Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
GM plánuje rozsáhlé rušení pracovních míst v Severní Americe

GM plánuje rozsáhlé rušení pracovních míst v Severní Americe

27.11.2018 8:43
Autor: ČTK

Největší americký výrobce automobilů General Motors (GM) hodlá v Severní Americe zrušit asi 15 procent pracovních pozic na různých úrovních řízení. V rámci restrukturalizace aktivit uvažuje o uzavření až pěti severoamerických továren. Cílem je snížit náklady a přesunout pozornost k samořízeným autům a elektromobilům. Podnik dnes v tiskové zprávě uvedl, že plánuje uzavřít tři továrny mimo Severní Ameriku. Podle agentury AP by se propouštění mohlo dotknout až 14.000 míst.

Restrukturalizace má firmě ušetřit zhruba šest miliard dolarů (137 miliard Kč). Tyto úspory by měly zahrnovat 4,5 miliardy dolarů u ročních provozních nákladů a 1,5 miliardy u kapitálových výdajů.

Automobilka koncem října oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 2,5 miliardy dolarů ve srovnání s téměř třímiliardovou ztrátou před rokem. Při zveřejnění čtvrtletních výsledků rovněž uvedla, že v rámci úspor nabídne odstupné 18.000 zaměstnancům.

Generální ředitelka podniku Mary Barraová dnes upozornila, že General Motors neočekává hospodářský útlum. Důvodem restrukturalizace je podle ní potřeba přizpůsobit se rychle se měnícím podmínkám v automobilovém průmyslu a přesunu k automobilům s elektrickým pohonem a vozům s autonomním řízením.

Zpráva o plánovaném propouštění a úsporách pomohla akciím GM, ty po růstu až o necelých 8 % uzavřely s 4,79% ziskem. Méně už se však zpráva líbila americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten se zasazuje o udržení pracovních míst v americkém průmyslu, vztahy Spojených států s tradičními obchodními partnery jsou proto napjaté.

Barraová se má ještě dnes sejít s ekonomickým poradcem Bílého domu Larry Kudlowem. Trump na twitteru uvedl, že se mu oznámení GM o rušení pracovních míst nelíbí. Listu The Wall Street Journal (WSJ) řekl, že GM má přestat vyrábět auta v Číně a produkci přesunout do Spojených států. Trump ale firmě její situaci svou politikou zkomplikoval sám, tvrdí Trumpovi kritici.

Jak připomíná ve své analýze zpravodajský server BBC, dovozní clo na ocel, které je klíčovou komponentou automobilového průmyslu a které navrhl právě Trump, zvýšilo náklady General Motors podle odhadů zhruba o miliardu dolarů (skoro 23 miliard Kč). Jak se po dnešním oznámení zdá, nebylo snížení firemní daně, které vláda zavedla loni v naději, že podniky budou doma více investovat, s to vykompenzovat současné změny obchodních dohod. Další ranou by se pro automobilový průmysl mohlo stát zvýšení cel na dovoz automobilů, jak plánuje Trump.


Čtěte více:

Rozdíly v kupní síly obyvatel českých regionů se snižují
26.11.2018 14:20
Rozdíly v kupní síle obyvatel českých regionů se mírně snižují a nejso...
Za mořem se zelení
26.11.2018 22:01
Na rozdíl od pátečního zkráceného obchodování, kdy jsme toho v Americe...
Home Creditu za tři čtvrtletí klesl zisk na 5,5 miliardy Kč, v ČR se ale zdvojnásobil
27.11.2018 8:21
Skupina Home Credit vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 213 milionů ...
V souboji o nejhodnotnější společnost se Microsoft dotáhl na Apple
27.11.2018 8:28
Necelé čtyři měsíce poté, co se společnost Apple stala první americkou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2025
6:00Gundlach: Upínání se k úspěchům z minulosti je pro investora velkým nebezpečím, staré dolarové paradigma už nefunguje
27.11.2025
18:15Trhy se zatím chovají podobně, jako po roce 1997…
15:25DoubleLine Capital: Dluhopisy jsou hodně zranitelné, akcie tak maximálně na 40 % portfolia
14:58FT: Čínské firmy trénují modely AI v cizině, aby měly přístup k čipům od Nvidie
14:39UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
13:42Alibaba rozšiřuje nabídku produktů poháněných AI. Spustila prodej chytrých brýlí
13:22Doosan Škoda Power zmodernizuje další blok Elektrárny Opatovice
12:23Průzkum ČSOB: Optimismus firem a podnikatelů je na 3,5letém maximu
12:00Apple letos po 14 letech dodá více smartphonů než Samsung. Vedení si má udržet i v dalších letech
11:42UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404
10:01Levné čínské automobilové součástky zaplavují německý trh
9:41Německý sportovní gigant na prodej. O Pumu je zájem v Číně, akcie rostou o 14 procent
8:48Rozbřesk: Německo razantně zlevní energie průmyslu. Oslabí konkurenceschopnost ČR?
8:41V USA dnes zavřeno, evropské futures bez výraznějších pohybů  
6:29Gundlach: Za čtyřicet let investování jsem se vcelku dvanáct let mýlil, na neveřejných trzích rostou tenze
26.11.2025
22:02Technologické akcie táhnou růst, sázky na snížení sazeb udržují optimismus  
17:25Čínský paradox
15:18Traders Talk: Nasdaq otáčí trend, Alphabet míří k 4 bilionům a Novo Nordisk na horské dráze
14:48Britská ministryně financí představila návrh rozpočtu, oznámila zvýšení daní
14:06Oslabující Nvidia je už z pohledu budoucích zisků levnější než index Magnificent Seven

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y