Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin nařídil zlepšit hospodářský růst a příjmy populace

Putin nařídil zlepšit hospodářský růst a příjmy populace

27.08.2019 8:29
Autor: ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin na včerejší poradě o ekonomických otázkách, které se mimo jiné zúčastnili ministři financí a hospodářství a šéfka centrální banky, nařídil dosáhnout stabilnějšího a dynamičtějšího hospodářského růstu. Hlavu státu znepokojuje především pomalý růst reálných příjmů obyvatelstva, uvedl list Kommersant na svém webu. List současně připomněl prognózy, podle kterých Rusy zanedlouho opět čekají těžké časy. Někteří prognostici čekají, že recese v Rusku začne ještě letos.

Agentura Reuters připomněla, že otázka reálných příjmů je jednou z nejcitlivějších v Rusku, kde se hospodářský růst zpomalil ze sedmi procent ročně, dosahovaných v letech 2000 až 2008. V důsledku západních sankcí a poklesu cen ropy postihlo Rusy také prudké oslabení rublu.

Putin připomněl, že za první letošní pololetí se hrubý domácí produkt Ruska zvětšil o 0,7 procenta a průmyslová výroba vzrostla o 2,6 procenta. "To je bezpochyby pozitivní, ale celkově nás dynamika nemůže uspokojit. Je nezbytné podniknout takové kroky, aby hospodářský růst byl stabilnější a dynamičtější," prohlásil Putin. "Míra inflace momentálně činí 4,5 procenta ročně. Ale i na tomto pozadí reálné příjmy lidí rostou pomalu. Takový stav musí budit znepokojení," zdůraznil prezident.

Reálné příjmy domácností, po zdanění a očištěné od vlivu inflace, loni vzrostly o 0,1 procenta poté, co po několik let po sobě klesaly, uvedl Reuters a připomněl, že Putin, který je u moci už 20 let, opakovaně nařizuje zvýšit hospodářský růst, aby se Rusko dostalo mezi pětici nejvyspělejších světových ekonomik.

Centrální banka očekává, že ruská ekonomika v celém letošním roce vzroste o jedno až půldruhého procenta, což je méně než světový průměr, vypočtený Světovou bankou na 2,6 procenta.

Kommersant upozornil, že podle moskevských analytiků Rusko čeká během roku až půldruhého roku nová ekonomická krize, provázená poklesem HDP, růstem inflace a rozpočtovými škrty.


Čtěte více:

Bershidsky: Putin sází na zlato a proti dolaru, může mít řadu následovníků
10.07.2019 13:32
Rusko je už celé roky zemí, která provádí největší nákupy zlata. A ja...
Analytik: Rubl by mohl do konce roku klesnout o 9 %
17.07.2019 16:45
Analytik, který nejpřesněji předpověděl rally na rublu ve druhém čtvrt...
Reuters: Požáry na Sibiři jsou problém pro ruské ropné firmy
02.08.2019 17:21
Lesní požáry na Sibiři nutí ruské ropné společnosti k evakuaci pracovn...
Bershidsky: Další osud ruské ekonomiky a Putinova těžká volba
09.08.2019 12:34
Ruský prezident Vladimir Putin změnil podle Leonida Bershidskyho z Blo...
Víkendář: Nám jeden Stalin stačil
18.08.2019 8:20
Josif Vissarionovič Džugašvili, který si později dal jméno Stalin či „...

Váš názor
 • Je to jednoduché
  27.08.2019 13:20

  stačí zvýšit inflaci a navenek tvrdit že žádná není, koneckonců to je přesně to s čím obalamutil slabší jedince Andy u nás, růst žádný, ale Ti co neumí počítat si myslí, že je lépe, tedy než dojdou do obchodu pro cibuli za 40 nebo petržel za 80 pak začnou nadávat na "hroznou" EU :o) shortu zdar
  Mike
 • Tak ekonomický růst se dá nařídit?
  27.08.2019 9:41

  Hloupí voliči na to možná skočí, ať už v Americe nebo v Rusku. Hospodářský růst se ale nedá nařídit! Je výsledkem úsilí každého z nás o lepší život v prostředí svobodného působení tržních sil.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Tak ekonomický růst se dá nařídit?
   27.08.2019 12:31

   Nařídit se dá ledacos, horší už je to s realizací nařízení. Pamětníci středního věku (70 a starší) si pamatují, že Chruščev okolo r. 1956 nařídil předhonit USA a všechny věkové kategorie jsou svědky toho, že se toto nařízení ještě nenaplnilo. A ti rozumní ví, že se nemůže stát ani jedno ani druhé. U Číny bych tak tak pesimistický nebyl.
   lime
  • Re: Tak ekonomický růst se dá nařídit?
   27.08.2019 10:55

   Je to i věc obecného povědomí, v Rusku už historicky moc optimismu nebylo, také nebylo proč, lidé tam ničemu nevěří, zvykli si na lež a neplněné sliby. Až přijde za 3-4 roky krize do EU, nebude to mít dobré ani Rusko. I my místo optimismu budeme klít na EK, která likvidací aut. průmyslu krizi přinesla. I tak by vzápětí přišla další, kdy nabídka levnější ropy už nebude stačit poptávce světa. Užijme si tedy posledních let optimismu.
   James Bond
   • standardní součást
    27.08.2019 11:55

    Krize je standardní součástí ekonomického cyklu. Nelze ji vymýtit, jen potlačit, přesunout, zmírnit nebo využít k inovacím. I v době krize existují prosperující firmy a i v době konjunktury firmy krachují.
    Pracovitý Prosecký
   •  
    27.08.2019 11:13

    Při troše štěstí bude za 4 roky v EU už po krizi, protože krize přijde nejpozději na jaře příští rok, spíše však do letošních vánoc.
    ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů