Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernstein: Krach Tesly by podpořil evropské automobilky

Bernstein: Krach Tesly by podpořil evropské automobilky

03.06.2019 16:26, aktualizováno: 3.6. 16:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Případný krach americké Tesly, která je na tom z finančního hlediska na štíru, by pomohl evropskému automobilovému sektoru. Z pádu tohoto výrobce elektromobilů by těžil byznys i ceny akcií takových automobilek, jako je Volkswagen, a dodavatelů jako Continental. Podle Bloombergu to tvrdí analytici společnosti Sanford C. Bernstein & Co.

Po počátečním úspěchu elektrosedanu od Tesly, zvaného Model S, to vypadalo, že nové bateriové systémy by mohly brzy předstihnout konvenční spalovací motory. Akciím zavedených výrobců tradičního zařízení něco takového nesvědčilo. Nyní se ale zdá, že sídlem kalifornská firma je “strukturálně neprofitabilní”. Trh, na kterém nabízí svoje auta, je menší, než se čekalo. Fixní náklady jsou navíc pořád vysoké a technologie, které využívá, už punc jedinečnosti ztratily, napsal analytik společnost I Bernstein Max Warburton.

Oproti tomu tradiční výrobci aut Mercedes-Benz a BMW neustále vytvářejí hotovost a brzy by měly rozšířit svoje modelové linie v segmentu elektroaut.

Následující graf ukazuje, jak si vedou akcie Tesly oproti evropskému automobilovému sektoru:

0

Finanční selhání Tesly by přineslo změnu v pohledu investorů do tradičních automobilek, poškodilo kredibilitu jiných nováčků v sektoru a zmírnilo regulační tlak na rychlejší přijetí elektrických aut. “Toto vše bude pozitivní pro valuace evropských OEM (Original Equipment Manufacturer, výrobce původních komponent prodávaných pak pod jinou značkou, pozn. Patria.cz), především pro německé prémiové značky”, a pomůže I výrobcům autodílů jako Continental, či jeho hlavnímu investorovi Schaeffler, napsal také Warburton.

Jeho vyjádření jsou dalším příspěvkem do diskuze o budoucnosti Tesly. Minulý pátek končily akcie této ostře sledované americké firmy na nejnižších úrovních za dva a půl roku. Jak již bylo řečeno, titulu nesvědčí narůstající skepse ohledně poptávky po jejích vozidlech, tak i ohledně schopnosti zvládat dluh.

Analytik Morgan Stanley Adam Jonas před dvěma týdny předpověděl, že akcie banky se v nejhorším případě může propadnout na 10 USD/akcii, protože se jí pravděpodobně nepodaří dodržet cíle pro dodávky zákazníkům.

Analytik Patria Finance Ján Hladký ve videu z minulého týdne upozornil na sliby, které se automobilce nepodařilo splnit. Automobilka byla v prvním čtvrtletí v čisté ztrátě, i když její zakladatel Elon Musk slíbil něco jiného, a ani dodávky Modelu 3 nedosáhly na slíbených okolo 70.000 – 80.000 kusů. I když Musk slíbil, že v letošním roce svoje cíle ještě splní, „trh mu přestal věřit“ a dlouhé pozice se začínaly zavírat, uvedl Hladký ve videu, natočeném minulý týden ve čtvrtek.

Doporučení „prodat“ má na tento titul aktuálně 15 analytiků sledovaných Bloombergem, „kupovat“ ho jich radí 11 a „držet“ doporučuje deset, ukazují data Bloombergu. 

Zdroje: BBG, Patria.cz 

 

 

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Tesla chce získat až 2,3 miliardy USD prodejem akcií a dluhopisů
02.05.2019 16:34
Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá získat až 2,3 miliardy dol...
Tesla jako energetická obdoba Amazonu s kapitalizací 1 bilionu dolarů
07.05.2019 17:26
V posledních perlách týdne jsme si mohli přečíst, že podle šéfa Tesly ...
Tesla bude po požárech aut aktualizovat software
16.05.2019 8:34
Americký výrobce elektromobilů Tesla provede aktualizaci softwaru v re...
Akcie Tesly včera nejníže od roku 2016
21.05.2019 9:14
Akcie americké automobilky Tesla včera poprvé od prosince 2016 spadly ...
Ján Hladký: V polovodičích čekáme zlepšení ve druhém pololetí (video)
30.05.2019 16:32
V polovodičovém sektoru došlo na naše slova: Rally, kterou jsme pozoro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2026
22:01Akcie kolísaly kvůli nejasným signálům z jednání USA a Íránu  
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?
14:40AI mánie nezastavuje. SK Hynix a Micron poprvé v historii překonaly hodnotu jednoho bilionu dolarů  
14:12Tchaj-wan zadržel trojici pašeráků, kteří měli do Číny tajně dostat servery se zakázanými čipy od Nvidie
13:24Tržní hodnota jihokorejské SK Hynix překonala hranici jednoho bilionu dolarů
13:19Proč akcie energetických společností dál nerostou?
11:19„Vlajka“ na grafech. Jak rozpoznat technickou formaci, která předchází prudké rally  
10:51Technologická rally jede dál, sentiment je slušný i dnes v Evropě  
9:42Rozbřesk: Snění o volatilnější koruně. Je „klidná koruna“ nový normál?
8:51SK Hynix a Micron překonaly bilionovou valuaci, Eli Lilly utrácí miliardy za vakcínové firmy a futures jsou smíšené  
6:01FDA uvolňuje pravidla pro vapování, na americký trh zamíří stovky nových produktů
26.05.2026
22:01Americké technologie posilují na nová historická maxima  
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Prodeje nových domů