Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Petr Dufek: Inflace opět na cíli

    Petr Dufek: Inflace opět na cíli

    10.01.2019 9:32
    Autor: Petr Dufek, ČSOB

    Inflace finanční trhy nepřekvapila ani v prosinci, když setrvala na úrovni dvou procent. Zaostává však výrazně za nejnovější prognózou ČNB, která předpokládala, že v závěru roku porostou spotřebitelské ceny o 2,5 %.

    Růst spotřebitelských cen v prosinci podporovaly především sezónně dražší potraviny, nicméně jejich vliv z části kompenzoval krátkodobě zlevněný alkohol a vedle něj i pohonné hmoty. Oproti listopadu se tak ceny zvýšily jen o 0,1 %.

    V meziročním vyjádření inflace zůstala stejně jako v listopadu na úrovni dvou procent. I nadále platí, že polovinu inflace tvoří – podle očekávání – zvyšující se náklady na bydlení. Jde tedy především o stále dražší energie, zvyšující se nájemné zrcadlící rostoucí ceny nemovitostí. Naproti tomu růst cen potravin se oproti roku 2017 v podstatě zastavil.

    Nejenom za bydlení si lidé připlácejí a budou i nadále připlácet stále více. Jsou to i další služby, které budou inflaci ve stále větší míře „řídit“ i v roce letošním. Ceny služeb totiž nereagují pouze na zvýšenou poptávku, jako je tomu například u hotelů a restaurací, ale reflektují i zvyšující se mzdové náklady. Vzhledem ke stále přetrvávajícímu napětí na trhu práce lze přitom předpokládat, že ani v letošním roce tento tlak nepoleví.

    Předpokládáme, že v roce 2019 se bude inflace pohybovat lehce nad cílem ČNB. Teprve v závěru roku by se měla opět vrátit k dvouprocentní hranici. Hodně o dalším vývoji inflace však napoví až její lednový výsledek. Ukáže se totiž, o kolik se znovu zvýší nájmy, ceny elektřiny a plynu a vůbec všech důležitých nákladů spojených s bydlením. I rok 2019 tak bude nepochybně rokem dražšího bydlení.

    I když inflace zaostala za prognózou ČNB – a to nikoliv jen symbolicky – je stále pravděpodobné, že centrální banka přistoupí v únoru k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Podporovat ji v tomto kroku bude i koruna, která sice mírně v úvodu roku posílila, nicméně k prognózovaným úrovním má stále ještě daleko. Jediné, co by mohlo ČNB od zvýšení sazeb odradit, respektive jej odsunout, jsou především negativní zprávy z německé ekonomiky balancující na hranici recese.


     

    Čtěte více:

    Petr Dufek: Inflace na cíli
    10.12.2018 9:22
    Podle očekávání meziroční inflace poklesla v listopadu na 2 %, a to p...
    Míra inflace v eurozóně se nečekaně snížila na 1,9 procenta
    17.12.2018 11:57
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v listopadu n...
    Míra inflace v Německu v prosinci zpomalila na 1,7 procenta
    28.12.2018 14:48
    Roční míra inflace v Německu v prosinci podle harmonizovaných údajů v...
    Inflace v eurozóně v prosinci zpomalila na 1,6 procenta
    04.01.2019 11:41
    Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci zpomalil na ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.08.2026
    8:36Víkendář: Německo čelí velkým výzvám, ale není to poprvé
    28.08.2026
    22:03Wall Street ustála jestřábí tón Fedu, a tak investoři i nadále věří v sílu amerických akcií  
    18:07Je plánem čínský globální monopol?
    17:03Warsh jestřábím projevem zvýšil sázky na růst sazeb a potěšil trhy  
    16:50Bloomberg: Venezuela zvažuje odchod z ropného kartelu OPEC, který spoluzaložila
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data