Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Analytik: Rubl by mohl do konce roku klesnout o 9 %

Analytik: Rubl by mohl do konce roku klesnout o 9 %

17.07.2019 16:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Analytik, který nejpřesněji předpověděl rally na rublu ve druhém čtvrtletí, je nyní jeho nejpesimističtějším prognostikem. Přechod ruské centrální banky k měnovému uvolňování je důvodem, proč Jaroslaw Kosaty, měnový stratég z PKO Bank Polski, odhaduje pokles této měny do konce tohoto roku o asi 9 % vůči dolaru. Zahraniční investoři, kteří se vrhli do místních vládních dluhopisů OFZ v očekávání snížení sazeb, dokončili posilování svých pozic. Centrální banka očekává, že toky nerezidentů klesnou, a vystaví tak měnu dalšímu snížení sazeb.

„Snížení sazeb Fedem nebude stačit k tomu, aby se v této věci uspokojilo tržní očekávání,“ řekl Kosaty. „Negativní vlivy snížení sazeb ruskou centrální bankou převáží na rublu nad těmi pozitivními z Fedu.“

Po kolapsu rublu v roce 2018 si tato měna připsala letos nejsilnější obrat. Výnosy dluhopisů prudce klesly poté, co se neprosadily americké sankce a co volnější politika vedla k celosvětovému přesunu na rizikovější trhy. Výnos zahraničních investorů do ruských dluhopisů navýšil podíl nerezidentů na 30 % ke konci května z 24,4 % k 1. lednu.

Kosaty předvídá největší pád rublu ze všech 19 analytiků dotazovaných Bloombergem. Jeho prognóza je 69 rublů za dolar v porovnání s mediánem odhadů 65 rublů a naznačuje tak sesun o 9,1 % z denních maxim v minulém týdnu. Letos tato měna přitom posílila o 11,3 %.

Hrozící ztráty

Na nadcházejícím zasedání centrální banky je možné druhé snížení sazeb za sebou, a to není vyloučen ani pokles o 50 bps, řekla začátkem měsíce guvernérka Elvira Nabiullina. Podle Kosateho sníží ruská centrální banka sazby postupně o 25 bps ve třetím a čtvrtém čtvrtletí, ale pokles o 50 bps na zasedání 27. července vidí také jako možný.

Jsou tu ale další hrozby. Měny rozvíjejících se trhů by mohly nakonec kvůli obchodní válce mezi USA a Čínou a kvůli zranitelnému euroregionu utrpět zásah, a to i přes stimuly zacílené na vyrovnání tohoto propadu. Možnost, že Fed bude ve snižování sazeb ještě opatrnější, by podrazila podporu pro měny rozvíjejících se států.

„Současná ekonomická situace v USA je relativně silná, když ji porovnáme s ostatními, a Fed se udržování výhodné parity úrokových sazeb s ostatními hlavními ekonomickými partnery jen tak nevyhne,“ dodal Kosaty. „Jeho aktivita v dalších kvartálech by mohla být následně opožděná vůči trhu, který má značný potenciál pro tržní zklamání,“ uzavřel Kosaty.

Autor: Kira Zavyalova, Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

Rusko: Dluhopisový ráj, akciové peklo
30.06.2019 16:40
Návštěvník, který se v Moskvě ptá na výhled ruské ekonomiky, dostane v...
Bershidsky: Putin sází na zlato a proti dolaru, může mít řadu následovníků
10.07.2019 13:32
Rusko je už celé roky zemí, která provádí největší nákupy zlata. A ja...
Těžba ropy v Rusku klesla na nejnižší úroveň za tři roky
09.07.2019 14:20
Produkce ropy v Rusku klesla počátkem července na nejnižší úroveň za ...
Jaké jsou vyhlídky kartelu OPEC?
12.07.2019 16:10
Ropa Brent sice bezprostředně po schválení dohody států OPEC+ na prod...
USA tento týden ohlásí sankce proti Turecku za S-400
15.07.2019 8:21
V Turecku včera přistála další ruská letadla s komponenty ruského syst...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data