Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Itálie přináší Evropě velké ztráty, druhá Trumpova stimulace by byla propadákem

Itálie přináší Evropě velké ztráty, druhá Trumpova stimulace by byla propadákem

21.11.2018 11:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní ekonom investiční banky Natixis Patrick Artus tvrdí, že Itálie již nyní trpí masivními ztrátami způsobenými politikou její současné vlády. Ta by ráda poskytla italskému hospodářství dodatečnou fiskální stimulaci, kterou ekonom odhaduje na 29 miliard eur ročně. Měla by mít zejména formu snížení věku odchodu do důchodu, zavedení nepodmíněného minimálního příjmu a snížení daňové zátěže. Tento plán sice ještě nebyl uveden v praxi, ovšem Artus tvrdí, že si na italské ekonomice již vybírá svou daň.

Negativní dopad současného vládního návrhu rozpočtu se projevuje růstem výnosů vládních obligací. Podle Artusových výpočtů se to projeví dodatečnými úrokovými náklady italského vládního rozpočtu ve výši 40 miliard eur ročně. A jelikož se kvůli vývoji v Itálii zvedají i výnosy některých dalších členských zemí eurozóny, ponese náklady italské vládní politiky rovněž tato část měnové unie. Artus je odhaduje na 50 miliard eur

Vedle růstu výnosů vládních obligací je patrné i zvýšení výnosů bankovních obligací. Ekonom tvrdí, že ty tak v Itálii zaplatí na úrokových nákladech o 9 miliard eur více a v celé eurozóně se tento efekt projeví dodatečnými úrokovými náklady ve výši 25 miliard eur. K tomu je nutno přičíst pokles cen akcií na italském trhu a dalších evropských trzích. Tyto ztráty Artus vyčísluje na 70 a 780 miliard eur. Celkově tak ekonom dochází k závěru, že doposud realizované celkové ztráty spojené s rozpočtovou politikou italské vlády výrazně převyšují výši plánované fiskální stimulace.

Artus je skeptikem i co se týče možné druhé vlny fiskální stimulace v USA. Tvrdí, že americká ekonomika „nevyhnutelně zpomalí“ a důvodem má být její návrat k plné zaměstnanosti a na její potenciální růst. V tom horším případě se dokonce dostane pod něj a k takovému vývoji by došlo ve chvíli, kdy by se snížily investice korporátního sektoru. Každopádně podle Artuse je pravděpodobné, že ve chvíli, kdy americké hospodářství začne znatelně zpomalovat, prezident Trump bude zvažovat další vlnu fiskální stimulace.

Trumpovy plány může nyní překazit Kongres, ale pokud by se mu přece jen podařilo je prosadit, mohl by vzniknout vážný ekonomický problém. Fiskální stimulace (pravděpodobně ve formě dalšího snížení daní) by totiž vedla k „velmi vysokým rozpočtovým deficitům a vnějším deficitům jak v roce 2019, tak v roce 2020. Následně by se mohly zvednout dlouhodobé sazby a akciový trh by mohl zkolabovat, což by se obratem projevilo na bohatství domácností a jejich spotřebě.

Zdroj: Natixis


 

Čtěte více:

Jeden z nejděsivějších ekonomických příběhů současnosti
20.11.2018 5:57
„Co se to proboha děje v Brazílii? Nehovořím o posledních volbách, ve ...
Trendový obrázek světové ekonomiky a trochu symbolické Polsko s UK
19.11.2018 18:34
Pokud nějaká ekonomika roste nad svým skutečným potenciálem, začne se ...
Na Evropu už nesázejte
20.11.2018 10:57
Evropská ekonomika budila v roce 2017 velké naděje. Ty se ale již něja...
Co se děje v německé ekonomice?
20.11.2018 13:45
Reálný produkt německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku v...

Váš názor
  •  
    21.11.2018 12:10

    no nevím, ale pokud někdo na fiktivních hrách prodělá, potom musí být někdo, kdo vydělá....součet bude vždy nula
    abc1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y