Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývoz z Číny v prosinci poprvé po pěti měsících vzrostl

Vývoz z Číny v prosinci poprvé po pěti měsících vzrostl

14.01.2020 9:24
Autor: ČTK

Vývoz z Číny se v prosinci poprvé po pěti měsících zvýšil a růst byl vyšší, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský celní úřad. Výsledky naznačují mírné zlepšení poptávky poté, co se Peking a Washington dohodly na zmírnění své vleklé obchodní války. Vyšší byl i dovoz, i když částečně kvůli růstu cen komodit. Za celý rok vývoz rovněž vzrostl, i když pomaleji než předloni, zatímco dovoz klesl.

Dvě největší ekonomiky světa by tento týden měly podepsat předběžnou obchodní dohodu, která výrazně zmírní jejich obchodní spor, i když ještě neznamená jeho konec. Obchodní válka mezi USA a Čínou vyvolala nervozitu na finančních trzích a hrozilo, že vykolejí globální ekonomický růst.

Vývoz z Číny se v prosinci zvýšil o 7,6 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters přitom očekávali růst jen o 3,2 procenta po listopadovém poklesu o 1,3 procenta. Dovoz v prosinci vzrostl o 16,3 procenta, zatímco analytici čekali růst o 9,6 procenta po jeho listopadové expanzi o půl procenta.

Údaje za prosinec jsou částečně vysoké kvůli slabým číslům předloni v prosinci. Podle analytiků ale také naznačují zlepšení poptávky, a to jak v Číně, tak v zahraničí.

Přebytek bilance běžného účtu v prosinci činil 46,79 miliardy USD (1,1 bilionu Kč). Analytici předpokládali přebytek 48 miliard USD. V listopadu činil 37,93 miliard USD.

Za celý loňský rok vývoz navzdory obchodnímu napětí vykázal určitou odolnost. Zvýšil se o půl procenta, i když v roce 2018 vzrostl o téměř deset procent. Důvodem zpomalení růstu byl hlavně slabší prodej do USA. Dovoz pak loni klesl o 2,8 procenta, zejména proto, že ekonomický růst Číny zpomalil a byl nejslabší za 30 let. V roce 2018 dovoz vzrostl o 15,8 procenta.

Přebytek obchodu se Spojenými státy v prosinci podle výpočtu agentury Reuters činil 23,18 miliardy USD. Snížil se tak z listopadových 24,6 miliardy USD. Za celý loňský rok pak vývoz do USA klesl o 12,5 procenta, předloni se naopak o 11,3 procenta zvýšil. Dovoz z USA se propadl o 20,9 procenta po růstu o 0,7 procenta v předchozím roce.

 

Čtěte více:

Těsně před očekávanou dohodou: USA už Čínu nepovažují za měnového manipulátora
14.01.2020 8:36
Spojené státy již nepovažují Čínu za zemi, která manipuluje se svojí m...
Zájem o bezpečí opadá, evropské akcie asi otevřou lehce v plusu. Čína už pro USA není měnovým manipulátorem
14.01.2020 8:48
Akcie v Asii se dnes obchodovaly smíšeně, začátek evropského obchodová...
Stock Spirits: Western Gate stupňuje tlak, ohledně mimořádné dividendy by ale navrch měla mít firma
14.01.2020 8:58
Western Gate, která je akcionářem likérky Stock Spirits s 10% podílem,...
Rozbřesk: Česká inflace ještě výše nad cílem
14.01.2020 9:12
Česká inflace se v prosinci opět vzdálila od prognózy centrální banky ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?
15:04Meta dál šlape do AI. Nově investuje dalších 21 miliard dolarů do CoreWeave

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data