Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak některé čínské firmy falšují svůj státní původ

Jak některé čínské firmy falšují svůj státní původ

18.11.2019 15:23
Autor: Redakce, Patria.cz

China Nuclear Engineering Construction Group - kdysi řízená lidovou osvobozeneckou armádou, nyní součást „centrálních státních podniků“, elitní třídy firem patřících čínské vládě. Její web je plný fotek vedoucích pracovníků, kteří podepisují obchody po celé zemi. Stejně jako každý dobrý státem řízený gigant je politicky korektní a opakuje hesla komunistické strany. Je tu ale jeden problém: China Nuclear Engineering Construction Group není centrální státní podnik.

Čínská ekonomika zpomaluje a prudce vzrostlo množství nesplácených úvěrů. Tato selhání, byť bolestivá, oddělují silné společnosti od zmetků, což je proces, který ostatní země dobře znají. V Číně má ale další rys: odhaluje falešné státní podniky. Jedná se o společnosti, které lhaly věřitelům ohledně svého napojení na stát, a tvrdily, že v případě potíží by je stát podpořil. Jenže když pak potíže skutečně nastanou, vláda nikde.

Minulý měsíc společnost Huarong, která se zbývá nesplácenými úvěry, uvedla do prodeje aktiva China Nuclear Engineering Construction za 610 milionů jüanů (přes 2 miliardy Kč), která se skládají z majetku v provincii An-chuej. Navzdory svému názvu se totiž China Nuclear zaměřovala na majetek podobně jako několik dalších falešných státních firem. A také těžila z podobného názvu skutečného státního podniku - společnosti China Nuclear Engineering and Construction Corporation (čtenáři mohou najít v jejich jménech dva rozdíly).

Není sama. Čínská hospodářská a obchodní skupina Huayang tvrdila, že je jednou z prvních čínských státních firem, ale její dceřiná společnost v nedávném sdělení uvedla, že je ve skutečnosti nestátním subjektem. Huayang nesplácela v dluhopisech 7 miliard jüanů. Společnost China City Construction v roce 2016 prodala 99 % svých akcií soukromému investorovi, ale nadále si říkala státní podnik. Od té doby měla řadu prodlení se splácením. China Energy Reserve and Chemicals Group Overseas Capital Company ujišťovala ratingové agentury svou strukturou, údajně navazující na silnou státní firmu. V loňském roce došlo k prodlení s dluhopisy za 350 milionů dolarů.

Takové příběhy jsou natolik běžné, že finanční a informační společnost Gelonghui vydala průvodce, jak se stát falešným státním podnikem: Najděte dlouho zapomenutou vládní instituci, zaměřte se na úředníka bez naděje na povýšení; pak „nestydatě podlézejte“, abyste dostali razítko a vaši společnost zaregistrovali. Nakonec vytvořte bludiště dceřiných společností.

Falešné státní firmy jsou jen malou součástí čínského ekonomického prostředí. Zdůrazňují však dvě patologie. Za prvé, že soukromé firmy mají problém získat financování. Banky jsou ochotnější půjčovat (skutečným) státním podnikům, protože vědí, že je méně pravděpodobné, že zkrachují.

Tou druhou je špatná due diligence. Přesvědčení, že vláda bude podporovat státní firmy, nahrazuje skutečnou hodnotu firem. Čínští investoři nejsou jediní, kdo jim padne obětí. Když se dostala do úpadku China Energy Reserve, utržili jihokorejští obchodníci velké ztráty. A jedním z jejích upisovatelů byla také britská banka Barclays.

Varovné signály jsou často zjevné. Nedávná návštěva na registrované adrese státní firmy uvedené jako majitel China Nuclear odhalila další, zjevně nespřízněnou společnost. "Problém nakonec spočívá v tom, že investoři nejsou dostatečně racionální," říká Čang Li-cchung ze Citic Securities. "Mají své přirozené předsudky a některé firmy jich plně využívají."

Zdroj: The Economist


 

Čtěte více:

Sumner: Jak vyřešit obavy z Číny a příjmové nerovnosti
05.11.2019 6:07
„Někteří lidé se obávají, že Čína je stále větší vojenskou hrozbou. Ti...
Čína zvažuje masivní investici do akcií Saudi Aramco
06.11.2019 17:50
Čína zvažuje, že investuje pět až deset miliard dolarů (až 230 miliar...
Jak iPhone navyšuje obchodní deficit USA s Čínou
12.11.2019 5:57
V roce 2018 se obchodní deficit zboží mezi USA a Čínou vyšplhal na 420...
Donald Trump opět kritizoval EU, první fáze dohody s Čínou je prý blízko
13.11.2019 8:30
Americký prezident Donald Trump včera opět kritizoval obchodní politik...
Jan Bureš: Na koho dopadá tlak obchodních válek nejvíce?
14.11.2019 16:07
Obchodní války nedopadají na všechny stejně. Komu ale hrozí nákaza rec...

Váš názor
  • Čí je to podnik
    19.11.2019 7:33

    Už dávno musela napadnout každého průměrného živnostníka otázka, čí že jsou vechny ty obří firmy s zemi, kde vládne komunismus? Copak tam je standardní, chráněné soukromé vlastnictví? Je to jako v Rusku v době NEPu? Copak jsou všichni investoři tak hloupí, nebo nezodpovědní?
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data