Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA a Čína: Počáteční obchodní dohoda je na světě

USA a Čína: Počáteční obchodní dohoda je na světě

13.12.2019 17:06, aktualizováno: 13.12. 17:06
Autor: ČTK

Aktualizováno

Čína a Spojené státy se dohodly na znění první fáze obchodní dohody a budou nyní usilovat podpis v co nejkratším termínu. Po sérii více či méně nepotvrzených informací o posunu v americko-čínských obchodních jednáních to uvedli čínští představitelé. Spojené státy podle této dohody postupně zruší cla na čínské zboží, sdělil čínský náměstek ministra obchodu Wang Shouwen, neřekl však kdy.

Prezident USA Donald Trump později oznájil, že Washington zruší příští kolo cel na čínské zboží, které mělo začít platit tuto neděli. Spojené státy podle něj ponechají 25% cla na dovoz čínského zboží za 250 miliard USD. Sníží ale některá stávající cla na 7,5 %.

Kromě toho Trump v sérii tweetů uvedl, že strany začnou okamžitě jednat o dohodě číslo dva, aniž by se čekalo na americké prezidentské volby v příštím roce.

Peking obratem zvýší nákupy zemědělských komodit, sdělil náměstek čínského ministra zemědělství Han Jun, neřekl ale o kolik. Podle dřívějšího tvrzení zdrojů by se Peking měl výměnou za americké ústupky zavázat, že v příštím roce nakoupí americké zemědělské produkty za 50 miliard dolarů, což je dvojnásobek oproti roku 2017, tedy před začátkem čínsko-americké obchodní války.

Podle nejnovějšího sdělení čínské strany bude dohoda zahrnovat duševní vlastnictví, transfer technologií, zemědělské zboží, finanční služby a rozšíření obchodu.

Trump uvedl, že Čína výrazně zvýší nákupy amerických, zemědělských, zpracovatelských a mnoha dalších produktů.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Naděje, že první fáze obchodní dohody je již uzavřena a je těsně před podpisem, posílila asijské akciové trhy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 dnes přidal 2,3 procenta, hlavní index hongkongského akciového trhu Hang Seng stoupl o dvě procenta a hlavní index šanhghajské burzy Shanghai Composite uzavřel se ziskem 1,2 procenta.

Už ve čtvrtek pomohla zpráva o možném uzavření dohody i hlavním americkým akciovým indexům. Širší index Standard & Poor's 500 a index technologického trhu Nasdaq uzavřely obchodování na nových rekordních maximech.

 
 
 

Čtěte více:

Moneta podepsala koupi Wüstenrotu v Česku za 4,6 miliardy korun
12.12.2019 22:39
Moneta Money Bank podepsala s německým koncernem Wüstenrot & Württembe...
Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy
12.12.2019 22:49
Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekáv...
Konzervativci Borise Johnsona přesvědčivě vyhráli britské volby a mají absolutní většinu v dolní komoře Sněmovny
12.12.2019 23:23
Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona získala ve čtv...
Libra po britských volbách výrazně posílila vůči euru i dolaru
13.12.2019 8:29
Libra včera po oznámení odhadů výsledků britských voleb zpevnila vůči ...
Summit EU se shodl na klimatické neutralitě, Polsko má výjimku
13.12.2019 8:39
Lídři 26 zemí Evropské unie se dnes nad ránem po dlouhém vyjednávání s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.06.2026
12:05Banka of America vidí na trhu mnoho varovných signálů. Je čas vybírat zisky, tvrdí
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:19ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Elevion Group B.V. a Techem Energy Services GmbH podepsaly smlouvu o koupi 100% podílu ve společnosti Techem Solutions GmbH
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů