Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU viní české firmy T-Mobile, O2 a CETIN z omezování konkurence

EU viní české firmy T-Mobile, O2 a CETIN z omezování konkurence

07.08.2019 12:25, aktualizováno: 7.8. 12:36
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Evropská komise (EK) viní české mobilní operátory T-Mobile a O2 a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN z porušování antimonopolních předpisů EU. Podle předběžných závěrů jejich dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci, uvádí se v dnešním prohlášení EK. 

Komise ve svém zkoumání uvážila, že český trh mobilních komunikací je s pouhými třemi mobilními operátory vysoce koncentrovaný a O2/CETIN a T-Mobile, dva největší operátoři, kteří se dohodli na sdílení sítí, obsluhují přibližně tři čtvrtiny uživatelů. Komise proto předběžně dospěla k závěru, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma hlavními českými mobilními operátory omezuje hospodářskou soutěž, čímž brání inovacím, a porušuje tak antimonopolní předpisy EU.

„Sdílení sítí operátory je obecně ve prospěch spotřebitele, protože s sebou nese rychlejší rozvoj sítí, úspory nákladů a pokrytí venkovských oblastí.Pokud se ale objeví náznaky, že dohody o spolupráci mohou spotřebitele poškozovat, je naší povinností je prošetřit a zajistit, aby na trhu fungovala skutečná hospodářská soutěž. V tomto případě se obáváme, že dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v Česku omezuje hospodářskou soutěž v hustěji osídlených částech země,“ uvedla v prohlášení komisařka odpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová.

Komise zatím firmám zaslala prohlášení o námitkách, které je jakýmsi mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě obvinění. EK v něm firmám oznamuje své podezření, k němuž se mají vyjádřit. Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou společnosti dostat pokutu ve výši až deseti procent svého celkového ročního obratu.

Akcie operátora O2 rostou na pražské burze o 0,46 %.

Společnosti O2 CZ a T-Mobile CZ jsou na českém maloobchodním trhu s mobilními telekomunikačními službami hlavními operátory. O2 převedla svou mobilní infrastrukturu a velkoobchodní služby na společnost CETIN, která funguje jako správce a provozovatel síťové infrastruktury a která patří do stejné skupiny.

Vzájemnou spolupráci v podobě sdílení sítí navázaly O2/CETIN a T-Mobile v roce 2011 a neustále ji rozšiřují, uvedla také EK V současnosti se spolupráce týká všech generací mobilních technologií (2G, 3G i 4G) a celého území Česka s výjimkou Prahy a Brna, tedy přibližně 85 % obyvatelstva, tvrdí také komise, která formální vyšetřování zahájila v říjnu 2016.

Zdroje: ČTK, EK, Patria.cz

 
 
 

Čtěte více:

Průzkum: Tržby O2 ve druhém kvartálu mírně rostly, zisk se ale snížil
01.08.2019 16:36
Provozovatel pevných a mobilních linek O2 Czech Republic pravděpodobně...
O2 hlásí za 2Q nižší čistý zisk, je ale nad odhadem
02.08.2019 7:31
Telekomunikační operátor O2 Czech Republic oznámil dnes před otevřením...
Analytik Patria Finance k výsledkům O2: Fixní segment zažívá návrat
02.08.2019 12:53
Hospodářské výsledky telekomunikace O2 za druhé čtvrtletí přinesly pří...

Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data