Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Světová ekonomika v roce 2019 v pěti grafech

MMF: Světová ekonomika v roce 2019 v pěti grafech

19.12.2019 13:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Globální růst letos zaznamenal nejslabší tempo od globální finanční krize před deseti lety. V chabém růstu se přitom odráží společné vlivy napříč státy, ale i faktory specifické pro jednotlivé země.

Na obchodní sentiment a aktivitu na celém světě dopadly rostoucí obchodní bariéry a s nimi související nejistota. V některých případech (vyspělé ekonomiky a Čína) tento vývoj zesílil již probíhající cyklické a strukturální zpomalení.

Další tlaky pocházely z velkých rozvíjejících se zemí, jako je Brazílie, Indie, Mexiko a Rusko. Čím dál větší makroekonomický stres související s přísnějšími finančními podmínkami (Argentina), geopolitickým napětím (Írán) a sociálními nepokoji (Venezuela, Libye, Jemen) byly další skládačkou do celkového obrazu.
0

V čím dál tím víc nejistém ekonomické prostředí se firmy obezřetně zaměřily na dlouhodobé výdaje a utlumily globální nákupy strojů a zařízení. Poptávka domácností po zboží dlouhodobé spotřeby také oslabila, i když ve druhém čtvrtletí roku 2019 došlo k jejímu zrychlení. To bylo patrné zejména u automobilů, kde regulační změny, nové emisní standardy a možná i rostoucí podíl sdílených jízd táhly tržby v několika zemích dolů.
0

Tím, že společnosti čelily slabé poptávce po zboží dlouhodobé spotřeby, přiškrtily svou průmyslovou výrobu. Globální obchod (který je intenzivní u finálního zboží dlouhodobé spotřeby a součástek používaných k jejich výrobě) se zpomalil do klidového stavu.
0

Centrální banky agresivně reagovaly na slabší aktivitu. V průběhu roku jich několik (včetně amerického Fedu, Evropské centrální banky a velkých centrálních bank rozvíjejících se trhů) snížilo úrokové sazby, zatímco ECB opětovně zahájila nákupy aktiv.

0

Tato měnová politika odvrátila hlubší zpomalení. Nižší úrokové sazby a podpůrné finanční podmínky posílily nákupy zboží a služeb a podpořily tvorbu pracovních míst. Napjatý trh práce a postupně rostoucí mzdy ještě více podpořily důvěru spotřebitelů a výdaje domácností.

0

Autoři: Gita Gopinath, Gian Maria Milesi-Ferretti a Malhar Nabar, MMF


 

Čtěte více:

Šéfka MMF: Světová ekonomika vinou obchodních sporů zpomaluje
08.10.2019 17:57
Světová ekonomika citelně zpomaluje, na vině jsou hlavně obchodní spor...
MMF: Světová ekonomika letos vzroste nejméně od finanční krize
15.10.2019 15:15
Růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3 %, což bude nejsla...
MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
21.10.2019 8:31
Obchodní spory patří mezi hlavní rizika ohrožující světové hospodářstv...
Globálně se zatahuje, nejlepší čas na změnu možná za námi
28.10.2019 17:36
Mezinárodní měnový fond v posledních dvou dnech zveřejnil dvě analýzy...
MMF varuje Evropu, aby se připravila na propad ekonomiky
06.11.2019 17:13
Mezinárodní měnový fond (MMF) varuje Evropu, aby si připravila nouzov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data