Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britská vláda ústy královny potvrdila, že zajistí lednový brexit

Britská vláda ústy královny potvrdila, že zajistí lednový brexit

19.12.2019 14:11
Autor: ČTK

Britská královna Alžběta II. dnes zahájila nové zasedací období parlamentu přednesem legislativního programu vlády. Na úvod potvrdila, že jedním z hlavních zákonů, které chce nový kabinet premiéra Borise Johnsona prosadit, bude prováděcí zákon o brexitové dohodě, aby Spojené království odešlo z Evropské unie podle plánu 31. ledna příštího roku. Vláda rovněž klade důraz na uzavírání budoucích obchodních dohod jak s EU, tak i s dalšími velkými světovými ekonomikami.

Královna zahájila schůzi parlamentu, který vzešel z předčasných voleb minulý čtvrtek. Pohodlnou většinu v něm mají Johnsonovi konzervativci.

V proslovu 93letá panovnice obsáhla celou řadu vládních cílů od uskutečnění brexitu až po domácí témata. Hlavní prioritou kabinetu je uskutečnění brexitu a poté vyjednání dohod o volném obchodu s EU a dalšími velkými světovými ekonomikami, uvedla vláda ústy panovnice. "Prioritou mé vlády je zajistit odchod Spojeného království z Evropské unie 31. ledna," řekla Alžběta II. členům obou komor britského parlamentu. "Poté budou moji ministři usilovat o budoucí vztahy s Evropskou unií založené na dohodě o volném obchodu, která bude ku prospěchu celého Spojeného království. Rovněž zahájí jednání o obchodu s dalšími vůdčími globálními ekonomikami," uvedla královna.

Následoval výčet dalších programových cílů Johnsonovy vlády. Má být přijat nový zákon o financování zdravotnického systému NHS. Vláda rovněž hodlá usilovat o shodu napříč stranami na reformě systému sociální péče.

Johnsonův kabinet také slibuje moderní, spravedlivý imigrační systém, který bude prostřednictvím bodového hodnocení upřednostňovat kvalifikované pracovníky z celého světa. Zvýšeno má být životní minimum, ohlásila vláda prostřednictvím královny.

Nová konzervativní vláda chce dále podpořit dostupnost vlastního bydlení, přijmout zákony ke zlepšení bezpečnosti internetu. Nové sazebníky trestů mají zajistit delší tresty za nejzávažnější násilné činy, včetně teroristických.

Investice mají jít přednostně do infrastruktury nebo špičkového vědeckého výzkumu. Vláda přitom bude dbát na zodpovědnou fiskální strategii.

Mezi dalšími body programu, které královna zmínila ve svém proslovu, jsou například zakotvení zásad ochrany životního prostředí a závazných cílů v této oblasti do zákona. Vláda se rovněž zavázala provést přezkoumání bezpečnostní, obranné a zahraniční politiky.

Zákonodárci budou o královnině projevu několik dní debatovat a nakonec o něm hlasovat. To je ale jen formalita. Toto hlasování naposledy v roce 1924 prohrál konzervativní premiér Stanley Baldwin, který ve volbách měsíc předtím přišel o parlamentní většinu.

Parlamentní schůze v Británii běžně trvá zhruba 12 měsíců. Na jejím konci zanikají všechny rozpracované návrhy zákonů a vláda následně prostřednictvím projevu královny při zahájení nové schůze představuje legislativní plány pro další období. Mezi dvěma schůzemi je přestávka, většinou třítýdenní.


Čtěte více:

Ropa profituje z agresivnějších těžebních škrtů OPEC+
19.12.2019 11:58
Ropa Brent se v posledních dvou týdnech veze na vlně povzbudivých zpr...
MMF: Světová ekonomika v roce 2019 v pěti grafech
19.12.2019 13:20
Globální růst letos zaznamenal nejslabší tempo od globální finanční kr...
Švédský konec jedné éry
19.12.2019 10:39
Jeden experiment se zápornými sazbami právě skončil. Švédská centrální...
Bank of England drží sazby beze změny, čeká na dopad Johnsonova vítězství
19.12.2019 14:03
Britská centrální banka ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.01.2026
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  
6:01AI horečka pokračuje: Bich Tech navyšuje investice, čipů je ale nedostatek
29.01.2026
22:01Microsoft po výsledcích stáhnul technologický sektor níže  
17:20Komodity jsou relativně k akciím mimořádně „levné“…
16:33Nájmy ve mezičtvrtletně zlevnily o 1,2 procenta na 332 Kč za m2
16:31Horší listopadový zahraniční obchod vrací americký růst zpátky na zem
14:42Braňo Soták: Meta o opodstatněnosti kapitálových výdajů tentokrát přesvědčila, akcie rostou o 9 %  
13:38Toyota je opět světovou jedničkou, prodala rekordních 11,3 milionu aut
13:17Deutsche Bank vykázala za loňský rok nejvyšší čistý zisk od roku 2007
13:05Silné zisky, levné valuace a další růst na obzoru. Zářný výhled bank otestují přicházející výsledky  
11:06Akcie SAP letí dolů až o 15 procent. Výprodej spustil slabý růst cloudových objednávek
11:04Microsoft sice překonal očekávání, ale akcie klesly kvůli skokově vyšším investicím  
9:44Tesla ukončí výrobu Modelů S a X. Místo luxusních elektromobilů přijdou humanoidní roboti  
9:03Nvidia, Amazon a Microsoft jednají s OpenAI o investicích až 60 miliard dolarů
8:53Rozbřesk: Powell na otázku ohledně svého setrvání ve FOMC po odchodu z čela Fedu neodpověděl
8:42Po zasedání Fedu dolar zase oslabuje, zlato už je na 5 500 dolarech, Evropa otevře v plusu  
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago