Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skutečná rotace od Spojených států by jim samotným prospěla, zatím jde spíše o finance fiction

Skutečná rotace od Spojených států by jim samotným prospěla, zatím jde spíše o finance fiction

25.06.2025 17:04

Docela často můžeme poslední dobou zaznamenat tvrzení ve stylu „důvěra v dolar klesá“. Například Reuters nedávno psal, že „agresivní a chaotické zavádění cel ze strany Washingtonu otřásá důvěrou v americkou měnu a aktiva a posiluje posun směrem k asijským měnám a euru“. „Proč tohle stále píšou“, ptá se na X ekonom Michael Pettis a dnes se tomuto tématu budeme věnovat trochu více.

Pokud se podíváme třeba na to, jaké jsou valuační prémie amerických trhů relativně k jejich vlastní historii a i k jiným světovým trhům, nedá se o nějakém odklonu od amerických akcií v podstatě vůbec hovořit. Jde stále o aktivum vnímané jako naprosto výjimečné, žádoucí. Pokud se podíváme na časové prémie amerických vládních dluhopisů, vidíme růst, ale jejich úrovně jsou stále hodně nízké. Tedy ani na této úrovni o nějaké masivní rotaci od USA do světa moc hovořit nelze. Na jiných možná ano. A je pravdou, že kdyby vláda v podstatě jakékoliv jiné země dělala to, co ta americká, přinášelo by to oné zemi pravděpodobně velké problémy. Projevující se turbulencemi na trzích a ve finančním systému. Ale o nějaké jednoznačné rotaci a investiční opouštění USA bych určitě nehovořil.

Pan Pettis ale svůj pohled nezakládá na podobných argumentech a pohledech. Poukazuje prostě na to, že pokud by skutečně nastal nějaký větší posun od dolaru a amerických aktiv, „byla by to pravděpodobně dobrá věc pro USA a špatná pro Čínu, Asii a Evropu“. Mimo jiné by totiž takový vývoj znamenal zmenšování amerických obchodních deficitů a tudíž i kontrakci čínských a ostatních přebytků. I Evropa by se přesouvala z přebytků do deficitů. „K tomu může dojít, pokud bude dolar dál slábnout, ale zatím k ničemu takovému nedochází“, dodává pan Pettis. Na jehož úvahy tu díky jejich vhledu do fungování světové ekonomiky rád poukazuji.

S tímto jeho pohledem souzním. Už před časem jsem poukazoval na to, že americké vládě se skutečně může podařit omezení amerických obchodních deficitů. Ovšem ne cly, ale tím, že nakonec svým chaosem a exotickými představami znatelně podkope důvěru v mnohé americké. To by přineslo systematičtější oslabování dolaru a růst výnosů dluhopisů, či dokonce celkového nákladu kapitálu (menší zájem o americké akcie a obligace). To by pak spustilo cenový mechanismus, který by vedl přesně k tomu, co popisuje pan Pettis. Jak jsem ale psal v nadpisu a jak naznačují předchozí řádky, zatím jde o spíše finance fiction, ne o realitu.

V uvedené souvislosti bych jako ukázku toho, co skutečně má a nemá význam, zmínil tzv. RCEP. Jde o „Regional Comprehensive Economic Partnership“ - dohodu o zóně volného obchodu patnácti zemí jihovýchodní Asie a Pacifiku. Pan Pettis k ní na X píše, že někde vyvolává úvahy/naděje, že přinese obrovskou změnu v celé světové ekonomice. Ty ale patří do skupiny úvah „nechápajících zdroje a důskedky globálních nerovnováh“.

Podle nadšenců RCEP zahrnuje téměř třetinu globální populace. Ale ekonom poukazuje na to, že země, kterých se týká, dohromady generují přebytky běžného účtu ve výši 2 % HDP a „snad vyjma Austrálie a Nového Zélandu jsou tyto přebytky odrazem strukturální nerovnováhy na straně úspor“. Takové nerovnováhy je přitom těžké odstranit bez hlubokých změn v ekonomické politice. A blok tak může samostatně fungovat jen pokud by jeho část začala generovat obchodní deficity, nebo kdyby jako celek dokázal najít protistranu, která by jeho přebytky absorbovala.

Převyprávím mými slovy: Pokud onen nový blok chce jako celek stále více vyvážet než dovážet, jsme v podstatě u stávající situace s otázkou, kdo bude jeho přebytky kupovat? Spojené státy se začínají hodně vzpouzet (i když s pomýlenou politikou) a nikdo jiný také velké dovozní nadšení v této oblasti nejeví. Pokud by pak tento blok chtěl fungovat sám o sobě, musel by se osamostatnit – přebytky některých zemí by v rámci bloku musely vyvážit deficity jiných. Jenže na to by v těchto jiných muselo dojít k hlubokým změnám a to zejména v oblasti sklonu ke spotřebě a úsporám. Jako příklad můžeme hned vzít Čínu a to jak moc se jí (ne)daří přejít na nový ekonomický model. Ten, který by přestal brát příjmy domácnostem a přerozdělovat je firmám.

Moje suma sumárum: Cla, dohody a podobné nástroje nejdou k podstatě věci. Tou je sklon ke spotřebě a úsporám (sklon k tomu vydělávat/vyrábět více, než kde spotřebují, a naopak).

Více z trhů a ekonomiky i na X: @JiriSoustruznik

 

Čtěte více:

Čeká trhy růst, nebo vystřízlivění? Morgan Stanley je býčí, jiní varují před střetem s realitou
25.06.2025 12:59
Pro trhy by bylo problémem, pokud by se ceny ropy kvůli geopolitickým...
Altman a Damodaran: Trhy překvapivě drží zisky, ale rizika zůstávají ve hře
24.06.2025 12:21
Roger Altman ze společnosti Evercore se domnívá, že americké hospodářs...
Má Fed „čekat až se uvidí“?
24.06.2025 15:38
To, co minulý týden zaznělo z Fedu, se dalo očekávat a zároveň to bylo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data