Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky

Německý ministr hospodářství zhoršil odhad růstu ekonomiky

12.12.2018 8:35
Autor: ČTK

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší pouze o zhruba 1,5 až 1,6 procenta. Předpověděl to v úterý podle agentury Reuters německý ministr hospodářství Peter Altmaier. V oficiální říjnové prognóze přitom německá vláda letošní hospodářský růst odhadovala na 1,8 procenta.

"V posledních měsících růst (v Německu) poněkud zpomalil, stejně jako v mnoha jiných zemích," uvedl Altmaier. "V celém roce budeme mít růst kolem 1,5 až 1,6 procenta," dodal. Vláda přitom již v říjnu odhad letošního růstu snížila z dříve předpokládaných 2,3 procenta.

Ve třetím čtvrtletí meziroční růst německé ekonomiky podle údajů spolkového statistického úřadu prudce zpomalil na 1,1 procenta z 2,3 procenta ve druhém kvartálu. V mezičtvrtletním srovnání se HDP dokonce snížil o 0,2 procenta, což představovalo první pokles od prvního kvartálu roku 2015.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V loňském roce vzrostla o 2,2 procenta, což bylo nejprudší tempo za šest let. Letos však hospodářské vyhlídky Německa zastiňují spory mezi Spojenými státy a jejich obchodními partnery i nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

"S obavami sledujeme obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou a doufáme, že bude vyřešen," uvedl Altmaier. "Doufáme rovněž, že bude možné vyřešit také obchodní třenice mezi Evropou a USA," dodal. Za největší riziko v Evropě nicméně Altmaier označil vzestup populismu, napsala agentura Reuters.

Výzkumný institut ZEW v jiné zprávě v úterý varoval, že růst německé ekonomiky bude ve čtvrtém čtvrtletí relativně slabý. "Přetrvává nejistota ohledně obchodních sporů a brexitu, což má obzvlášť nepříznivý vliv na soukromé investice a německý export," uvedl prezident institutu Achim Wambach. Německé průmyslové svazy dnes vyzvaly podniky, aby se připravily na možnost odchodu Británie z EU bez příslušné dohody.

 

Čtěte více:

Německý Bayer hodlá zrušit 12 000 pracovních míst
29.11.2018 16:05
Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer hodlá do konce roku 202...
Firmy v eurozóně rostly nejpomaleji za dva roky, v Německu za čtyři
05.12.2018 14:50
Růst aktivity soukromého sektoru v Německu byl v listopadu nejpomalejš...
Nový cíl Volkswagenu pro čistě elektrická auta: Milion za jediný rok
06.12.2018 12:26
První značka na světě, která prodá přes milion plně elektrických aut z...
Nálada mezi německými investory překvapila. ZEW ale varuje před koncem roku
11.12.2018 13:06
Německý ekonomický sentiment se v prosinci nečekaně zotavil, uvedl v ú...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data