Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Dánsko ohrožuje termín dokončení plynovodu Nord Stream 2

FT: Dánsko ohrožuje termín dokončení plynovodu Nord Stream 2

29.07.2019 8:31
Autor: ČTK

Pokud Dánsko během několika příštích týdnů neschválí stavbu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 ve svých vodách, Rusko možná nesplní termín zahájení jeho provozu. Plynovod má povolení několika zemí u Baltského moře, jejichž vodami plynovod prochází, řadu měsíců už ale Rusko čeká na vyjádření Dánska, spuštění provozu v závěru roku je tak ohroženo, píše list Financial Times (FT).

"Když od Dánska neobdržíme povolení v příštích týdnech, pak termín nesplníme," řekl jeden z vedoucích pracovníků na projektu listu FT.

Projekt Nord Stream 2, jehož hodnota dosahuje 9,5 miliardy eur (242,6 miliardy Kč), má zdvojnásobit kapacitu prvního plynovodu Nord Stream, který zahájil činnost v roce 2012. Rusko ho chce využít k přesměrování valné části dodávek, které nyní proudí přes Ukrajinu. Termín spuštění plynovodu se proto shoduje s koncem platnosti stávajícího tranzitního kontraktu s Ukrajinou, a tím je 31. prosinec 2019.

Projekt Nord Stream 2 vede ruská státní energetická firma Gazprom. Zhruba polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.

Proti jeho výstavbě protestovaly především ty státy EU, které nové potrubí obchází, tedy Polsko a Pobaltí, a rovněž Ukrajina. Kritizují ho i Spojené státy, které chtějí do Evropy prodávat svůj zkapalněný plyn. Moskva trvá na tom, že jde o čistě ekonomický projekt.

Předseda představenstva Gazpromu Viktor Zubkov trvá na tom, že stavba plynovou jde podle plánu. Minulý týden agentuře Interfax řekl, že dánské povolení očekává v říjnu a do konce roku může být potrubí položeno. Dánská sekce plynovodu měří 130 kilometrů a podle generálního ředitele Gazpromu Alexeje Millera potrvá její položení maximálně pět týdnů.

Odborníci však poukazují také na čas, který si vyžádá naplnění a testování plynovodu. "Nejenže musí instalovat dvě potrubí, což u každého potrvá asi měsíc, a musí se počítat s několika týdny testování, je třeba také vzít v úvahu zhoršující se počasí, kvůli němuž se stavba protáhne," uvedl Danila Bochkarev z nezávislého EastWest Institute.

Představitelé Nord Stream 2 trvají na tom, že vliv počasí byl v projektu zohledněn. Přes 60 procent plynovodního potrubí už bylo položeno a projekt pokračuje podle plánu.

Dánská energetická agentura uvedla, že žádosti Gazpromu jsou zpracovávány "v souladu se státními a mezinárodními právními předpisy a postupy". Současně s žádostmi vyhodnocuje připomínky z veřejných konzultací, které jsou otevřené do 19. září. "Nyní nelze říci, jak dlouho proces potrvá. Závisí to například na obsahu obdržených reakcí a případně na dalších konzultacích," uvedla agentura.


Čtěte více:

Česko bude hrát zásadní roli při transportu plynu z Nord Stream 2
15.04.2019 8:31
V souvislosti s diskutovaným plynovodem Nord Stream 2 se sice mluví hl...
Fosilní paliva v Británii letos poprvé nebudou hlavním zdrojem elektřiny
25.06.2019 11:10
Letošní rok bude pro Británii prvním, kdy bude do místní sítě proudit ...
IEA: USA budou do pěti let největším vývozcem LNG, Čína dovozcem
17.07.2019 8:36
Spojené státy se do pěti let stanou největším vývozcem zkapalněného ze...
Pokles cen zemního plynu upustil část provozního zisku Totalu (komentář analytika)
25.07.2019 15:06
Francouzský ropný koncern Total (Investiční tipy) si pro své investory...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.02.2026
20:16Izrael a Spojené státy zahájily údery na Írán, ten odpovídá. Přinášíme dosavadní souhrn
14:26Roubini: Růst půjde prudce nahoru, ale rostoucí nezaměstnanost bude třeba řešit větším přerozdělováním
8:47Víkendář: Neroste hodnota zlata, ale klesá hodnota dolaru?
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data