme ho v tom vykoupat, protože to je jeho problém," uvedl.

Součástí dnes formulovaného postoje ČSSD je podle Netolického i požadavek koaliční debaty o programu. "Jsou to témata, se kterými jsme šli do voleb. Určitě to může být zdanění bank, téma pěti týdnů dovolené," naznačil Netolický. Hnutí ANO by mělo také slíbit, že ve Sněmovně nebude vytvářet dočasné koalice pro jednotlivá rozhodnutí, dodal. Situaci ale sociální demokraté nechtějí hrotit tím, že by o nových závazcích pro ANO jednali ještě do pátečního hlasování.

Sociální demokraté po dvouhodinovém jednání dospěli na jednání předsednictva k jednomyslnému závěru. Za nejlepší by ČSSD podle přijatého usnesení považovala výměnu premiéra, ANO takovou variantu nicméně dlouhodobě odmítá.

 

Čtěte více:

Na trhu stále panuje přílišný ziskový optimismus, očekávání budou muset dolů
21.11.2018 15:51
Podle pozorně sledovaného investora Eda Yardeniho přispělo k říjnovému...
Itálie přináší Evropě velké ztráty, druhá Trumpova stimulace by byla propadákem
21.11.2018 11:44
Hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus tvrdí, že Itálie ...
McKinsey: Digitalizace zvýší HDP ČR o 26 miliard eur
21.11.2018 11:35
Digitalizace může zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České r...
HSBC:Přes tři čtvrtiny finančníků čelily loni platebním podvodům
21.11.2018 12:41
Více než tři čtvrtiny z 900 oslovených světových finančníků přiznaly, ...
Střet o italský rozpočet: Nemůžete si víc půjčovat. Růst úroků zasáhne banky i ekonomiku, vzkazuje EK
21.11.2018 13:26
Evropská komise (EK) dnes potvrdila své původní hodnocení, podle něhož...
OECD zhoršila výhled světové ekonomiky na příští rok
21.11.2018 14:48
Růst světové ekonomiky v příštím roce zpomalí na 3,5 procenta z letošn...
Objednávky vysílají nepříznivý signál o amerických investicích a průmyslu
21.11.2018 14:58
Ve Spojených státech se v říjnu propadly objednávky civilních i vojens...
Technická analýza: Stav zásob přinesl ropě lehké oživení
21.11.2018 15:01
Sestupný trend cen ropy nebere konce. Jen během včerejšího dne oslabi...
Zeman jmenoval Michla a Holuba novými členy bankovní rady ČNB
21.11.2018 15:26
Bankovní radu České národní banky čeká 1. prosince 2018 obměna. Prezid...
Dobrá nálada i přes špatné zprávy. Sází trhy na měkčí Fed?
21.11.2018 16:31
Finanční trhy se dnes až nečekaně dobře vypořádávají se špatnými zpráv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.12.2025
15:47Humanoidní roboti se blíží. Počátečním králem na trhu ale nebude Muskova Tesla, nýbrž Čína
15:46Globální vývoz LNG letos vzrostl o čtyři procenta, nejvíce za tři roky
14:34Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
13:08Jan Bureš: Český růst zpomalí, spotřeba posílí a trh práce zůstane napjatý
12:59Japonský index Nikkei poprvé končí rok nad 50 000 body, letos přidal 26 procent
11:29Meta koupí čínský start-up Manus, posílí v oblasti pokročilé AI
11:20Cenová válka mezi čínskými výrobci elektromobilů bude pokračovat i příští rok
9:42Rozbřesk: Málo pravděpodobné scénáře roku 2026, aneb s čím trhy nepočítají
8:47SoftBank a Meta oznámily nové akvizice, stříbro se vrací k růstu, evropské futures v červeném  
8:06Trump opět pohrozil podáním žaloby na šéfa Fedu Powella
6:18Rally má reálné základy. Tom Lee vidí prostor pro další růst sentimentu
29.12.2025
22:01Akciové indexy v USA letos nedoručují „Santa Rally“  
17:49Rozdávací sliby a přínosy tržní disciplíny
16:17Kotlikoff: USA jsou na tom s vládními financemi hůře než Itálie
14:24Big Short: Burry věští, že Nvidia a Palantir nejsou tak „naprogramované“ na růst, jak se zdá
13:01BYD zřejmě sesadí Teslu z trůnu. Čínský gigant míří k pozici světové jedničky v elektromobilech
12:37Zapomeňte na Muska! Larry Ellison je skutečný král technologií roku 2025
10:40Dominik Rusinko: Německo čelí dvěma čínským šokům, fiskální bazuka umožní cyklické nadechnutí
10:02Bulharsko se chystá na euro, změnu provází nadšení i skepse
9:09Rozbřesk: Taylorovo či spíše Trumpovo pravidlo pro Fed?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data