Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bershidsky: Další osud ruské ekonomiky a Putinova těžká volba

Bershidsky: Další osud ruské ekonomiky a Putinova těžká volba

09.08.2019 12:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruský prezident Vladimir Putin změnil podle Leonida Bershidskyho z Bloombergu svou zemi v agresivní zaostalý policejní stát. Nicméně „kompetentní ekonomický management zabránil jeho ekonomickému kolapsu“. Podle Mezinárodního měnového fondu některé poslední vládní kroky mohou dokonce zvýšit tempo růstu, i když mezi běžnými Rusy moc populární nejsou. I tak má ale Putin podle Bershidskyho problém, protože pokud by měl jít cestou výrazného zlepšení ekonomického výhledu, znamenalo by to „narušení křehké politické rovnováhy, která jej drží u moci“. 

Ruské hospodářství rostlo mezi lety 2014–2018 v průměru o 0,5 % ročně. MMF tvrdí, že jeho potenciál byl ale asi o 1,1 procentního bodu výš a jeho dosažení bránily ekonomické sankce, pokles ceny ropy a fiskální a makroekonomická reakce, kterou vláda na tyto šoky reagovala. Sankce způsobily konkrétně pokles pod potenciál o 0,2 procentního bodu a ceny ropy pokles o 0,6 procentního bodu. 

Nyní ruská vláda čelí dalším tlakům na zpomalení ekonomiky a její strategie se opírá o 13 národních projektů. Ty zahrnují výdaje na infrastrukturu, zdravotní péči a vzdělání. Celkem by měly dosáhnout 1,1 % HDP ročně a celý program by měl končit v roce 2024. Zdroje by mělo zajistit zvýšení daně z přidané hodnoty, které přichází letos. K tomu se přidává „extrémně nepopulární penzijní reforma“, která postupně zvedá věk odchodu do důchodu o pět let na 65 let pro muže a 60 let pro ženy. 

Podle Bershidkyho se vládě nepodařilo přesvědčit veřejnost o celkových přínosech celého plánu, Putinova popularita následně prudce klesla a většina veřejnosti s postupem jeho vlády nesouhlasí. MMF ale hodnotí penzijní reformu kladně a poukazuje i na to, že zvýšení DPH mělo menší efekt na inflaci, než se původně předpokládalo. Fond souhlasí i s tím, že země musí více investovat do své infrastruktury. Podle něj by skutečně mělo dojít k výraznému zvýšení tempa hospodářského růstu. 

Bershidsky ovšem doplňuje, že i kdyby se růst zvýšil na úroveň kolem 2 %, Rusku to nepomůže dotáhnout se na rozvíjející se ekonomiky, za kterými poslední roky značně zaostává. A řada návrhů, se kterými přichází MMF, také není politicky průchozí. Fond například tvrdí, že vláda by měla snížit 30% příspěvek, který firmy platí za své zaměstnance do různých fondů sociálního pojištění. Tento krok by mělo doplnit další zvýšení DPH. Jenže „Rusové si většinou nejsou ani vědomi příspěvků firem, ale zvýšení DPH by si všimli okamžitě“. A pokud by Putin dokonce přikročil k doporučovanému snížení vládních výdajů, okamžitě by čelil vlně protestů. 

MMF také doporučuje snížení role vlády v ekonomice. Jenže takové reformy by poškodily nejdůležitější pilíř Putinova režimu. Zaměstnanci ve státních firmách a různých vládních institucích jsou totiž podle Bershidskyho jeho nejvěrnějšími voliči. Na vládních zakázkách pak bohatnou jeho přátelé a jelikož řada z nich nyní čelí sankcím, jsou pro ně tyto zakázky klíčové. S ohledem na tato „politická omezení“ je pak podle Bershidskyho těžké si představit, že Rusko bude efektivně řešit vážné problémy, jako je klesající míra soukromých investic, odliv kapitálu či „hrozivá struktura dluhů domácností“. 

Řešením by mohly být výdaje financované z rezerv, ale „touto cestou se Putin nevydá, protože mezinárodní prostředí je příliš nejisté“. Ruský prezident by tak celkově musel volit mezi tím, že si ještě více znepřátelí veřejnost, a mezi klíčovými zájmovými skupinami. Podle Bershidskyho to pravděpodobně vyřeší tak, že nepůjde ani jedním směrem. 

Zdroj: Bloomberg


 

Čtěte více:

Heimer: Regulace může prospět trhům a dokonce zvýšit návratnost spekulací
07.08.2019 16:10
Na finančních trzích mohou vznikat ohromné vlny spekulací a příkladem ...
Zlaté útočiště před obchodní bouří
07.08.2019 14:43
Neutuchající poptávka po bezpečných aktivech vyhnala jejich možná nejt...
Rozbřesk: Vstupujeme do německé recese?
08.08.2019 9:14
Poslední čísla z Německa vyslala velice nepříjemný a jednoznačně negat...
Kdo doplatí na celní válku mezi USA a Čínou
08.08.2019 12:58
Obecně platí, že obchodní války se nedají vyhrát, protože negativně do...
Business Insider: Firma nepovoleně sbírala data z Instagramu
08.08.2019 10:18
Kombinací nedostatečného dohledu a chyb v nastavení své sociální sítě ...
Panel OSN: Vedra a sucha budou intenzivnější a delší. Je potřeba chránit lesy a snížit spotřebu masa
08.08.2019 11:38
V následujících dekádách se zvýší počet, intenzita i trvání veder i su...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university