Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Růst globální poptávky po ropě po roce 2025 výrazně zpomalí

IEA: Růst globální poptávky po ropě po roce 2025 výrazně zpomalí

13.11.2019 15:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Ropa dále klesá. Kromě obav z americko-čínského obchodního sporu a známek dalšího nárůstu amerických zásob se tentokrát k faktorům svažujícím její cenu dolů přidává i dlouhodobý výhled Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Růst globální poptávky po ropě po roce 2025 výrazně zpomalí, vyplývá z odhadu IEA, který byl dnes zveřejněn. Přispěje k tomu mimo jiné přibývání elektrických vozů a zlepšování palivové účinnosti. V následujících dvou dekádách globální poptávka po ropě nicméně podle IEA nedosáhne svého vrcholu.

Podle hlavní prognózy agentury, která zahrnuje stávající energetické politiky a zveřejněné cíle, bude poptávka po ropě z 97 milionů barelů za den v roce 2018 stoupat do roku 2025 každoročně v průměru zhruba o milion barelů za den. Do roku 2040 se bude zvyšovat každoročně o zhruba 0,1 milionu barelů za den. V roce 2040 dosáhne hodnoty 106 milionů barelů za den.

Poptávka po primární energii se do roku 2040 podle IEA zvýší o čtvrtinu. Polovinu z tohoto zvýšení pokryjí obnovitelné energie, dalších 35 procent zemní plyn.

IEA očekává, že do roku 2040 bude na silnicích jezdit 330 milionů elektrických aut - zvýšila tedy svůj výhled z loňského roku o 30 milionů vozů. Tato auta nahradí spotřebu zhruba čtyři miliony barelů za den.

Největší nárůst těžby ropy předpokládá agentura se sídlem v Paříži ve Spojených státech (na 11 milionů barelů za den v roce 2035 z šesti milionů barelů za den v roce 2018), dále Iráku a v Brazílii. Podíl organizace OPEC a Ruska na produkci ropy klesne v následujícím desetiletí podle IEA na 47 procent.

Cena ropy bude podle prognózy agentury kolem 90 dolarů za barel v roce 2030 a zhruba 103 dolarů za barel v roce 2040.

0

Zatímco ceny ropy v posledním měsíci rostly, oproti maximu dosaženého v dubnu jsou stále asi o 15 % níže. Obchodní spor mezi USA a Čínou oslabuje již tak křehkou světovou ekonomiku a dále omezuje poptávku po pohonných hmotách. OPEC, který letos snížil produkci, aby podpořil ceny, naznačil, že není pravděpodobné, že by v roce 2020 přijal tvrdší opatření proti nadbytku produkce.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, Patria

 

 

Čtěte více:

Dominik Rusinko: Ropa nemá příliš prostoru pro růst
01.10.2019 15:47
Nárůst cen ropy po útocích na ropná zařízení v Saúdské Arábii již vyk...
Stojatá ropa: Slábnoucí poptávka versus agresivní OPEC
01.11.2019 14:42
Ropa vstoupila do posledního čtvrtletí tohoto roku nesměle a s minimál...
2050 podle EIA: Ceny ropy u 100 dolarů, velká rotace od nafty k elektromobilům
07.11.2019 17:56
Americká EIA na konci září představila nové projekce vývoje na trzích ...
Prospekt Saudi Aramco: Otazník u dividend, ropný vrchol do 20 let?
11.11.2019 8:38
Saudi Aramco v sobotu zveřejnilo dlouho očekávaný emisní prospekt o 65...
Co říká moudrost trhu o ropném vrcholu?
12.11.2019 18:04
Nějaký čas jsem se tu věnoval obnovitelným energiím, včetně společnost...

Váš názor
  •  
    14.11.2019 16:24

    Mám jiný scénář. Po r. 2025 ropa silně podraží, protože poptávka předběhne nabídku v oblasti LEVNÉ ropy (z břidlic), budou se otvírat další nové vrty, ale dražší. V tu dobu se propadneme do krize, kterou už předtím připravila krize automobilového průmyslu, iniciovaná samou EU/EK. A překvapivé bude, že už nikdy potom nebude boom ve světě, budeme se s tím muset naučit žít. Do toho přijdou migrační vlny velkého rozsahu, války nenasytných či nespokojených či nenávidících a za další léta i vnitřní nespokojenost a domácí problémy, na které ani policie, ani armáda přestanou stačit. Budeme ještě vzpomínat na tato marnivá léta.
    James Bond
Aktuální komentáře
28.05.2026
8:48Colt CZ usiluje o Explosii, VIG potvrzuje celoroční výhled a tržní sentiment tíží eskalace na Blízkém východě  
8:46Rozbřesk: Zvýší ECB v červnu úrokové sazby?
6:09Analytici se předhání v optimismu. Podle Goldmanů letos S&P 500 pokoří 8 000 bodů  
27.05.2026
22:01Akcie kolísaly kvůli nejasným signálům z jednání USA a Íránu  
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?
14:40AI mánie nezastavuje. SK Hynix a Micron poprvé v historii překonaly hodnotu jednoho bilionu dolarů  
14:12Tchaj-wan zadržel trojici pašeráků, kteří měli do Číny tajně dostat servery se zakázanými čipy od Nvidie
13:24Tržní hodnota jihokorejské SK Hynix překonala hranici jednoho bilionu dolarů
13:19Proč akcie energetických společností dál nerostou?
11:19„Vlajka“ na grafech. Jak rozpoznat technickou formaci, která předchází prudké rally  
10:51Technologická rally jede dál, sentiment je slušný i dnes v Evropě  
9:42Rozbřesk: Snění o volatilnější koruně. Je „klidná koruna“ nový normál?
8:51SK Hynix a Micron překonaly bilionovou valuaci, Eli Lilly utrácí miliardy za vakcínové firmy a futures jsou smíšené  
6:01FDA uvolňuje pravidla pro vapování, na americký trh zamíří stovky nových produktů
26.05.2026
22:01Americké technologie posilují na nová historická maxima  
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Prodeje nových domů