Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Míra inflace v eurozóně se nečekaně snížila na 1,9 procenta

Míra inflace v eurozóně se nečekaně snížila na 1,9 procenta

17.12.2018 11:57
Autor: ČTK

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v listopadu nečekaně snížilo na 1,9 procenta z říjnových 2,2 procenta. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat, který tak o jednu desetinu procentního bodu upravil směrem dolů svůj předběžný odhad zveřejněný koncem minulého měsíce. Ve stejném období loňského roku činila míra inflace 1,5 procenta.

V celé Evropské unii pak míra inflace v listopadu klesla na dvě procenta z 2,2 procenta v říjnu. Loni v listopadu činila 1,8 procenta.

Výrazně se v listopadu zvyšovaly ceny energií - meziročně vzrostly o 9,1 procenta - a ceny potravin a služeb. Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, se snížila na 1,1 procenta z 1,2 procenta v říjnu.

Mezi jednotlivými členskými státy EU vykázalo nejslabší růst cen Dánsko (0,7 procenta), naopak nejprudčeji rostly ceny v Rumunsku (o 3,2 procenta). Česká republika byla podle měření Eurostatu pod evropským průměrem, ceny se zde v listopadu meziročně zvýšily o 1,6 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Tento cíl je sice naplněn, ale banka poukazuje na poměrně nízkou jádrovou inflaci. Proto sice závěrem roku ukončí své rozsáhlé nákupy dluhopisů na podporu ekonomického růstu, ale zvýšení základní úrokové sazby se nečeká dříve než v polovině příštího roku.


Čtěte více:

Malajsijská vláda žaluje americkou banku Goldman Sachs
17.12.2018 11:01
Malajsijská vláda zažalovala americkou banku Goldman Sachs a dva její ...
Trhům chybí jasný směr. Roste Avast, nedaří se evropskému oděvnictví
17.12.2018 11:12
Trhům dnes chybí jasný směr, což je vidět už na pražském indexu PX , k...
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 2,7 miliardy na 62,6 mld. Kč
17.12.2018 11:19
Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2018 stoupl souhrnný čis...
Eurodolar začíná týden růstově, přestože hlavní trhy zůstávají v lehce negativním módu
17.12.2018 11:43
Asie a posléze Evropa se v pondělí potýkají s negativním odkazem ameri...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y